Zdrowe nawyki, które pomogą utrzymać porządek w domu!

Z jednej strony, po 8 godzinach pracy nie mamy siły, ani ochoty na porządne sprzątanie mieszkania. Z drugiej strony trudno odpoczywać w zakurzonych i brudnych przestrzeniach. Jak więc temu zaradzić? Wystarczy wprowadzić do życia 5-minutowe nawyki i skorzystać z pomocy profesjonalnych środków czystości. Jak to zrobić? Oto sposoby eksperta Starwax!

Jak wprowadzić zdrowe nawyki, by bez trudu utrzymać mieszkanie w czystości? Podpowiadamy!

Wielu z nas uwielbia wraca do czystego i pachnącego domu. Wtedy odpoczynek po pracy staje się o wiele przyjemniejszy. Niestety podczas naszej nieobecności dom nie sprząta się sam, dlatego należy wprowadzić proste, zdrowe nawyki, by mieszkanie pozostawało czyste bez konieczności codziennego, godzinnego sprzątania. Jak to zrobić?

  • Metoda małych kroczków – nie wprowadzaj wszystkich nowych nawyków na raz. Zacznij od jednego i stopniowo staraj się wprowadzać zmiany do codziennego życia.
  • Przypomnienia – jeśli masz tendencję do zapominania o niektórych obowiązkach, ustaw w telefonie powiadomienia, które Ci przypomną o wykonaniu danej czynności.

Co daje wprowadzenie nawyków regularnego sprzątania? Przede wszystkim stale czyste wnętrza. Po ciężkim dniu w pracy można od razu oddać się przyjemnościom i regeneracji sił. Co najlepsze, dzięki stałemu utrzymywaniu domu w czystości nie trzeba też martwić się o porządek przed wizytą niespodziewanych gości.

1. Ścielenie łóżka od razu po przebudzeniu

Mówi się, że ścielenie łóżka z samego rana to nawyk ludzi sukcesu. Możliwe. To z pewnością nawyk ludzi, którzy po powrocie z pracy mogą cieszyć się odpoczynkiem. To proste zadanie, które sprawia, że sypialnia wygląda na zadbaną i czystą.

Wskazówka! Jeśli rano poświęcasz przynajmniej 15 minut na przygotowania do pracy, otwórz okno w sypialni i zrób przeciąg, by pozbyć się roztoczy. Następnie pościel łóżko, by wyglądało schludnie.

2. Czyszczenie powierzchni kuchenne tuż po gotowaniu

Kuchnia to serce domu i dbanie o nią sprawia, że od razu całe wnętrza zyskują blasku. Zamiast więc po obiedzie wylegiwać się na kanapie, najlepiej od razu wyczyścić kuchenne blaty, usunąć z nich okruchy i inne zabrudzenia. Jeśli chcesz odpocząć po posiłku, ustaw sobie powiadomienie na telefonie, które przypomni Ci o tym obowiązku za godzinę lub dwie. Pamiętaj by zmyć wszystkie sztućce, garnki i talerze przy pomocy żelu do mycia naczyń, a zlew z użyciem środka odtłuszczającego i odwapniającego. Takie sprzątanie może naprawdę zdziałać cuda. Dzięki temu utrzymasz wszystkie kuchenne powierzchnie w czystości i pozostaną one gotowe do następnego użycia.

Wskazówka! Jeśli chodzi o przestrzeń kuchenną, to warto raz w tygodniu wyczyścić lodówkę. Chodzi zarówno o umycie wszystkich półek, jak i uporządkowanie produktów. To pozwoli Ci nie tylko zachować świeżość w lodówce, ale i rozsądniej przygotować listę zakupów.

3. Wieczorne porządki

Nie chodzi o gruntowne sprzątanie, a o 15-minutowe wieczorne porządki, które uczynią Twój kolejny dzień lepszym. O poranku każda minuta ma znaczenie. Zamiast więc tracić czas na szukanie kluczy lub szybkie (i często niedokładne) mycie naczyń, najlepiej zrobić to wieczorem. O jakich obowiązkach wtedy pamiętać? O myciu naczyń lub załadowaniu zmywarki, ułożeniu kocy i poduszek na swoich miejscach na kanapie, przygotowanie najpotrzebniejszych rzeczy do wyjścia. Warto też zaangażować do tego dzieci, by ich organizacja rano była szybka i bezstresowa. Podziękujesz sobie rano.

4. Codzienne mycie łazienki

Okazuje się, że nie trzeba spędzać godziny w łazience, by doprowadzić ją do higienicznej czystości. Wystarczy 5 minut każdego dnia. Wyczyść osady kamienne i wapienne w umywalce przy pomocy Super Odwapniacza. Umyj lustro, by usunąć wszelkie ślady kurzu, odciski palców i ślady po paście do zębów. Pomoże Ci w tym preparat Czyste Szyby. Nie zapomnij także, o usunięciu kamienia i dezynfekcji WC. 

Dzięki temu zdrowemu nawykowi sprzątania w weekend pozostanie Ci tylko wyczyszczenie prysznica lub wanny przy użyciu środka do kabin prysznicowych i umycie płytek podłogowych.

5. Czystość na bieżąco

Wchodzisz do salonu i widzisz pustą filiżankę na stoliku kawowym? Zabierz ją ze sobą w drodze do kuchni i od razu włóż ją do zmywarki. Wchodzisz do domu z pracy lub zakupów? Od razu powieś płaszcz na wieszaku. Jeśli wszystkie rzeczy będą na swoim miejscu, bałagan powstaje wolniej i nie ma konieczności codziennego sprzątania.

6. Korzystaj z profesjonalnych środków czystości

By utrzymać dom w nienagannej czystości, warto też wprowadzić nowe nawyki zakupowe. Zamiast wybierać losowe produkty z półek, lepiej postawić na profesjonalne środki czystości, które poza tym, że doskonale wyczyszczą powierzchnie, to dodatkowo opóźnią osadzanie się na nich kurzu. Rozwiązanie idealne? Nie mamy wątpliwości!