Jak pielęgnować drewno i podłogi lakierowane w domu?

Drewno jest popularnym w Polsce materiałem wykończeniowym ze względu na walory estetyczne, akustyczne i izolacyjne. Drewniane meble cenione są za trwałość i elegancję.

Drewno lakierowane

Najpopularniejszym wykończeniem i zabezpieczeniem drewna są lakiery, które tworzą na jego powierzchni mniej lub bardziej przejrzystą warstwę, bezbarwną lub kolorową. Praktycznie wszystkie powierzchnie z lakierowanego drewna można myć na wilgotno 43358 Koncentrat do mycia parkiety & panele Starwax. Na wilgotno to znaczy bardzo mocną odciśniętą szmatką lub mopem. Lakierowane drewno nie może być silnie namaczane. Warstwa lakieru z czasem zużywa się, przeciera, pojawiają się rysy, zadrapania, mikro ubytki, aż do surowego drewna. Mycie na mokro takiej powierzchni powoduje przenikanie wody do surowego drewna, a w efekcie jego szarzenie.

Drewniane lakierowane meble najlepiej myć specjalistycznymi preparatami na bazie rozpuszczalników, które zawierają nabłyszczające glicerydy. 0017 Spray do pielęgnacji mebli Starwax doskonale odkurza, działa antystatycznie, usuwa lepkie plamy i ślady palców. Po wypolerowaniu pozostawia lekko błyszczącą warstwę ochronną.

Podobną funkcję na lakierowanym drewnie spełniają woski. Zawarty w nich rozpuszczalnik usuwa bezpiecznie dla lakieru i drewna brud. Sam wosk zalepia wszystkie drobne rysy i ubytki, odcina więc dostęp pary wodnej do drewna konserwując powierzchnię lakieru. Po wypolerowaniu powierzchnia ma satynowy połysk. Lakierowane meble można woskować najwyżej 2 – 3 razy w roku. Zawoskowana powierzchnia musi być regularnie polerowana i nie można na niej stosować środków w aerozolach, olejków czy wilgotnych szmatek.

Na lakierowanych meblach można stosować woski Starwax w aerozolu, woski Antiquaire w paście lub płynie. Nie wolno stosować na lakierowanym drewnie Wosków barwiących Starwax, które zawierają dużo pigmentów.

Doskonałym środkiem czyszczącym do lakierowanego drewna jest 43058 Zmywacz wosku ekstra mocny Starwax. Ten rozpuszczalnikowy preparat zawiera mydło. Idealnie czyści, nawet bardzo brudne drewno we wnętrzach i na zewnątrz. 43117 Odnawiacz lakieru, również na bazie rozpuszczalników, dobrze usuwa bieżące zabrudzenia i odświeża powierzchnię lakieru. O lakierowane drewno w trudnych warunkach: meble kuchenne (para wodna, tłuszcz), meble w łazience (para wodna), okładziny na tarasach i balkonach, doskonale zadba 43118 Olej do konserwacji Starwax. Czystą powierzchnię należy natrzeć olejem i zostawić na kilka godzin lub całą noc. Następnie dokładnie wypolerować w celu usunięcia nadmiaru. Zawarte w oleju żywice wzmacniają warstwę lakieru, zalepiają drobne rysy i ubytki, chronią drewno przed wilgocią. Powierzchnia ładniej wygląda, lekko błyszczy, a rysunek słojów drewna jest bardziej widoczny.

Jeżeli lakier na meblach nie wygląda już ładnie, jest wyblakły, ma przebarwienia i rysy można go łatwo odświeżyć Odnawiaczem do mebli Starwax. Ten specjalistyczny środek zawiera rozpuszczalnik, żywice i pigmenty. Rozpuszczalnik usuwa zabrudzenia i równiutko rozprowadza żywicę z pigmentami poprawiając kolor i połysk. Odnawiacz to prawdziwy lifting dla lakieru. Efekt jest zawsze bardzo spektakularny. Należy pamiętać, że nie wolno odnawiacza wylewać bezpośrednio na drewno i, że musi być użyty na całej powierzchni. Uwaga, środek nie może być stosowany, gdy lakier jest przetarty do surowego drewna.

Lakierowane parkiety

To eleganckie wykończenie podłogi jest kosztowne i czyha na nie sporo zagrożeń. Wszystkie meble muszą być „podkute” filcem, ale nawet wtedy przesuwanie ciężkiej kanapy grozi wyraźnymi rysami, więc lepiej to robić podkładając np. złożone koce. Twarde podeszwy butów i ostre obcasy również niszczą warstwę lakieru. Domowe zwierzęta również mają wpływ na nasze podłogi, często pozostawiające na niej zarysowania. Lakierowane parkiety nie lubią dużej ilości wody, dlatego muszą być myte zawsze na wilgotno, dobrej jakości mikrofibrami, które dzięki dużej powierzchnie tarcia szybko usuwają zabrudzenia. Powierzchnię lakieru można wzmacniać stosując preparaty na bazie żywic polimerowych. Uwaga, parkiety lakierowane przemysłowo są utwardzane promieniami UV ich powierzchnie jest więc bardzo gładka, dlatego żywice polimerowe można na nich stosować dopiero po ok. 6 miesiącach użytkowania. 43360 Emulsja ochronna Starwax do środek o dużym stężeniu polimerów. Parkiet najpierw musi zostać oczyszczony 43500 Intensywnym zmywaczem skoncentrowanym. Na tak przygotowane podłoże wylewamy Emulsję, którą rozprowadzamy bez wcieraniami mikrofibrą lub mopem, które zostały wcześniej wypłukane w wodzie i odsączone. Używanie suchego akcesorium grozi powstaniem smug. Po 30 minutach na parkiecie powstanie błyszcząca, mocna warstwa, która będzie chronić podłogę przed plamami i zużyciem. Po ok. roku na parkiet nakładamy tzw. warstwę przypominającą. W zależności od natężenia ruchu po dwóch latach można nałożyć kolejną warstwę Emulsji, a w przypadku, gdy będzie widoczne jej zużycie, usunąć ją 43500 Intensywnym zmywaczem.

Innym sposobem ochrony parkietów przed zużywaniem jest stosowanie środka 43112 Pielęgnacja i nabłyszczanie. Koncentrat może być stosowany bezpośrednio na parkiet lub w roztworze wodnym do mycia z efektem nabłyszczania raz na dwa tygodnie. Dwutygodniowy cykl stosowania gwarantuje ładny wygląd parkietów i ochroną przez szybkim zużyciem.