Jak usunąć smugi z okien i luster?

Mycie szyb i luster bywa bardzo uciążliwe z powodu smug, które zostają na ich powierzchni. Skąd te irytujące smugi? Z powodu nieprawidłowego sposobu mycia. Powierzchnia szyby jest hydrofobowa czyli trudno się namacza, a to powoduje trudności z szybkim usuwanie zanieczyszczeń. Brud „smuży” się zamiast zostawać na ściereczce czy schodzić pod zbierakiem. Smugi pojawiają się przede wszystkim gdy:

  • szyby i lustra są bardzo brudne, a używany detergent nie rozpuszcza dokładnie brudu.
  • używamy brudne szmatki, szmatki zbyt szorstkie, zbieraki z uszkodzoną końcówką.

Kilka sposobów na mycie bez smug.

SZYBY

Szyby, zwłaszcza w miastach okrutnie się brudzą tłustym brudem z powodu zanieczyszczenia powietrza. Sadza z kominów, spaliny samochodowe, ścierająca się guma z opon to źródło zabrudzeń na szybach na zewnątrz okien. Kurz połączony z cząsteczkami tłuszczu, które rozprowadza po mieszkaniu para wodna w trakcie i po gotowaniu brudzi szyby we wnętrzach.

Jeżeli okna są rzadko myte i na szybach jest dużo brudu istnieją dwie skuteczne metody:

  1. Najpierw przetrzeć szyby na sucho np. kuchennym ręcznikiem. Ręcznik zbierze kurz i część tłuszczu. Teraz na powierzchnię szyb należy równomiernie, ale bez nadmiaru rozpylić płyn do szyb z dużą ilością alkoholu taki jak 43157 Czyste szyby Starwax i chwilę odczekać. Alkohol ma silne właściwości odtłuszczające i doskonale rozpuści tłusty brud. Dodatkowo płyn z dużą ilością alkoholu szybko odparowuje a to zmniejsza ryzyko smug. Rozpuszczony brud usuwamy z szyb 1620 Zbierakiem do szyb Starwax. Jeszcze raz rozpylamy na szyby płyn, ale teraz oszczędnie osuszamy je specjalną ściereczką 1334 ściereczka z mikrofibry, która zbierze resztkę zanieczyszczeń i pozostawi czystą powierzchnię bez smug.

Świetnie sprawdza się również mieszanina wysokoprocentowego octu z alkoholem, czyli preparat 43866 Szyby i lustra Starwax The fabulous

  1. Drugi sposób to rozpylenie dużej ilości płynu 43157 Czyste szyby Starwax lub 43866 Szyby i lustra na brudne szyby i pozostawienie go na chwilę, żeby rozpuścił brud. Przy użyciu specjalnej nakładki na 1624 Zbierak do szyb, myjemy brudną szybę. Włókna nakładki doskonale penetrują brud i tłuszcz. Ściągamy nakładkę i usuwamy zbierakiem rozpuszczone i odlepione zabrudzenia. Na koniec odrobina płynu 43157 Czyste szyby i osuszanie połączona z 1334 ściereczką z mikrofibry i możemy zachwycać się czystym oknem.
Żeby powyższe metody zawsze działały nie wolno mikrofibry do szyb używać do mycia innych powierzchni, zwłaszcza porowatych i bardzo brudnych, a po każdym myciu okien należy ściereczkę i nakładkę wyprać w łagodnym detergencie bez wybielaczy i zmiękczaczy, a końcówkę zbierak dokładnie wypłukać i wytrzeć do sucha.

 

LUSTRA

  1. Lustra „cierpią” na ślady palców, a w łazience oprócz pasty do zębów i kosmetyków para wodna osadza na nich osad mineralny. Ślady po palcach i dłoniach błyskawicznie można usunąć jednym z preparatów 43157 Czyste szyby lub 43866 Szyby i lustra przy użyciu 1334 ściereczki z mikrofibry.
  2. Świeże ślady po kosmetykach (pianka do golenia, kremy, fluidy, tusz do rzęs, itp.) dobrze jest wytrzeć najpierw na sucho papierem kuchennym. Owszem wtedy na lustrze pojawią się „mazy” ale tłuszczu będzie mniej i zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia bez smug płynem Starwax i mikrofibrą.
  3. Bardzo brudne lustra można wyczyścić bez konieczności zdrapywania zabrudzeń przy pomocy mleczka zrobionego z mieszaniny 43862 Bieli meudońskiej (drobniutka mączka mineralna) z wodą. 1 objętość Bieli należy dokładnie wymieszać z ¼ objętości wody i nanieść na powierzchnię lustra. Poczekać aż powierzchnia wyschnie, a następnie wytrzeć ją na sucho przy użyciu czystej szmatki. Biel meudońska wysychając wchłonie tłuszcz z brudu, a jej właściwości ścierne pozwolą podczas wycierania dokładnie usunąć stare i zaschnięte zabrudzenia.
  4. 43866 Szyby i lustra Starwax The fabulous jest idealny do luster, na których osadza się osad mineralny z wody, ponieważ zawiera ocet. Bardzo stare i oporne zacieki mineralne z luster i powierzchni szkliwionych dokładnie i szybko usunie 43872 Ocet gospodarczy 14% Starwax The fabulous.