Jak skutecznie czyścić wykładziny?

Decydując się na zakup wykładziny, warto także pomyśleć nad jej pielęgnacją oraz czyszczeniem. Utrzymanie tkanin i włókien w domu nie jest łatwe, wymaga dyscypliny i przestrzegania kilku zasad.

Już w momencie zakupu dywanu lub kanapy warto sprawdzić zalecenia producenta co do ich konserwacji. Bywa, że tanie meble są tapicerowane tkaninami ubraniowymi np. drelichem i nie mogą mieć kontaktu z wodą. Ważna jest wiedza o typie użytych włókien, sizal  (włókno z agawy), włókno kokosowe lub trawy nie mogą być czyszczone na mokro czy trwałości kolorów dywanów (rękodzieło z naturalnej wełny).

Dywany, wykładziny i tapicerka muszą być regularnie odkurzane i czyszczone. Im starszy brud, tym trudniejszy będzie do usunięcia. Bieżące czyszczenia zmniejsza ryzyko związane z obecnością roztoczy kurzu, jednego z powszechniejszych alergenów.

Każda plama musi być natychmiast usuwana. Wyschnięte stare plamy, które wsiąkły głęboko we włókna są bardzo trudne do usunięcia dlatego odplamiacz musi być zawsze pod ręką.

Czyszczenie ręczne

Chodząc po dywanie czy wykładzinie wdeptujemy kurz i brud w głąb do nasady włókien, dlatego powinny być często odkurzane, szczególnie gdy mamy w domu zwierzaka.

43015 Szampon odświeżający Starwax to koncentrat do rozpuszczania w wodzie i ręcznego czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerki. W trakcie rozpuszczania w zimnej lub letniej wodzie, bardzo silnie się pieni i to właśnie tą pianą czyścimy powierzchnie (pod warunkiem, że mogą mieć kontakt z wodą) przy użyciu 1360 Gąbki do prac remontowych Starwax, która jest odporna na tarcie. Środek usuwa brud, odświeża kolory i przywraca sprężystość włókien.

Czyszczenie mechaniczne

Ręczne czyszczenie nie pozwala usunąć brudu u nasady splotu. Żeby gruntownie i głęboko oczyścić dywan lub wykładzinę konieczne jest użycie odkurzacza piorącego, który rozpyla pod ciśnieniem mieszaninę wody i detergentu oraz odsysa odlepiony brud. 43020 Koncentrat do odkurzaczy piorących został specjalnie opracowany do czyszczenia mechanicznego. Nie pieni się dzięki czemu jest łatwy do odessania.  Jest silnie skoncentrowany, dlatego gwarantuje gruntowne oczyszczenie i odtłuszczenie. Wprawdzie produkt nie zawiera substancji biobójczych, ale sam proces czyszczenia skutecznie eliminuje roztocza kurzu.

Odplamianie

Jeżeli na powierzchniach przeznaczonych do czyszczenia są starsze plamy, należy je wstępnie odplamić 43392 Odplamiaczem ekspresowym Starwax. Na każdą plamę rozpylamy preparat, zostawiamy na kilka minut, trzemy plamę wilgotną gąbką. Uwaga, plamy zawsze czyścimy ruchem od zewnątrz do środka, żeby nie powiększać zaplamionej powierzchni. Zawsze istnieje ryzyko, że stara plama nie zostanie usunięta całkowicie.

Palmy najlepiej usuwać na bieżąco i zgodnie z następującą zasadą. W przypadku płynów należy natychmiast tak jak tylko to jest możliwe, osuszyć plamę np. przykładając chłonny papierowy ręcznik. Robimy to tak długo aż ręcznik przestaje być w trakcie przykładania mokry a powierzchnia jest już tylko wilgotna w dotyku. Na plamy kolorowe (soki, czerwone wino, krew) rozpylamy obficie 00002 Rozpuszczalnik i odpalamiacz Starwax lub 43872 Ocet gospodarczy 14% Starwax The fabulous. Zostawiamy preparat przez chwilę na plamie. Następnie usuwamy plamę przykładając papierowy ręcznik. Na koniec przecieramy w kierunku od zewnątrz do środka plamy wilgotną gąbką lub posypujemy zaplamione miejsce bardzo obficie 43864 Glinką z Sommieres Starwax The fabulous. Na plamie ma powstać dosłownie „kopczyk” preparatu. Glinka jest naturalnym silnie higroskopijnym drobniutkim proszkiem mineralnym, który stopniowo wchłonie rozpuszczoną plamę. Czasem trzeba poczekać całą noc.

Plamy po tłustych płynach po osuszeniu papierowym ręcznikiem odplamiamy  43392 Ekspresowym odplamiaczem Starwax lub jednym z Mydeł Starwax The fabulous .

Tłuste gęste plamy (masło, masy tortowe, sosy, szminki, kremy): najpierw nożem usuwamy nadmiar plamy. Zawsze ruchem od zewnątrz do środka plamy. Następnie rozpylamy na plamę 43392 Ekspresowy odplamiacz. Zostawiamy na kilka minut. Czyścimy wilgotną, płukaną w czystej wodzie gąbką. Osuszamy przykładając papierowy ręcznik.

Na obiciach pokrytych tkaninami nietapicerskimi, nie wolno stosować środków odplamiających, ponieważ po ich użyciu nawet jeśli uda się usunąć plamę powstanie nowa po użytym preparacie.

Bieżące odświeżanie

Wsparciem do regularnego odkurzania tkanin i włókien w domu jest ich odświeżanie, które usuwa bieżący brud. Starwax ma dwa dedykowane preparaty 43011 Ekspresowa pianka oczyszczenie & odświeżanie oraz 43395 Czyszczenie i odświeżanie.

Ekspresową piankę można stosować na dywanach, wykładzinach, obiciach i tapicerce samochodowej. Na odkurzoną powierzchnię należy rozpylić produkt, który zmienia się w gęstą piankę. Pianka zasysa zabrudzenia. Po 15 minutach można przetrzeć powierzchnię wilgotną gąbką i odkurzyć odlepione zabrudzenia.

Środek Czyszczenie i odświeżanie jest przeznaczony do obić i tapicerki. Zawiera alkohol dzięki czemu odtłuszcza, odświeża i szybko odparowuje. Po rozpyleniu należy przeczyścić powierzchnię wilgotną gąbką.

Nieprzyjemne zapachy z powierzchni dywanów, wykładzin i obić można usunąć 43860 Sodą oczyszczoną Starwax The fabulous. Posypujemy newralgiczne miejsce Sodą, szczotkujemy, pozostawiamy na kilka godzi lub na całą noc. Usuwamy Sodę odkurzaczem.

Realizując powyższy plan czyszczenia wykładzin, przygotujesz dom do wielu okazji a także zapewnisz całej rodzinie komfortową atmosferę.