Jak łatwo wyczyścić i zadbać o kominek?

Nieuniknione chłody nadeszły dlatego miło jest ogrzać się w cieple i blasku kominka. Aby kominek bezpiecznie i wydajnie działał warto przypomnieć sobie kilka zasad jego użytkowania i konserwacji.

Przystępując do czyszczenia kominka, warto zabezpieczyć podłogę i okoliczne powierzchnie. Energicznie szorując można zachlapać rozpuszczoną sadzą np. ścianę. Wszystkie preparaty do kominków mają silne zasadowe pH, dlatego należy zabezpieczyć ręce rękawicami gospodarczymi.

Czyszczenie samego kominka wymaga przede wszystkim sprawdzenia, jakie są zalecenia i przeciwskazania jego producenta. Okopcone szyby kominkowe idealnie i szybko wyczyszczą preparaty marki Starwax:

43160 Kominki ekspresowe czyszczenie w opakowaniu z rozpylaczem, to silnie zasadowy płyn, który spienia się podczas rozpylania, dzięki czemu nie spływa z szyby. Aktywna pianka dokładnie rozpuszcza tłustą sadzę, którą gdy jest jej dużo można usunąć papierowym ręcznikiem, a następnie spłukać powierzchnię często płukaną w gorącej wodzie gąbką.

43161 Kominki ekspresowe czyszczenie w 1 litrowej butelce, to silnie zasadowy żel, którego niewielką ilość należy wylać na gąbką i myć okopconą szybę. Spłukujemy również często płukaną w gorącej wodzie gąbką.

Obydwa preparaty można stosować również do usuwania okopceń z kafli, cegieł i marmuru w obudowie. Porowate powierzchnie czyścimy szczotką, a rozpuszczoną sadzę szybko zmyje się stosując płukaną w gorącej wodzie mikrofibrą.

Elementy żeliwne można odnowić przy użyciu 43420 Pasty do renowacji żeliwa Starwax. Jeżeli na żeliwie pojawiła się rdza, najpierw musi zostać dokładnie wyszczotkowana lub oczyszczona wełną stalową i odpylone. Pasta zawiera grafit, dlatego nadaje powierzchni ładną patynę. Preparat nanosimy równomiernie i bez nadmiaru, na gładkich powierzchniach niezostawiającą kłaczków szmatką, na rzeźbionych pędzlem. Pozostawiamy na ok. 30 minut i energicznie polerujemy miękką szczotką lub 1350 Ściereczką do polerowania Starwax. Po rozgrzaniu pasta nie wydziela dymu ani brzydkiego zapachu. Wysoka temperatura konserwuje ją na powierzchni żeliwa.

43543 Pasta do kominków Starwax na bazie miału kredowego działa mechanicznie, ściera tłuszcz i sadzę. Opakowanie ma specjalne zamknięcie, które ułatwia dokładne dozowanie pasty. Preparat należy wstrząsnąć przed użyciem. Niewielką ilość wylać na gąbkę i czyścić zimne powierzchnie. Jeśli sadzy było dużo, po odlepieniu pastą najpierw trzeba ją usunąć papierowym ręcznikiem, a następnie umyć często płukaną w gorącej wodzie gąbką. Pasty nie należy stosować na powierzchniach wrażliwych na zmatowienia i zarysowania.

Jeśli po oczyszczeniu kominka zostanie nam sporo preparatu warto pamiętać, że zarówno płyn do rozpylania (43160) jak i żel (43161) doskonale nadają się do czyszczenia piekarników, grilli oraz bardzo brudnych i tłustych powierzchni.

Prawo budowlane reguluje częstotliwość obowiązkowych kontroli przewodów kominowych. Raz w roku odpowiednio wykwalifikowana osoba musi przeprowadzić kontrolę i sporządzić z niej protokół. To dobry moment do gruntownego, mechanicznego usunięcia zalegającej sadzy. Z kolei przepisy ochrony przeciwpożarowej budynków regulują kwestie obowiązku usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. W przypadku palenisk opalanych paliwem stałym, czyszczenie powinno się odbywać, co najmniej raz na trzy miesiące. Do takich bieżących „porządków” doskonale nadają się katalizatory w postaci proszków lub w formie polan. Katalizator to mieszanina nieorganicznych soli, które tak jak sadza nie są palne, ale połączone z nią płoną oczyszczając przewód kominowy.