ABC PORZĄDKÓW ŚWIĄTECZNYCH

Ludzie dzielą się na tych, którzy nie znoszą sprzątać i takich, których robienie porządków albo uspakaja, albo jest czynnością oczywistą niewzbudzającą skrajnych emocji. Ci pierwsi, jeśli tylko mogą sobie na to pozwolić zatrudniają siłę fachową, a przy braku funduszy odsuwają w czasie nielubianą czynność, aż do chwili, gdy nie ma już ucieczki, bo wszechobecny chaos utrudnia życie. Czy jest metoda na bezbolesne porządki świąteczne? Tak, ale przy stworzeniu dobrego planu działania.

  1. Plan

Porządki dobrze rozłożyć w czasie i przydzielić członkom rodziny adekwatne do ich wieku i stanu zdrowia działania. Najpierw warto przygotować pole bitwy. Usuwamy rzeczy zbędne: gazety, ulotki, puste opakowania, itp. Potem chowamy rzeczy nieużywane: szwędające się letnie ciuchy i buty, jakieś dokumenty wyciągnięte do załatwienia spraw, albumy ze zdjęciami wyciągnięte na imprezę sprzed miesięcy,zabawki itp.

  • Od góry do dołu

Czynnością, która powinna rozpoczynać każde sprzątanie jest odkurzanie. Odkurzamy wszystkie pomieszczenia, łącznie z kuchnią, łazienką i toaletą, albowiem zmywany na mokro kurz, tworzy trudno usuwalne ciemne paprochy, która przyczepiają się do myjek i ściereczek. Odkurzamy zawsze od góry do dołu: sufity, lampy, karnisze, narożniki ścian, obrazy, książki, meble i grzejniki. Na końcu dodatkowo przykurzoną wcześniejszymi czynnościami podłogę.Ściereczki do odkurzania powinny być suche i lekko szorstkie. Odkurzacz z dużą liczbą akcesoriów pomoże w odkurzaniu szczelin, tapicerki, dywanów, parkietów i paneli(zawsze z miękką szczoteczką) i płytek podłogowych. Do wysokich pomieszczeń przyda się 1521Miotła do odkurzania na teleskopowym drążku, z okrągłą główką i zmiażdżonym włosiem, które idealnie zbiera kurz i pajęczyny i zatrzymuje je w środku.

  • Okna

Mycie okien to emblematyczna czynność wszelkich wielkich porządków. Okna, zwłaszcza w dużych miastach też należy najpierw odkurzyć na sucho. Na pewno trzeba odkurzyć rolety i żaluzje, bardzo w tej czynności pomoże 1523 Miotełka elektrostatyczna. Stolarkę okienną z drewna można umyć 43358 Koncentratem do mycia parkietów i paneli. Stolarkę z PCW lub aluminium specjalnym preparatem 43562 PCW &aluminium lub 43164 Plastik &PCW regularne mycie. Ponieważ PCW w ramach okiennych najbardziej brudzi się i zużywa na zewnątrz, zwłaszcza przy parapetach, przez co staje się porowate, dlatego warto sięgnąć po 43600 Pastę uniwersalną Soluvert, która usuwa nawet wżarty brud i zadziała jak szpachlówka. Efekt będzie naprawdę spektakularny.

Szyby błyskawicznie i bez smug umyje 43157 Czyste szyby. Środek o dużej zawartości alkoholu, który odtłuszcza i zapobiega powstawaniu śladów po deszczu.

  • Meble

Meble laminowane, lakierowane i politurowane można wyczyścić preparatem 0017 Pielęgnacja mebli, który idealnie usuwa lepkie plamy czy ślady po palcach. Delikatnie nabłyszcza i działa antystatycznie, dzięki czemu kurz nie przywiera do podłoża i łatwo go usunąć.

