JAK PRAWIDŁOWO PIELĘGNOWAĆ SKÓRY?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak skutecznie pielęgnować skóry trzeba najpierw zadać pytanie co to jest skóra? Termin skóra jest używany do różnego typu i jakości skór naturalnych oraz sztucznych.

Sztuczna skóra

Bywa dość niefrasobliwie określana jako ekologiczna mimo, że po zużyciu jest nie poddającym się recyklingowi, nie ulegającym biodegradacji, trudnym w utylizacji odpadem. W razie pożaru takie tworzywa wydzielają silnie trujący dym.

Sztuczne skóry mają tekstylny splot, na którym jest na gorąco przyklejona warstwa poliuretanu. Gładka skóra imitująca lico określana jest jako skaj. Porowata, aksamitna w dotyku skóra, przypominająca nubuk lub zamsz to mieszanina włókien syntetycznych poliestru i poliuretanu. Do takich „skór” należy Alcantara.

Sztuczne skóry wymagają regularnego utrzymywania w czystości. Alcantara może być czyszczona 43395 Czyszczenie i odświeżenie tapicerski Starwax, ale najpierw należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Gładkie sztuczne skóry można myć na wilgotno np. 43870 Mydłem marsylski Starwax The fabulous lub 1356 Jednorazowymi chusteczkami czy 43579 Balsamem Starwax.

Skóry naturalne

Skóry naturalne podlegają wieloetapowej obróbce. Są solone, myte, oczyszczane z sierści, garbowane, zmiękczane, barwione, suszone, szlifowane, rozciągane, itp.

Od sposobu obróbki zależy jakość skór naturalnych. Skóra składa się z dwóch warstw lica i mizdry. Im więcej w skórze lica tym lepszej jest jakości. Najbardziej luksusowe wyroby skórzane są produkowane z samego lica.

Skóry licowe to najwyższej jakości skóry naturalnie ziarniste, bez skaz, miękkie i przyjemne w dotyku. Są farbowane na wskroś (skóry anilinowe), pigmentowane (pokrywane nieprzejrzystym barwnikiem), pokrywane lekko warstwą lekko kryjącego barwnika, a następnie utrwalane (semi-anilinowa).

Wszystkie preparaty marki Starwax do skór są przeznaczone do naturalnych skór licowych anilinowych farbowanych na wskroś. Zawsze jednak należy najpierw zapoznać się z zaleceniami producenta i wykonać wstępną próbę reakcji podłoża w mało widocznym miejscu.

Bieżące usuwanie zabrudzeń z efektem pielęgnacji wyglądu i elastyczności lica zapewniają 1356 Jednorazowe chusteczki oraz 43579 Balsam do skór. Obydwa preparaty zawierają lanolinę, określaną jako olej lub wosk uzyskiwany z owczej wełny. Lanolina impregnuje włosie owiec, chroni skórę przed wilgocią, a wełnę przed wysychaniem i kruszeniem. Naturalna lanolina jest doskonałym środkiem konserwującym skóry licowe.

43002 Ekspresowa pielęgnacja nabłyszczająca Starwax to preparat w aerozolu, który zawiera olejek terpentynowy pozyskiwany z żywicy. Olejek jest dość mocnym rozpuszczalnikiem, który dobrze usuwa zabrudzenia oraz łatwo penetruje lico skóry wprowadzając substancje odżywcze, które konserwują miękkość i elastyczność: lanolinę i olej kostny. Ten produkt jest doskonały do tzw. skór rustykalnych. Dość grubych skór stosowanych w jeździectwie i myślistwie (siodła, buty z cholewkami, futerały, torby) oraz do obić tradycyjnych mebli typu holenderskiego. Pozostawia przyjemny zapach wosku.

Słabe zabrudzenia oraz zabrudzenia na skórach delikatnych (koźla skóra) i lekko porowatych należy usuwać 43008 Mleczkiem Starwax, które nie wymaga spłukiwania.

Do usuwania silnych zabrudzeń należy używać 43004 Delikatne mydło, które gruntownie czyści, ale nie przesusza skór. Preparat nie nadaje się do skór porowatych i delikatnych. Wilgotną gąbką nanosimy Mydło okrężnym ruchami, aż do uzyskania spienienia. Mydło w widoczny sposób rozpuszcza brud. Całą powierzchnię należy dokładnie „spłukać” przecierając wilgotną często płukaną gąbką.

Na czystych skórach licowych stosujemy 43006 Wosk ochronny i 43004 Delikatne mydło.

