FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Starwax - FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Muszę myć podłogę 2 razy w tygodniu. Czy nie zetrę warstwy nabłyszczającej środka PIELĘGNACJA I NABŁYSZCZANIE STARWAX (43112), przez co podłoga stanie się nieprzyjemnie “łaciata”? 

Odp: KONCENTRAT DO MYCIA PARKIETY & PANELE STARWAX (43358) jest bezpieczny dla preparatów nabłyszczających. Nie uszkodzi nabłyszczenia. 

2. Czy można mieszać ocet z chlorem?

Odp: Nie wolno mieszać octu z chlorem: wydziela się wtedy trujący gaz!

3. Czy POZŁOTA DECO STARWAX będzie się nadawała do malowania po elementach wykonanych z mosiądzu?

Odp: Oczywiście, jednak do bardzo gładkich powierzchni zaleca się delikatne zmatowienie drobnym papierem ściernym lub wełną stalową 000.

4. Czy produkt: OLEJ OCHRONNY TEK STARWAX (43775) będzie się nadawał do za olejowania podłogi drewnianej z teaku w łazience?

Odp: Nie. Olej ochronny Starwax nie nadaje się do podłóg bo nie jest wystarczająco odporny na zużycie mechaniczne. Niestety żaden z olejów marki Starwax nie nadaje się do podłóg.

5. Czy mogę użyć preparatu USUWANIE NABŁYSZCZEŃ & OCZYSZCZANIE STARWAX (43032) do gresu polerowanego i szkliwionego aby usunąć warstwę ochronną i plamy?

Odp: Tak, preparat USUWANIE NABŁYSZCZEŃ & OCZYSZCZANIE STARWAX (43032) nadaje się do usuwania starych warstw ochronnych. Do silnych zabrudzeń na gresie szkliwionym i polerowanym można użyć INTENSYWNY KONCENTRAT CZYSZCZĄCY STARWAX (43037). Gres polerowany można chronić wyłącznie impregnatem. Producent każdego impregnatu powinien mieć dedykowany zmywacz do jego usuwania.

6. Czy z któryś Waszych wyrobów Starwax nadaje się do wyczyszczenia białych fug w łazience oraz kafli? Drugie moje pytanie dotyczy usunięcia bejcy ze schodów, które były pomalowane samą bejcą, czy posiadają Państwo jakiś wyrób którym można by było ich wyczyścić? 

Odp: Jeśli to lakier to można użyć produktu KONCENTRAT DO MYCIA STARWAX (43358) do bieżącego mycia lub INTENSYWNY ZMYWACZ SKONCENTROWANY STARWAX (43500) do gruntownego czyszczenia.
Jeżeli chodzi o fugi w łazience to mamy specjalny środek: CZYSTE SPOINY STARWAX (43188), do trudno dostępnych miejsc polecamy użycie SZCZOTKI DO SPOIN STARWAX (1686), jeżeli produkt będzie niewystarczający posiadamy w swoim sklepie również specjalny PISAK DO RENOWACJI SPOIN STARWAX(676).

7. Czy BALSAM NABŁYSZCZAJĄCY STARWAX (43590) nadaje się do użycia do gresu szkliwionego?

Odp: Na gresie szkliwionym najlepiej zastosować NABŁYSZCZANIE I MYCIE, KONCENTRAT STARWAX (43053) i tylko w roztworze wodnym. Na gresie szkliwionym nie można stosować zbyt skoncentrowanych żywic polimerowych.

8. Mam w domu podłogę z desek olejowanych i małe dziecko, które właśnie zaczyna pełzać. Wiadomo, że ciągle maluch bierze łapki do buzi. Zastanawiam się, czy mogliby Państwo udzielić informacji czy Państwa produkty są bezpieczne dla dziecka – oczywiście w kwestii wpuszczenia go na podłogę po jej umyciu i wyschnięciu? Czy należy zachować jakieś jeszcze środki ostrożności? 

