Czym wyczyścić kanapę?

Utrzymanie mebli tapicerowanych w czystości oraz ich gruntowne wyczyszczenie lub odplamienie nie należą do łatwych prac. Zawsze przed przystąpieniem do takiej pracy należy zapoznać się z zaleceniami producenta mebla, co do sposobu jego konserwacji. Najlepiej zapoznać się z tymi informacjami przed zakupem mebla.

Generalnie kanapy dzielą się na:

  1. Niedające się w ogóle wyczyścić.
  2. Obite tkaninami tapicerskimi.
  3. Z obiciem ze skóry naturalnej lub sztucznej, zwanej dość przewrotnie ekologiczną.

Kanapa, której nie da się wyczyścić

Niektóre meble są obite tkaninami odzieżowymi np. bawełnianym drelichem. Taką powierzchnię można jedynie czyścić na sucho: odkurzać odkurzaczem, a uparte kłaczki i sierść zwierząt usuwać przy pomocy 1666 Kauczukowej szczotki Starwax. Bawełna jest niestety bardzo chłonna i łatwo się plami. Próba czyszczenia takiej powierzchni na mokro zawsze kończy się powstanie plam lub zacieków.

Świeże plamy można próbować usunąć 43864 Glinką z Sommieres Starwax The fabulous. Najpierw osuszamy plamę chłonnym papierowym ręcznikiem, następnie obficie posypujemy glinką. Pozostawiamy na całą noc i dokładnie odkurzamy. Jeżeli plama jest tłusta istnieje duże prawdopodobieństwo, że tłuszcz zostanie wchłonięty przez glinkę, ale plama może zostawić nieusuwalną aureolkę. Gorzej z plamami z soków czy czerwonego wina. W tym przypadku również natychmiast usuwamy nadmiar płynu chłonnym papierem, a następnie rozpylamy na plamę 43872 Ocet gospodarczy Starwax The fabulous, zostawiamy na kilka chwil i bardzo obficie posypujemy glinką. Zostawiamy na całą noc i odkurzamy. Istnieje niestety duże ryzyko, że plama nie zniknie całkowicie.

Kanapa obita tkaniną tapicerską

Tkaniny tapicerskie są produkowane z różnych surowców i mają bardzo różnorodną fakturę. Przeważnie łatwo dają się wyczyścić odkurzaczem i znacznie łatwiej się odplamiają od bawełnianego drelichu. Nową czystą kanapę można zabezpieczyć przed szybkim wnikaniem plam za pomocą impregnatu.

Do bieżącego odświeżenia tapicerki doskonale nadają się 2 produkty Starwax: 43011 Ekspresowa pianka, czyszczenie i odświeżanie oraz 43395 Czyszczenie i odświeżanie tapicerki Starwax. Obydwa preparaty wymagają wstępnego odkurzenia tapicerki.

Ekspresowa pianka czyszczenie i odświeżanie 43011 należy rozpylić trzymając opakowanie do góry nogami, a następnie rozprowadzić równomiernie piankę wilgotną gąbką lub mikrofibrą. Drobna pianka nie namacza powierzchni. Wchłania zanieczyszczenia, poprawie sprężystość włókien. Po 15 minutach należy ją usunąć odkurzaczem z powierzchni. Preparat można również użyć do usuwania świeżych plam. Zawsze należy jak najszybciej plamę maksymalnie osuszyć przykładając chłonny papier. Rozpylamy piankę na plamę. Odplamiać przykładając wilgotną i często płukaną gąbkę. Osuszyć.

Czyszczenie i odświeżanie Starwax 43395 zawiera alkohol, dzięki czemu odświeża obicie i szybko odparowuje. Preparat należy rozpylić, pozostawić na kilkach chwil i przetrzeć powierzchnię wilgotną gąbką i zostawić do wyschnięcia.

Do czyszczenia kanap można również użyć, (jeśli nie ma przeciwwskazań producenta) odkurzaczy piorących. Do wstępnego odplamienia starych plam należy zastosować 43392 Odplamiacz ekspresowy Starwax, a do czyszczenia zasadniczego 43020 Koncentrat do odkurzaczy piorących Starwax. Koncentrat nie pieni się, doskonale rozpuszcza brud, odtłuszcza, jest łatwy do usunięcia podczas odsysania roztworu.

Kanapa obita skórą naturalną lub sztuczną

Do bieżącego mycia naturalnych skór licowych oraz sztucznych skór przeznaczone są dwa preparaty Starwax 1356 Jednorazowe chusteczki (1 chusteczka wystarcza do odświeżenia 1 kanapy) oraz 43579 Balsam do skór.

Obicie ze skór licowych średnio zabrudzonych można wyczyścić 43008 Mleczkiem do skór. Powierzchnie bardzo brudne i zatłuszczone wyczyści 43004 Delikatne mydło do skór, które nie wysusza mytych powierzchni.

Plamy na skórzanych obiciach należy usuwać natychmiast po ich powstaniu 43864 Glinką z Sommieres Starwax The fabulous. Po wstępnym osuszeniu plamy papierowym ręcznikiem, należy ją obficie posypać glinką i odczekać całą noc. Usunąć delikatnie proszek szczotką. W razie konieczności powtórzyć zabieg. Stare plamy, które wniknęły głęboko w skórę są praktycznie nieusuwalne.

This entry was posted in Porady.