Jak wyczyścić monety?

Monety mogą być zrobione ze stopu różnych metali, które z czasem ulegają zabrudzeniu i utlenieniu. Jeżeli nie wiadomo z czego są zrobione monety najbezpieczniej będzie je wyczyścić jednym z poniższych preparatów: 43171 Metale czyszczenia i nabłyszczanie Starwax, 43600 Uniwersalna pasta Soluvert lub Biel meudońska Starwax The fabulous.

W przypadku bardzo silnych zabrudzeń i rdzy do czyszczenia trzeba użyć gąbką z szorstką włókniną, starą szczoteczką do zębów lub 1686 Szczotką do spoin Starwax. Ponieważ utleniania bardzo brudzą ręce, warto zabezpieczyć je rękawicami ochronnymi, tak samo jak podłoże na którym monety będą czyszczone.

43171 Metale czyszczenia i nabłyszczanie należy bardzo dokładnie wstrząsną przed i w takcie czyszczenia. Niewielką ilość płynnej pasty nanieść na gąbkę i energicznie trzeć, w przypadku uporczywych zabrudzeń czyścić szczoteczką. Dokładnie spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha. Pasta pozostawi błyszczący film ochronny, który opóźni ponowne utlenienie monet.
43600 Uniwersalna pasta jest wyprodukowana na bazie naturalnych glinek z dodatkiem glicerydu z kokosa, który intensywnie nabłyszczy oczyszczoną powierzchnię. Dołączoną do opakowania gąbkę zwilżyć wodą i energicznie potrzeć nią twardą powierzchnię pasty, aż do spienienia. Czyścić monety gąbką, spłukać ciepłą wodą i dokładnie wytrzeć do sucha aż do pojawienia się połysku. Błyszcząca warstwa również chroni przed ponownym szybkim utlenieniem.

43862 Biel Meudońska Starwax The fabulous to drobniutka naturalna kreda. Można ją stosować na sucho lub zmieszać z wodą w celu powstania gęstej pasty. Czyścimy monety mikrofibrą, szorstką myjką lub szczoteczką. W przypadku czyszczenia na sucho wystarczy dokładnie wypolerować monety również na sucho. Gdy używamy pasty trzeba ją spłukać wodą a monety wytrzeć do sucha.