Odp: 1. Czym najlepiej pielęgnować olejowaną podłogę? (tu konieczna jest konsultacja z producentem podłogi lub oleju)
2. Jak myć podłogę, żeby była bezpieczna dla dziecka?
Niestety te dwa aspekty nie muszą iść w parze.
Ad. 1. Olejowana podłoga powinna być myta dedykowanymi preparatami, na wilgotno, najlepiej raz na 2 tygodnie. Preparat MYDŁO PIELĘGNACYJNE STARWAX (43176) do pielęgnacji olejowanych parkietów jest sklasyfikowane wg dyrektywy UE CLP jako niebezpieczne ponieważ jeśli dostanie się do oczu może spowodować poważne podrażnienie. Podłoga po umyciu roztworem wodnym i wyschnięciu nie stanowi jednak zagrożenia.
Ad. 2. Najlepsze do mycia powierzchni, na których bawi się małe dziecko są preparaty na bazie substancji naturalnych, bez alergizujących zapachów. Preparat Starwax PANELE & PŁYTKI RESPECT (43785) jest właśnie takim koncentratem. Jest jednak lekko kwaśny (zawiera kwas mlekowy) i producent nie wymienia podłogi olejowanej wśród powierzchni, które mogą być nim myte. Ewentualne użycie tego środka na olejowanej podłodze musi być poprzedzone konsultacją z producentem podłogi lub oleju.

9. Chcę nałożyć POZŁOTĘ DECO STARWAX – cienką warstwę. Tylko dla lekkiego efektu metalicznego na drewniany, dębowy blat. Najpierw chce go polakierować lakierem wodnym, potem położyć pozłotę czy potem ponownie położyć lakier by zapobiec ścieraniu? 

Odp: Przeznaczeniem pozłot wg producenta jest dekorowanie różnych powierzchni, jednak takich które nie są narażone na częste dotykanie, kładzenie różnych przedmiotów itp. więc blat nie bardzo.
Generalnie jest to produkt, który nie wymaga już utrwalenia czy wykończenia. Nałożenie lakieru na pozłotę może spowodować odklejanie się warstwy pozłoty od podłoża. Tu jest konieczna próba na podobnym drewnie i obserwowanie, przez dłuższy czas, jak warstwy pozłoty i lakieru się zachowują. Jeżeli na blacie położy się np. coś gorącego, to żywica akrylowa pozłoty może się odkleić od podłoża.

10. Chciałbym odświeżyć panele podłogowe EMULSJĄ OCHRONNĄ STARWAX (43360). Jednak w pomieszczeniu mam meble i nie mogę ich wynieść. Czy można odsunąć meble, nałożyć emulsję, odczekać aż wyschnie i potem malować kolejną część pomieszczenia? Czy nie będzie widać nałożenia warstw?

Odp: Jeżeli ktoś nie chce lub nie może wynieść mebli to zamiast EMULSJI OCHRONNEJ STARWAX (43360) może użyć PIELĘGNACJA I NABŁYSZCZANIE STARWAX (43112) tyko na łatwo dostępnych powierzchniach podłogi.
Etapy pracy:
1. Dokładnie odkurzyć podłogę odkurzaczem.
2. Na samym początku gruntownie wyczyścić parkiet przy pomocy preparatu INTENSYWNY ZMYWACZ SKONCENTROWANY STARWAX (43500).
3. Na czystą i suchą podłogę można aplikować PIELĘGNACJA I NABŁYSZCZANIE STARWAX (43112).

Są dwie metody:
– Wylewać na podłogę niewielką ilość preparatu i rozprowadzać bez wcierania, równomiernie na całej powierzchni. Rozprowadzać produkt mikrofibrą lub mopem z mikrofibry. Jakiekolwiek akcesorium zostanie wybrane musi być czyste (absolutnie nie wolno używać mopa lub szmaty użytej z INTENSYWNY ZMYWACZ SKONCENTROWANY STARWAX (43500)), wcześniej tylko wypłukanej w czystej wodzie. Aplikacja preparatu przy pomocy wilgotnej ścierki lub mopa pozwoli uniknąć ryzyka smug.
– Druga metoda jest łatwiejsza i oszczędniejsza. Rozpuszczamy 2 – 3 nakrętki produktu PIELĘGNACJA I NABŁYSZCZANIE STARWAX (43112) na każdy litr wody (za pierwszym razem radzimy wykorzystać nie więcej niż 3 litry a może się okazać, że 2 litry wystarczą ale trzeba zrobić test bo to zależy) i myjemy podłogę. Taki roztwór wodny stosujemy raz na 2 tygodnie na zmianę ze środkiem do bieżącego mycia np. KONCENTRAT DO MYCIA STARWAX (43358).

