Jak odnowić meble ogrodowe?

Meble z PCW i tworzyw sztucznych

PCW i tworzywa, zwłaszcza białe łatwo się brudzą, są podatne na zarysowanie i z czasem robią się porowate co powoduje, że brud i plamy są trudniejsze do usunięcia. Gładkie meble łatwo wyczyścić preparatem 43164 Plastik – PCW regularne mycie, który usuwa bieżący brud, odtłuszcza, działa antystatycznie i nie zostawia smug. Do mebli, które mają już za sobą wiele sezonów w ogrodzie, stare plamy, przebarwienia, wżarty brud najodpowiedniejsza będzie 43600 Uniwersalna pasta Soluvert. Dołączoną do opakowania pasty gąbką należy dokładnie wyszorować całe meble. Następnie umyć powierzchnię często płukaną w ciepłej wodzie 1331 Myjką wielofunkcyjną z mikrofibry. Na koniec wytrzeć meble do sucha czystą 1310 Ściereczką boucle. Efekt jest naprawdę spektakularny ponieważ zawarty w paście miał krzemowy idealnie usuwa nawet stare zabrudzenia. Wytarcie powierzchni do sucha powoduje rozprowadzenia na meblach naturalnego glicerydu, który poprawia wygląd i tworzy film ochronny, dzięki czemu brud nie będzie tak łatwo penetrował plastiku.

Meble z drewna egzotycznego

Gatunki drewna rosnące w strefach podzwrotnikowych, gdzie padają obfite deszcze zawierają oleje dzięki czemu nie są podatne na procesy gnilne. Dlatego są najlepszym materiałem do produkcji mebli ogrodowych. Drewno tekowe, ipe, lapacho, eukaliptus nie są tanie, ale odpowiednio konserwowane będą służyć latami. Przy zakupie mebli koniecznie trzeba zapytać czy i czym jest wykończone, oraz jakie są zalecenia ich producenta co do zasad konserwacji. Jeżeli drewno egzotyczne jest surowe koniecznie trzeba je zaolejować. 43146 Olej ochronny Starwax doskonale penetruje włókna drewna, tworzy impregnację, która nie zmienia aspektu drewna (w dotyku czuć drewno), nadaje satynowy połysk i przyjemny bursztynowy kolor. Drewno przed olejowaniem należy przeszlifować drobnym papierem ściernym i dokładnie odpylić. Nakładać olej wzdłuż włókien drewna pędzlem lub pakułami. Pozostawić do wyschnięcia na 10 – 15 minut. Przetrzeć powierzchnię czystą, nie zostawiającą kłaczków szmatkę w celu zebrania nadmiaru oleju. Odczekać 6 godzin i wykonać drugą aplikację. Meble muszą schnąć przez 24 godziny. Drewno będzie zabezpieczone przed wnikaniem brudu, plam, soków oraz dzięki zawartości filtra UV odbarwieniem pod wpływem promieni słonecznych. Oryginalny tek pod wpływem słońca pokrywa się srebrno – szarym nalotem. Tak zabezpieczoną powierzchnię można na bieżąco myć środkiem 43362 Czyste meble, który nie usuwa olejowej impregnacji.

W naszym klimacie powinno się zaolejować meble jeszcze raz po zakończeniu sezonu.

Drewno egzotyczne, które straciło swój pierwotny blask, jest brudne, szare i zaplamione należy przeszlifować papierem ściernym  i odpylić. Jeżeli dalej są widoczne szare plamy i smugi należy zastosować preparat 43364 Czyszczenie zszarzałego drewna Starwax na bazie kwasu szczawiowego. Nakładamy środek pędzlem wzdłuż włókien drewna. Pozostawiamy na 10 – 15 minut. Spłukujemy dokładnie przy użyciu często płukanej w czystej wodzie 1360 Gąbce do prac remontowych Starwax. Pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia. Meble tekowe, które po zabiegu nie odzyskały oryginalnego koloru można pokryć 43363 Odnawiaczem koloru Starwax. Tym samym preparatem możemy nadać kolor teku drewnu sosnowemu lub liściastym gatunkom. 24 godziny później można powierzchnię zaolejować. 43774 Olej specjalny Starwax zawiera więcej żywic ochronnych. Jest idealny gdy meble są mocno eksploatowane lub jeśli prace renowacyjne nie mogą być zbyt często przeprowadzane.

43364 Olej ochronny w aerozolu jest przeznaczony do olejowania trudno dostępnych miejsc, wąskich szczebelków lub deszczułek. Uwaga, olej w aerozolu nie może być stosowany w wietrzny dzień, ponieważ wiatr będzie przenosił tłustą mgiełkę. Powierzchnie lakierowane, malowane i impregnowane nie mogą być olejowane.

Meble z masywnego surowego drewna

Meble z masywnych desek lub bali drewnianych przeważnie nie są malowane ani impregnowane. Drewno sosnowe szarzeje i ciemnieje pod wpływem wilgoci. Dębina z czasem ciemnieje. Surowe drewno można czyścić 43177 Szarym mydłem Starwax lub 43869 Szare mydło na oliwie z oliwek The fabulous. Mydło nie zahamuje procesu ciemnienia, ale gruntownie oczyści, a regularnie stosowane będzie stopniowo impregnować drewno.

Meble z różnych surowców

Ostatnio modne są ogrodowe meble wykonane z różnych materiałów: hartowanego szkła, stali, aluminium, tworzyw sztucznych i tkanin syntetycznych. Większość tych powierzchni, poza szkłem, które można doskonale umyć 43157 Czyste szyby Starwax, można na bieżąco czyścić 43562 PCW & aluminium, który usuwa brud i odtłuszcza. Bardzo brudne powierzchnie oczyści 43600 Uniwersalna pasta Soluvert.