Jak efektywnie myć podłogę?

W niemal każdym mieszkaniu czy domu jest kilka typów wykończeń podłogowych. W korytarzach, łazienkach i kuchniach najczęściej tzw. Płytki, a w pokojach laminowane panele lub lakierowane parkiety.

 

Płytki ceramiczne i gres

Pod nazwą płytek ceramicznych kryją się kafelki wykonane z mieszaniny różnych składników mineralnych, prasowane, spiekane, dekorowane i szkliwione. Gres to płytki ze szlachetnej kamionki. Może być nieszkliwiony, szkliwiony i polerowany. Na pierwszy rzut oka szkliwione płytki ceramiczne nie różnią się niczym od szkliwionego gresu jednak różnicę dostrzega się podczas użytkowania i mycia. Na szkliwionym gresie zdecydowanie bardziej widać plamy i zabrudzenia. Trudno go szybko umyć bez smug i należy być ostrożnym ze stężonymi żywicami polimerowymi, które mogę nie przyklejać się do podłoża. Niezwykle elegancki i niestety trudny w utrzymaniu jest gres polerowany. Mechanicznie wypolerowane płytki mają bowiem otwarte pory o dużej chłonności. Gres polerowany należy impregnować specjalnym impregnatem, jeszcze przed położeniem go na podłodze. Impregnat ochroni podłogę przed wnikaniem brudu i plam. Niestety na bardzo błyszczącym gresie widać każde zabrudzenie, plamę, ślady stóp czy tropy naszych czworonogów.

Gresy wymagają dobrej jakości mopa z nakładką z mikrofibry lub ścierki z mikrofibry, których nie należy używać do innych podłoży oraz regularnie je płukać i prać.

43800 Koncentrat płytki & gres, to doskonały preparat do regularnego mycia płytek, gresu szkliwionego i polerowanego. 1 nakrętka na 5 litrów letniej wody + 1593 Mop Expert lub Ścierka z mikrofibry pozwolą na szybkie i dokładne umycie podłogi bez smug. Uwaga gresy nie lubią nadmiaru detergentów (smugi!), dlatego warto przestrzegać zaleceń z etykiety, w nagrodę przy cotygodniowym cyklu sprzątania 1 opakowanie produktu wystarczy aż na 25 tygodni.

Matowe płytki ceramiczne można umyć i równocześnie nabłyszczyć wodnym roztworem 43053 Nabłyszczanie i mycie Starwax. Zawarte w nim żywice polimerowe nie tylko poprawią ich wygląd, ale zabezpieczą przez plamami i zwiększą ich odporność mechaniczną rozpuszczając go w wodzie. Produkt można użyć bez rozpuszczania w wodzie, ale nie na gresie i co ważne, obowiązkowo należy przygotować podłoże myjąc je 43032 Zmywacz skoncentrowany bez spłukiwania. Środek ten gruntownie odtłuści podłogę i usunie resztki wcześniej stosowanych preparatów. Jeżeli nie zostanie użyty istnieje ryzyko, że skoncentrowane żywice polimerowe nie przykleją się do podłoża i powstaną trudne do usunięcia plamy i smugi. Dzięki użyciu Zmywacza będziemy długo cieszyć się lśniącą i ładnie wyglądającą podłogą.

43037 Intensywny koncentrat czyszczący jest niezastąpiony przy gruntownych porządkach lub czyszczeniu bardzo eksploatowanych podłóg. Stare i uporczywe zabrudzenia pomoże usunąć 1592 Nakładka szorująca do Mopa Experta. Bardzo brudne spoiny należy wyszorować 1686 Szczotką do spoin Starwax.

Lakierowane parkiety i laminowane panele

Podłogi drewniane i laminaty nie mogą być namaczane obficie wodą, stosowane akcesoria nie powinny być szorstkie, a detergenty zbyt agresywne. Do bieżącego mycia Starwax poleca 43358 Koncentrat do mycia. 1 nakrętka w 5 litrach letniej wody + miękką mikrofibra z długim włosiem umyją podłogę bez smug, a opakowanie wystarczy na 25 tygodni.