Meble lakierowane i woskowane, które mają plamy i przebarwienia można łatwo zregenerować dzięki Odnawiaczowi do mebli lakierowanych i woskowanych. Preparat występuje w trzech odcieniach: drewno jasne, ciemne i owocowe. Zawiera rozpuszczalnik, który usuwa brud, pigment, a przy tym odnowi kolor i żywice wzmacniając wykończenie oraz nadając połysk.

  • Łazienka

Powierzchnie w łazience wymagają mycia z efektem odwapniania. Najbardziej uniwersalnym produktem gwarantującym ten efekt jest 43389 Kabina prysznicowa. Środek spienia się podczas rozpylania, dzięki czemu nie spływa z pionowych powierzchni. Usuwa brud, resztki mydła i kosmetyków, osad zwody, nabłyszcza. Do czyszczenia spoin i trudno dostępnych miejsc warto sięgnąćpo 1686 Szczotkę do spoin. Ergonomiczna rączka i długa wąska szczoteczkaidealnie wpasowująca się w fugi bardzo ułatwiają pracę. Białe spoiny możnawyczyścić i wybielić przy pomocy środka 43188 Czyste spoiny. Miejsca z dużą ilością osadu z wody doczyści 43187 Superodwapniacz. To bardzo mocny preparat, który może być stosowanywyłącznie miejscowo.

  • Kuchnia

Kuchnia, którą czekają wielkie wyzwania wymaga szczególnych zabiegów. Lodówkę umyje, odtłuści i odświeży 43190 Lodówka & mikrofalówka. Piekarnik, ruszty, rożna, blachy, naczynia do pieczenia i zapiekania doczyści 43192 Piekarnik & akcesoria (aktywna pianka w aerozolu) przy pomocy 1397 Nierysującej gąbki. Powierzchnie z inoxu (okapy, obudowy sprzętów AGD) warto gruntownie odtłuścić 43193 Superodtłuszczaczem, a następnie zakonserwować 43141 Aluminium & inox, który usunie smugi i stworzy błyszczą warstwę ochronną. Super odtłuszczacz doczyści również płytki ścienne i kuchenki. Płyty ceramiczne i indukcyjne warto gruntownie wyczyścić płynną pastą 43191 Płyty kuchenne. Środek usunie zabrudzenia, a po spłukaniu i wytarciu do sucha pozostawi błyszczącą warstwę ochronną, która zapobiegnie przywieraniu nowych zabrudzeń.

  • Parkiety & panele

Lakierowane parkiety i panele, które mimo regularnego mycia,z racji wieku i intensywności użytkowania nie wyglądają zbyt olśniewająco można odświeżyć przy pomocy 43500 Intensywny zmywacz skoncentrowany. Środek gruntownie odtłuszcza podłoże i usuwa resztki wcześniej stosowanych preparatów. Na tak przygotowaną podłogę można aplikować 43360 Emulsję ochronną, która pokryje drobne rysy i zmatowienia, poprawi wygląd podłogi, nabłyszczy i stworzy twardą warstwę ochronną, która zapobiega mechanicznym uszkodzeniom i zaplamieniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie preparatu 43112 Pielęgnacja i nabłyszczanie, parkiety & panele.

  • Płytki i gres.

Najtrudniejszym do utrzymania w czystości i odświeżenia jest polerowany gres. Jak sama nazwa wskazuje płytki gresu zostały mechanicznie wypolerowane na wysoki połysk. Ubocznym skutkiem jest otwarcie porów, przez co podłoga jest bardzo chłonna, widać na niej łatwo plamy, ślady i trudno ją umyć bez smug. Na gresie polerowanym nie wolno stosować preparatów nabłyszczających.Warto mieć dedykowane do takiej podłogi akcesorium: ścierkę z mikrofibry lub mop z mikrofibry. Przed każdym, nawet pierwszym użyciem ścierkę lub mop dokładnie płuczemy w czystej wodzie. Podłogę myjemy 43800 Koncentratem do częstego mycia płytki & gres, stosując nieco mniej detergentu niż w opisie na etykiecie. Nie 1 nakrętkę na 5 litrów wody,ale 1 nakrętkę na 6 litrów wody. Gres dokładnie odkurzamy i myjemy na wilgotno.