Wosk ochronny to pięknie pachnąca pasta zawierająca wosk pszczeli. To produkt w stylu „krem na dzień”, który odżywia i nawilża lico równocześnie chroniąc je przed niekorzystnymi zewnętrznymi czynnikami np. wilgoć. Po wypolerowaniu powierzchnia skóry ma piękny połysk. Delikatne mydło do skór to typ produktu „na noc” czyli działa przede wszystkim w głąb skóry. Utrzymuje miękkość i elastyczność lub przywraca je w przypadku skór przesuszonych. Mydło zawiera lanolinę i olej kostny, które świetnie penetrują naturalne lico. Po wypolerowaniu mydło nie zostawia lepkiej lub tłustej warstwy na powierzchni skóry.

43874 Olej kostny Starwax The fabulous jest przeznaczony do konserwacji skór licowych, które są narażone na wysychanie lub wilgoć. Olej głęboko penetruje lico, chroni je przed utratą sprężystości i impregnuje. Konserwowaną powierzchnię należy nacierać Olejem. Pozostawić na 1 – 2 godziny i usunąć niewchłonięty preparat polerując lico chłonną szmatką.

43003 Impregnat ochronny można stosować wyłącznie na czyste skóry licowe. Tworzy niewidoczną warstwę, która chroni lico przed wnikaniem wilgoci i plamami. Woda i płyny perlą się na powierzchni skóry, dzięki czemu można je osuszyć zanim powstanie plama.

Ten impregnat jako jedyny z linii Starwax do skór można stosować do impregnacji nubuku, zamszu, kożuchów oraz tkanin obiciowych, odzieży sportowej, toreb i plecaków.

Skóry pigmentowane i semi-anilina muszą być konserwowane zgodnie z zaleceniami ich producenta. Po wstępnej próbie można na nich stosować 1356 Jednorazowe chusteczki, 43579 Balsam do skór, 43008 Mleczko czyszczące i 43006 Wosk ochronny.

Skóry z korygowanym licem powstają po wyszlifowaniu lica w celu uzyskania bardziej równomierniej powierzchni. Po zeszlifowaniu na licu tłoczy się teksturę. Jednakowy „wzorek” na całej powierzchni jest charakterystyczny dla takiej skóry w przeciwieństwie do lica naturalnego o niejednorodnej fakturze. Skóry skorygowane mogą być typu pigmentowe lub semi-anilina. Można je konserwować wybranymi preparatami Starwax (opis w tekście powyżej).

Dalsze szlifowanie skorygowanego lica, aż do nadania mu aksamitnego aspektu pozwala otrzymać skórę typu nubuk. Jednym produktem Starwax, który może być stosowany na czystym nubuku jest 43003 Impregnat.

Nubuk jest ostatnim typem skóry z lica. Dalsze szlifowanie odbywa się już na warstwie mizdry. Grube skóry już na początku rozcina się w poprzek na lico i mizdrę, która jest również nazywana dwoiną. Tak powstaje daim, porowata, chłonna skóra. Tak jak w przypadku nubuku można na niej stosować wyłącznie Impregnat Starwax.

Na wygładzony daim można nałożyć warstwę lakieru, pokryć ją „licem” z poliuretanu i wytłoczyć na powierzchni teksturę. Tak powstaje skóra nazywana bycast.

Bycast jest popularnym, bo tańszym od skór z naturalnym licem materiałem tapicerskim o bogatej gamie kolorystycznej. To właśnie bycast jest źródłem wielu nieporozumień, a niekiedy kłopotów. Nieuczciwi producenci opisują tapicerkę jako skórę typu bycast i nie informują, że lico jest z przyklejonego tworzywa sztucznego. Nie da się konserwować skóry pokrytej poliuretanem, ponieważ nie przepuszcza substancji odżywczych w głąb skóry naturalnej. Co więcej użycie preparatu na bazie lanoliny, a zwłaszcza oleju kostnego może spowodować rozpuszczenie tworzywa użytego zamiast lica. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie preparaty tłuste na bazie wody mają kwaśne pH. Jeżeli sztuczne lico jest zużyte mechanicznie, a mebel po aplikacji środka odżywczego będzie mocno ogrzany np. słońcem przez szyby, zawarte w preparacie tłuszcze odżywcze mogą rozpuścić poliuretan, który albo odklei się od podłoża albo stanie się miękki i plastyczny, będzie na nim widać każdy odcisk palca.

Skóry typu bycast należy regularnie i delikatnie myć. Nie wolno doprowadzać do silnych zabrudzeń ponieważ usuwanie wżartego brudu przez mocne tarcie silnymi środkami czyszczącym do skór (Mydło Starwax) może spowodować ścieranie się poliuretanowego lica.

Bycast myjemy delikatnie na wilgotno wodą z 43870 Mydłem marsylskim i dokładnie osuszamy.