Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Poradnik - jak wytrwać w postanowieniach noworocznych - Starwax - środki czystości

W styczniu wyznaczamy cele, tworzymy plany, ustalamy harmonogram. Wśród topowych postanowień są zazwyczaj: dieta, siłownia, oszczędzanie, rozwój osobisty, ale też regularne porządki.
Tylko jak zmotywować się do regularnego i systematycznego sprzątania? Akurat w tej dziedzinie jesteśmy ekspertami i przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

1. Małymi krokami do celu

Jeśli chcesz wprowadzić porządek do swojego domu nie musisz od razu wywracać wszystkiego do góry nogami. Zatem wprowadzaj zmiany systematycznie, stosując zasadę małych kroków. Wypracowanie w sobie codziennego nawyku np. wycierania blatów czy odkurzania pokoju sprawi, że większe porządki wykonasz szybko i sprawnie. Możesz także zaplanować, że każdy dzień to niewielkie porządki określonych stref. Takie drobne rytuały porządkowe sprawią, że Twój dom nie będzie wymagał wielkiego i czasochłonnego sprzątania. Jeśli każdorazowo po kąpieli pod prysznicem – przetrzesz szybę ściągaczką do wody, a co kilka dni spryskasz szybę płynem do Kabin prysznicowych – to docelowo sprzątanie łazienki będzie łatwe i przyjemne.

2. Regularność to klucz do sukcesu

Jeśli tworzysz w swojej głowie plany, to warto je zapisywać na papierze. Są one pewnego rodzaju zobowiązaniem wobec siebie, a to motywuje do działania i skończenia spraw, których dotyczy. To samo jest z planem sprzątania. Harmonogram tygodniowy lub miesięczny sprzątania wprowadzi systematyczność i regularność porządków. Docelowo oszczędzi Twój czas, który będziesz mógł przeznaczyć na inne aktywności.

Na początku miesiąca stwórz trzykolumnową tabelę. W jednej kolumnie wpisz datę, w drugiej obowiązek do wykonania, a w trzeciej zostaw sobie miejsce do odhaczania wykonanych zadań.
Taki plan ułatwi też zarządzanie zakupami np. kiedy będzie trzeba zrobić listę zapasów środków czystości. Wiedząc, że zbliża się czas na sprzątanie kuchni będziesz mógł odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w brakujące produkty. Zajrzyj na sklep.starwax.pl i w zależności od zapotrzebowania wybierz odpowiednią kategorię i wybierz potrzebne preparaty.

Previous slide
Next slide

3. Umilaj sobie czas podczas nielubianych obowiązków

Łączenie czynności może prowadzić do zaskakująco pozytywnych efektów. Na przykład kiedy musisz wyczyścić piekarnik (a nie robiłaś tego regularnie po każdym pieczeniu) to włącz ulubioną muzykę lub film w tle. Korzystając ze skutecznych i profesjonalnych środków do czyszczenia (np. Super odtłuszczacz oraz Piekarnik & akcesoria) – piekarnik umyjesz szybko i bez szorowania. Pamiętaj: po spryskaniu powierzchni odczekaj chwilę, aż preparat zacznie działać, wówczas czyszczenie nie będzie wymagało dużego wysiłku.

Możesz także połączyć czynności, np. trudniejsze, np. sprzątanie lodówki, które jest czasochłonne i wymaga skupienia. A potem zająć się pracami zdecydowanie prostszymi, np. myciem podłóg. Pozostałe konieczne bardziej czasochłonne prace wykonaj w kolejnym dniu – wówczas nie zniechęcisz się do sprzątania, a zarazem Twój dom będzie cieszył oczy zachowaną czystością. Takie łączenie czynności powoduje pozytywne skojarzenia, ponieważ szybko widzisz efekty swojej pracy przy jednoczesnym niewielkim wysiłku.

Generalne porządki całego mieszkania z reguły demotywują do działania. Ogrom pracy przeraża i powoduje u nas zdecydowaną niechęć. Stąd warto podzielić pracę, korzystać z profesjonalnych środków czyszczących i wykonywać je w korzystnych warunkach (np. słuchając muzyki). 

Dotrzymywanie postanowień noworocznych nie musi być trudne, trzeba tylko inaczej do nich podejść. Twój sposób myślenia i pozytywne nastawienie ma ogromny wpływ na to, czy konkretny plan się spełni czy nie. To właśnie chęci motywują Cię do znalezienia sposobów, by zrobić coś lekko i przyjemnie. Uporządkowanie mieszkania może iść w parze z nauką nowych nawyków, które zdecydowanie warto wprowadzać w swoje życie.
Facebook
LinkedIn


Noworoczne porządki!

Wielkimi krokami zbliża się sylwester, więc i pełną parą ruszyły przygotowania do noworocznej imprezy. W końcu taka okazja czeka na nas tylko raz w roku. Błyszczące sukienki, wieczorowe


Zobacz >

Dodaj komentarz