Ocet na chwasty?

Ocet na chwasty - poradnik - Starwax - 1

Ocet ma zasłużoną pozycję wśród naturalnych preparatów, które niemal każdego dnia pomagają utrzymać różne powierzchnie w czystości, ale gdzie takiego octu możemy użyć?
Może nam się przydać ocet do prania lub ocet na chwasty w ogrodzie.

Dom

Procentowe oznaczenie mocy octu świadczy o zawartości kwasu octowego.
Im większy procenty tym mniejsze pH, a więc większa kwasowość. Jednak już 9,5% ocet świetnie sobie poradzi z różnymi wyzwaniami.

Kwaśny płyn przede wszystkim jest używany do usuwania osadów mineralnych. Rozpuści ślady powstałe
na kabinie prysznicowej, płytkach w łazience czy kuchni, umywalkach, wannach, brodzikach, a nawet po deszczu na szybach okiennych.
Wystarczy rozpylić ocet, zostawić go na ok. 15 minut i dokładnie po całej czynności spłukać z powierzchni.

Ocet + np. cytrynowy olejek eteryczny to idealny przepis na domowy środek do czyszczenia muszli WC.
W pustej butelce z rozpylaczem mieszamy 4 łyżki octu ze szklanką wody, dodajemy do tego 10 kropli olejku. Wstrząsamy przed użyciem i rozpylamy na brzegach WC. Następnie zostawiamy na 10 – 20 minut, czyścimy szczotką i spłukujemy.

Woda z octem świetnie nadaje się do odwapniania czajników, ekspresów, kawiarek, sitek w kranach i czyszczenia pralek. Potrafi poradzić sobie również z śladami po wodzie na szklankach, kieliszkach i wazonach.

Odświeżanie mikrofalówki po ciężkich do usunięcia zapachach? Nie ma problemu!
Wystarczą 3 łyżki octu w szklanej miseczce, którą wstawiamy do mikrofali, potem włączamy na pełną moc na ok 3 minuty. Następnie wystarczy wnętrze przetrzeć do sucha i gotowe.
Gdy natomiast w lodówce się coś popsuło i nieprzyjemny zapach psuje nam humor to  woda z octem potrafi zdziałać cuda – wystarczy miseczka włożona do środka i brzydki zapach zniknie.

Ocet to również świetny odplamiacz. Plamy z czerwonego wina, wiśni czy krwi nie są łatwe do doczyszczenia. Taką zaplamioną tkaninę natychmiast należy spłukać zimną wodą, a następnie nasączyć plamę octem, pozostawić na chwilę i znowu spłukać zimną wodą.
Co zrobić natomiast gdy plama jest na dywanie: wymieszać ½ szklanki octu z ½ szklanki wody i 2 łyżkami soli. Trzeć plamę bez namaczania podłożą gąbką, usunąć sól odkurzaczem, zostawić na 30 minut, przecierać często płukaną w ciepłej wodzie gąbką.

Ocet do prania? Jak najbardziej!
Chodzi o domowy sposób na płyn do płukania pościeli i ręczników: wystarczy wymieszać 1 litr wody z 500 ml octu i 75 kroplami olejku eterycznego z lawendy w pustym pojemniku po przemysłowym płynie. Przed wlaniem do przegródki w pralce, należy dobrze strząsnąć opakowanie.
Wlać 1 nakrętkę, ocet wypłucze osad mineralny z wody i zmiękczy materiał. Natomiast olejek lawendowy pozostawi przyjemny, odprężający zapach.

Ocet do pralki to też jeden ze skutecznych  domowych sposobów czyszczenia pralki.
Wystarczy do pustej pralki wlać pół szklanki octu i wybrać długi program z wysoką temperaturą. W ten sposób łatwo oczyścimy i odświeżymy swoją pralkę.

Ogród

Może stosowanie octu w ogrodzie nie jest takie oczywiste i popularne, ale tam również znajduję swoje zastosowanie.

Ocet pomoże pozbyć się plam i śladów z rdzy (uwaga nie wolno stosować octu na wrażliwych na kwasy powierzchniach takich jak: marmur, kamienie wapienne).

Pozwoli zregenerować stare doniczki, które pokryte są szpecącymi wykwitami mineralnymi.
Doniczkę wystarczy zanurzyć w roztworze wody i octu w proporcji 1:1. Wyszorować i spłukać.

Ułatwi wyczyszczenie grilla, grillowych akcesoriów i ogrodniczych narzędzi.

Kolejną zaletą jest stosowanie octu na chwasty. To naturalny środek chwastobójczy, uparte trawy porastające szpary między płytkami tarasu czy balkonu, zazielenienia?
Zamiast szkodliwych pestycydów wszystkich nieproszonych gości należy potraktować octem.
Ale uwaga!
Aplikacja musi być precyzyjna, żeby nie zniszczyć sąsiadujących z chwastami naszych ukochanych
kwiatów i roślin.

Ocet na mrówki? Tak! Jeśli nie chcemy, żeby nasz działka był odwiedzana przez mrówki wystarczy regularnie rozpylać wodę z octem w miejscach ich przejść lub koło mrowiska.

Jeśli chcemy dłużej się cieszyć bukietem własnoręcznie wyhodowanych kwiatów do wody w wazonie wystarczy dodać 2 łyżki octu i 1 łyżeczkę cukru.

Ocet jest naprawdę nie zastąpiony. To jeden produkt, który ma wiele zastosowań.
Do wszelkich porządków polecamy Ocet gospodarczy Starwax 9,5%, który powstaje z odpadów rolno-spożywczych zgodnie z zasadą zero waste.
Teraz specjalna cena Wejdź i sprawdź!

P.S. Jeśli przywieziecie z wakacji muszle, które pokryte są resztkami skorupiaków można im przywrócić ładny wgląd mocząc je w wodzie z octem. Trzeba jednak być ostrożnym z mocą roztworu bo muszla może
się uszkodzić i zrobią się w niej wtedy małe dziurki.