Jak dokładnie umyć taras?

Dobór odpowiedniego środka do czyszczenia tarasu zależy od materiału, z którego jest wykonany.

Taras z drewna lub drewnianego kompozytu
43772 Koncentrat do mycia drewnianych tarasów Starwax jest specjalistycznym preparatem do czyszczenia drewna i drewnianego kompozytu. Usuwa brud, ślady po liściach, ptasie odchody. Może być stosowany przy użyciu mopa, szczotki, ogrodowego zraszacza lub myjki ciśnieniowej. Nadaje się do drewna surowego, olejowanego i lakierowanego, do gatunków egzotycznych, iglastych i liściastych. Wodny roztwór preparatu należy rozpylić lub nanieść na powierzchnię, pozostawić na 5 – 10 minut i spłukać. Bardzo brudne miejsca należy wyszczotkować. Gdy taras jest myty myjką ciśnieniową, a drewno jest olejowane, lakierowane lub malowane nie należy przesadzać z ciśnieniem roztworu, bo gdy będzie zbyt mocny może dojść do wymywania wykończenia.

Taras marmurowy i kamienny
Marmur i kamienie wapienne są wrażliwe na kwasy, dlatego do ich bieżące mycia należy stosować preparaty o neutralnym pH np. 43179 Koncentrat sosnowy Starwax. Tłusty brud, plamy po tłuszczu z grilla należy usuwać preparatami zasadowymi jak 43374 Koncentrat czyszczący powierzchnie na zewnątrz. Najtrudniej z wrażliwych na kwasy podłoży jest usunąć ślady po rdzy. Najbezpieczniej będzie użyć środek Starwax 43801 Specjalny zmywacz zaprawy do marmuru.

Taras pokryty płytkami i klinkierem
Płytki szkliwione, gres i klinkier są najłatwiejsze do czyszczenia nawet uporczywych zabrudzeń i rdzy, ponieważ są odporne na kwasy. Do bieżącego mycia można stosować 43800 Koncentrat do częstego mycia. Czyszczenie, gdy taras nie był dawno myty lub jest na nim tłusty brud, plamy z tłuszczu, najlepiej zrobić przy użyciu 43374 Koncentrat czyszczący powierzchnie na zewnątrz. Ślady po rdzy i wykwity soli wapiennych łatwo usunąć wodnym roztworem 43030 Zmywaczem zapraw.

Mycie z efektem konserwacji
Powierzchnie na zewnątrz nie mogą być pokrywane żywicami polimerowymi. Porowate, nieszkliwione płytki, kamień i marmur można impregnować. Doskonałym preparatem typu 2 w 1 jest 43177 Szare mydło na oleju lnianym Starwax. Mydło doskonale usuwa zabrudzenia, również tłuste, jest bardzo wydajne. Może być stosowane do tarasów z drewna kompozytowego, drewna surowego, kamienia, marmuru, granitu, płytek, gresu, klinkieru i wylewek. Stosowane regularnie działa stopniowo, impregnująco na porowate myte powierzchnie, które stają się mniej chłonne.