Zarówno lakier jak i laminat są o wiele mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne niż twarde posadzki. Głębokich i szerokich śladów po przesuwaniu ciężkich mebli nie da się zamaskować, zwłaszcza, jeśli lakier został zdarty do surowego drewna. Tak samo jak wgniecenia, które w podłodze robią ciężkie psy. To poważne uszkodzenie mechaniczne. Podłogi drewniane i laminaty zużywają się nierównomiernie. Na tak zwanych ciągach komunikacyjnych, miejsca po których często chodzimy zużywają się szybciej. Analogicznie miejsce na którym stoi krzesło do pracy przy komputerze. Gdy słońce lub sztuczne światło pada pod określonym kątem widać irytujące drobne rysy i zmatowienia. Samo mycie nie wystarczy podłodze należy zafundować renowację. 43500 Intensywny zmywacz skoncentrowany Starwax odtłuszcza i przygotowuje podłoże do aplikacji 43360 Emulsji ochronnej. Na oczyszczoną zmywaczem i suchą podłogę nakładamy Emulsję i na to są dwie metody. Pierwsza zalecana przy lakierowanych parkietach: wylewamy preparat bezpośrednio na podłogę i rozprowadzamy go bez wcierania czystym, wypłukanym w wodzie mopem z mikrofibry lub ścierką z mikrofibry. Jeżeli nasze akcesorium będzie suche powstaną smugi. Jeżeli potraktujemy Emulsję jak pastę do podłogi też powstaną smugi. Druga metoda zalecana do laminowanych paneli. Przelewamy produkt do miski, moczymy w nim wcześniej dokładnie zamoczony w wodzie mop z mikrofibry lub ścierką z mikrofibry, delikatnie odsączamy i nanosimy bez wcierania. Uwaga ważne! Nie wolno do aplikacji Emulsji używać ścierki lub mopa, który używaliśmy z 43500 Zmywaczem. Cała praca pójdzie na marne. Zmywacz jest silny, nie da się go naprawdę do końca wypłukać ze sprzętu, będzie więc dział na Emulsję, na podłodze powstaną plamy. Emulsja schnie ok. 30 minut. Powstaje błyszcząca, twarda, odporna na plamy i zużycie mechaniczne powłoka. Parkiety lub panele wyglądają jak nowe i będą się wolniej zużywać. Powłoka dobrze wygląda od 6 do 12 miesięcy. Jej ładny wygląd zależy od natężenia ruchu, twardości obuwia (szpilki rysuję, kapcie nie), obecności zwierząt domowych, ciężaru i zabezpieczenia nóg przesuwanych mebli. Warstwę Emulsji można wzmacniać wodnym roztworem 43112 Pielęgnacja i nabłyszczanie Starwax stosując go co 2 tygodnie na zmianę z 43358 Koncentratem do mycia. 43112 Pielęgnacja i nabłyszczanie może być stosowany również na podłogi niepokryte Emulsją. Preparat myje i nabłyszcza. Pozostawia powłokę ochronną, ale cieńszą i słabszą, dlatego należy aplikację powtarzać co 2 tygodnie.

Starwax posiada w swojej ofercie preparatami mniej specjalistyczne, które można używać zarówno na płytkach jak i laminowanych panelach: 43634 Koncentrat uniwersalny zapach lawendy, 43179 Koncentrat uniwersalny zapach sosnowy, 43328 Koncentrat uniwersalny zapach werbeny z cytryną. Te środki nie nabłyszczają, nie tworzą warstwy ochronne, nie usuną trudnych wżartych zabrudzeń, ale dobrze usuną bieżący brud i plamy, a dodatkowo zostawiają przyjemny świeży zapach i mogą być stosowane do wszelkich zmywalnych powierzchni.

Innym typem środków, które mogę być stosowane zarówno na płytkach jak i na lakierowanych parkietach i panelach są mydła. Starwax posiada w swojej ofercie wysoko nasycone mydła na bazie olejów roślinnych: 43177 Szare mydło na oleju lnianym, 43869 Szare mydło na oliwie z oliwek Starwax The fabulous, 43875 Szare mydło na oliwie z oliwek zapach eukaliptusa Starwax The fabulous, 43460 Szare mydło uniwersalne Soluvert. Mydła bardzo dobrze usuwają brud i działają konserwująco na myte powierzchnie. Należy jednak pamiętać, że powierzchnie myte mydłami nigdy nie będą mogły zostać nabłyszczone preparatami zawierającymi żywice polimerowe. Ich powierzchnia jest bowiem zbyt „tłusta” i nawet wielokrotne użycie dedykowanych do podłóg zmywacz nie gwarantuje całkowitego usunięcia mydła z powierzchni. Nie nadają się do gresu polerowanego. Są za to silnie skoncentrowane więc przy dozowaniu zgodnie z zaleceniami z etykiety są bardzo ekonomiczne w użyciu. Doskonale sprawdzają się na podłożach porowatych, np. nieszkliwionych płytkach lub kamieniu, ponieważ przy regularnym stosowaniu impregnują podłoże. Pozostawiają delikatny satynowy połysk. Można je używać do mycia i konserwacji wielu innych powierzchni w domu i ogrodzie: kamienia, marmuru, parapetów, mebli kuchennych, drewnianych mebli ogrodowych, wikliny, płytek ściennych, piekarników (The fabulous), prania dzianiny (The fabulous).