Matowe szkliwione płytki można nabłyszczyć 43053 Koncentratem do nabłyszczania. Silny połysk i zabezpieczenie uzyskamy stosując koncentrat bez rozpuszczania w wodzie na posadzkę wcześniej oczyszczoną 43032 Koncentratem bez spłukiwania. Oszczędniejszą sposobem jest stosowanie Koncentratu do nabłyszczania w roztworze wodnym raz na dwa tygodnie na zmianę z Koncentratem do częstego mycia.

  1. Dywany,
    wykładziny, tapicerka, obrusy.

Do szybkiego odświeżenia dywanów i wykładzin oraz obić doskonale nadaje się 43011 Ekspresowy spray czyszczenie i odświeżanie. Sucha pianka zasysa zabrudzenia w ciągu 15 minut. Co pozwala na usunięcie ich przy pomocy odkurzacza.

Nawet, jeśli dywany, wykładziny i obicia mebli nie wymagają gruntownego czyszczenia warto przed świętami zaopatrzyć się w 43392Odplamiacz ekspresowy. Jeżeli na dywan wyleje się płyn należy natychmiast przyłożyć bardzo dużą ilość chłonnych papierowych ręczników lub choćby papier toaletowy, żeby plamę maksymalnie osuszyć. Następnie rozpylamy na nią Odplamiacz i czyścimy ruchem od zewnątrz do środka 1331 Myjką wielofunkcyjną z mikrofibry lub 1365 Gąbką naturalną. Obydwa akcesoria muszą zostać przed użyciem wypłukane w wodzie i odsączone, a w trakcie odplamiania płukane.

Ponieważ trudno w trakcie wigilii zmieniać obrus warto przystąpić do odplamiania zaraz po jej zakończeniu. Im starsza plama tym trudniej ją usunąć. Odplamianie zakończy się sukcesem, jeśli:

– natychmiast szybko osuszymy plamę (w przypadku kremu z ciasta trzeba go zebrać nożem, zawsze ruchem od zewnątrz do środka) choćby kładąc papierzaną serwetkę.

– plamy tłuste z mięsa, sosów, mas z tortów, szminek itp. zapieramy 43879 Mydłem odplamiającym galasowy lub 43870 Mydłem marsylskim w kostce. Spłukujemy gorącą wodą. Raz jeszcze zapieramy mydłem i bez spłukiwania pierzemy w pralce z detergentem, który zwykle stosujemy.

– na plamy kolorowe po czerwonym barszczu, czerwonym winie, kompotach, żurawinie rozpylamy 00002 Rozpuszczalni i odplamiacz lub 43872 Ocetgospodarczy The fabulous i spłukujemy zimną wodą. Aplikujemy środek odplamiający raz jeszcze i bez spłukiwania pierzemy tkaninę.

J. Naczynia, sztućce, akcesoria stołowe.

Srebra stołowe można wyczyścić przy pomocy płynnej pasty 43167 Srebro czyszczenia i nabłyszczanie lub na sucho przy użyciu naturalnej mączki mineralnej 43862 Biel meudońska The fabulous. Ta ostatnia po wymieszaniu z wodą pozwala na „malowanie” dekoracyjnych wzorów na szybach i lustrach. Starcie tych ozdób po świętach to równocześnie oczyszczenie powierzchni.

Kryształy pięknie umyje i nabłyszczy roztwór wody z 43872 Octem gospodarczym The Fabulous.

Mosiężne kandelabry i naczynia odzyskają swój blask dzięki płynnej paście 43168 Mosiądz,miedź & brąz. Po wyczyszczeniu i spłukaniu przedmioty należy oczyścić do sucha, co pozwoli rozprowadzić po powierzchni błyszczącą warstwę ochronną.

Czyste i uporządkowane wnętrza to pierwszy krok do radosnego świętowania.