11. Właśnie użyłam PASTY DO WYBIELANIA DREWNA STARWAX (43560) na schodach. Jak mogę je zabezpieczyć przed wycieraniem się pasty na stopniach lub żeby kolor był trwały? Czy mogę użyć lakieru na pastę? Jeśli tak, to jakiego typu? Schody są bukowe.

Odp: PASTA DO WYBIELANIA DREWNA STARWAX (43560) jest wyłącznie produktem dekoracyjnym i zgodnie z i informacją na etykiecie wymaga wykończenia. W przypadku schodów optymalnym rozwiązaniem będzie użycie środka UTRWALACZ WODNY DO BEJC STARWAX (43086), a 24 godziny później bezbarwnego lakieru do parkietów na bazie wody, najlepiej marki francuskiej.

12. Czy produkt BEJCA DO DREWNA ANTIQUAIRE jest dopuszczony do kontaktu z żywnością? Jeśli nie, to czy dysponują Państwa w swoim asortymencie produktem (bajcą lub olejem) do takich zastosowań? 

Odp: BEJCA DO DREWNA ANTIQUAIRE STARWAX jest wyprodukowana na bazie rozpuszczalnika. Produkt ten nie jest dopuszczony do kontaktu z żywnością, jednak bejca jest wyłącznie barwnikiem, który musi być następnie wykończony. Można zastosować na bejcę UTRWALACZ WODNY DO BEJC STARWAX (43086), a następnie dowolny lakier, który może mieć kontakt z żywnością.
W swojej ofercie aktualnie nie posiadamy oleju do blatów kuchennych dedykowanych do kontaktu z żywnością.
Produktem bardzo dobrze impregnujący drewno jest OLEJ DO KONSERWACJI POWIERZCHNI DREWNIANYCH STARWAX (43118). Jest on na bazie rozpuszczalnika i absolutnie nie można na nim kłaść jedzenia. Trzeba mieć dużą dyscyplinę i stosować podkładki, za to drewno jest świetnie zabezpieczone (jest to szczególnie ważne wokół zlewozmywaka) i bardzo ładnie wygląda.

13. Jak sprawdzić czym wykończony jest mebel?

Odp: Wystarczy potrzeć powierzchnię gałgankiem nasączonym benzyną lakową. Jeżeli na gałganku zostanie ślad to znaczy że mebel jest nawoskowany. Jeżeli nie to znaczy, że jest polakierowany.
Nie mylić śladu wykończenia z brudem.

14. Jaki wosk jest lepszy: w paście czy w płynie?

Odp: Wybór zależy od naszych upodobań, ale również od typu powierzchni.

Wosk w paście jest do nakładania pakułami bawełnianymi lub spraną szmatką. Polecany jest na blaty, stoły i różne powierzchnie poziome. Po wyschnięciu polerujemy wosk miękką szczotką lub starym wełnianym szalikiem. szczotką z gęsich piór.

Wosk w płynie jest do nakładania pędzlem. Polecany jest do powierzchni pionowych i rzeźbionych. Po wyschnięciu polerujemy go szczotką z naturalnego miękkiego włosia.

15. Jak sprawdzić porowatość podłoża? 

Odp: Najlepszym sposobem jest wykonanie tzw “testu wody”.
Należy nałożyć kilka kropli wody (wielkość monety 2 zł) w różnych miejscach na podłodze.
Jeżeli podłoże wchłonie krople przez ok. minutę, to znaczy, że jest bardzo porowate.

16. Czy produkt ODTYKACZ W ŻELU KUCHNIA ŁAZIENKA STARWAX (43181) nadaje się do rur plastikowych?

Odp: Tak, produkt jest bezpieczny dla rur z plastiku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz napisać maila na adres sklep@starwax.pl
Biuro Obsługi Klienta pracuje w godzinach: poniedziałekpiątek: 8:00-16:00