Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę samochodową?

Naturalna skóra licowa to szlachetny, piękny i trwały materiał na obicia, tapicerkę samochodową, buty, torby i galanterię oraz odzież. Wysokiej jakości skóra jest droga, ale odpowiednio konserwowana będzie służyć lata, a i starzeć będzie się ciekawie.

Uwaga: naturalna skóra licowa to nie jest skóra typu bycast, czyli dwoina pokryta licem z poliuretanu, ale zewnętrzna część skóry z naturalnym licem.

Największym wyzwaniem jest sytuacja, gdy skóra nie była od dawna myta i konserwowana i jej powierzchnia jest bardzo brudna. Taki problem może pojawić się gdy kupimy używane meble lub samochód ze skórzaną tapicerką. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich preparatów i akcesoriów, które pozwolą na gruntowne oczyszczenie skóry bez uszkadzania lica.

Do czyszczenia naturalnych skór licowych najlepsze są naturalne mydła ługowane z tłuszczów zwierzęcych np. 43004 Delikatne mydło do skór Starwax lub tłuszczów roślinnych 43870 Mydło marsylskie Starwax The fabulous oraz 43869 Szare mydło na oliwie z oliwek Starwax The fabulous.

Mydło w kostce należy zetrzeć na tarce i dokładnie rozpuścić w gorącej wodzie aż do uzyskania rzadkiej pasty, którą można używać dopiero po całkowitym ostudzeniu.

Szare mydło należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody lub gdy skóra jest bardzo brudna i zatłuszczona stosować bez rozcieńczania.

Delikatne mydło do skór jest gotowe do użycia.

Sposób użycia każdego z tych mydeł jest taki sam. Potrzebne będzie jeszcze wiaderko lub miska z czystą, ciepłą lecz niegorącą wodą, 1399 Gąbka z mikrofibry lub 1331 Mikrofibra wielofunkcyjna oraz czysta chłonna ścierka do osuszania (bardzo pomocna jest wielofunkcyjna myjka typu Karcher, która ma funkcję odsysania, ale bez dosuszenia szmatką nie obejdzie się).

  1. Czyszczenie

Gąbkę lub mikrofibrę płuczemy w wodzie i odsączamy, czyścimy brudne lico mocząc je w wybranym mydle. Czyścimy delikatnie i dokładnie, okrężnymi ruchami, stopniowo na całej powierzchni. Podczas tarcia mydło będzie się pienić i rozpuszczać brud. W trakcie pracy płuczemy regularnie gąbkę / mikrofibrę w czystej wodzie.

  1. Spłukiwanie

Dokładnie wypłukaną mikrofibrą na wilgotno, usuwamy rozpuszczony brud i pianę. Mikrofibrę należy bardzo często płukać w czystej wodzie.

Jeżeli mamy myjkę ciśnieniową z funkcją odsysania usuwamy nią rozpuszczony brud i brudną piankę. Następnie przecieramy na wilgotno powierzchnię często płukaną w czystej wodzie ściereczką.

  1. Osuszanie

Czystą, chłonną ściereczką delikatnie osuszamy lico skóry.

Po takim gruntownym czyszczeniu, należy odczekać 24 godziny przed aplikacją preparatów konserwujących. 43005 Krem odżywczy Starwax jest przeznaczony do skór przesuszonych i tych, które tracą elastyczność. 43006 Wosk ochronny działa impregnacyjnie, nadaje piękny połysk i pozostawia przyjemny zapach.