Wiosenne porządki z nową segregacją odpadów w tle.

Wiosenne porządki z nową segregacją odpadów w tle.Ostatni weekend przed Wielkanocą to ostatni moment na tradycyjne wiosenne porządki. Skoro czasu mało to i prace warto zaplanować tak, żeby posuwały się raźno do przodu a ich kolejność nie niwelowała efektu wcześniejszych działań.

  • Pozbywamy się zbędnych rzeczy.

Przed sprzątaniem warto przejść przez każde pomieszczenie i sprawdzić czy nie nagromadziły się nam zbędne rzeczy. W brew pozorom jest tego sporo.

Ostatni weekend przed Wielkanocą to ostatni moment na tradycyjne wiosenne porządki. Skoro czasu mało to i prace warto zaplanować tak, żeby posuwały się raźno do przodu, a ich kolejność nie niwelowała efektu wcześniejszych działań.

W toalecie piętrzą się tekturowe rolki po papierze toaletowy. Jeśli nie mamy talentu Juniora Fritza Jacqueta https://purpose.com.pl/pluseco/art-upcykling_rzezby_z_rolek_po_papierze_toaletowym.html
lub nasze dzieci wyrosły z twórczych zabaw. Rolki trzeba zgnieść i wyrzucić do
niebieskiej frakcji*.

Z łazienki powinny zniknąć wygniecione tubki po paście, ogryzki mydła, zużyte do imentu myjki i gąbki. Wszystko to ląduje we frakcji szarej*.

W pokojach warto zebrać nieczytane gazety, magazyny, ulotki reklamowe i starą pocztę.
Wszystko to składamy w gustowny stosik i pakujemy do frakcji niebieskiej*. Czas najwyższy uporządkować szafy. Zimowe ciuszki pierzemy, suszymy, wsadzamy do pokrowców lub starych poszewek i chowamy. Do łask wraca lżejsza garderoba.
Kolekcjonerzy zbędnych kilogramów powinni odbyć uczciwą rozmowę sam na sam ze sobą, żeby wyperswadować sobie konieczność gromadzenia łaszków, w których nie mieszczą się od lat. Rzeczy w bardzo dobrym stanie można przekazać potrzebującym. Tekstylia zużyte najlepiej umieścić w specjalnych pojemnikach na odzież. Z braku takowych w okolicy zostaje nam frakcja szara*.

  • Odkurzanie.

Żeby szybko się cokolwiek myło na mokro, najpierw musi być odkurzone na sucho. To oszczędzi nam nerwów z irytującymi smugami i przedłuży żywot mopów i ścierek (tłusty miejski kurz, wbija się w tekstylia i nie daje się usunąć nawet w trakcie prania, ciemne „kołtuny” wyglądają nieestetycznie i narażają nas na zbędne koszty przy zbyt wczesnym zakupie nowego sprzętu).

Zaczynamy od ściągnięcia do prania zasłon, firanek i rolet, jeśli te ostatnie nadają się do prania. Potem od sufitu, przez wiszące lampy, karnisze, okna, żaluzje, kinkiety, ściany, meble, książki, bibeloty, stoły, kanapy, krzesła, drzwi, dywany aż po podłogi dokładnie wszystko odkurzamy. Odkurzacz z baterią szczotek, elektrostatyczne miotełki, specjalne ściereczki i mikrofibry to niezbędnik skutecznego odkurzania.

  • Łazienka.

Czyszczenie powierzchni w łazience to również walka z osadem mineralnym z wody. Usuwanie takich złogów wymaga stosowania preparatów o kwaśnym odczynie, dlatego już na etapie projektowania wystroju łazienki warto pamiętać o wyborze materiałów i w sprzętów odpornych na kwasy. Do bieżącego mycia z efektem odwapniania doskonale nadaje się preparat Kabina prysznicowa, który może być stosowany również do baterii, płytek, wanien, brodzików i umywalek. Marzeniem każdego posiadacza kabiny są gładkie, przejrzyste ścianki bez śladów po wodzie. W brew pozorom to marzenie jest łatwe do spełnienia. Wystarczy zestaw 2 produktów i 2 akcesoriów: Łazienka mycie i odwapnianie marki Starnet usunie brud i osad, Łazienka mycie i impregnacja Starent stworzy na ściankach kabiny warstewkę polimerową, która ochroni przed powstawaniem osadu. Jeśli po każdej kąpieli ściągniemy wodę Zbierakiem do kabin i wytrzemy ścianki Mikrofibrą do szyb nasza kabina zawsze będzie dosłownie lśniła.

Bardzo duże złogi mineralne w łazience usunie Super odwapniacz, który jest bardzo mocnym, a więc bardzo kwaśnym środkiem. Może być stosowany wyłącznie miejscowo, na zwapnionych miejscach, na powierzchniach odpornych na kwasy.

Jeśli wokół brodzika czy na spoinach pojawił się szpecący czarny grzyb łatwo się go pozbyć przy pomocy Preparatu biobójczego: pleśń, grzyby & bakterie i Szczotki do spoin. Uwaga środek zawiera aktywny chlor, który błyskawicznie niszczy pleśń, usuwa czarne ślady i działa wybielająco, ale nie wolno go użyć bezpośrednio po stosowaniu jakiegokolwiek artykułu zawierającego kwas ponieważ grozi to wydzielaniem się chloru w postaci gazu.

  • Kuchnia.

W trakcie gotowania para wodna rozprowadza w pomieszczeniu tłuszcz, dlatego w kuchni brud jest zawsze tłusty i wymaga stosowania silnie zasadowych preparatów. Super odtłuszczacz idealnie usunie brud i odtłuści różne, zmywalne na mokro powierzchnie. Lodówka & mikrofalówka umyje i odświeży sprzęty AGD, Piekarnik ułatwi czyszczenie ciasnej przestrzeni a drobniutka pianka rozpylana przez aerozol dotrze do każdego zakamarka. Elegancka czerń kuchennych płyt indukcyjnych i ceramicznych zalśni po użyciu środka Kuchenne płyty, ochrona i nabłyszczanie. Arcytrudne do utrzymania w czystości powierzchnie ze stali nierdzewnej wymagają dedykowanego preparatu Inoks – aluminium na bazie rozpuszczalnika i suchej mikrofibry.

  • Meble.

Balsam do skór zawierający lanolinę oczyści, odświeży i zakonserwuje tapicerkę ze skór naturalnych. Może być również stosowany do tzw. skór ekologicznych choć w ich przypadku trudno mówić o konserwacji. Sztuczna skóra to tkanina poliestrowa pokryta polichlorkiem winylu i do jej oczyszczenia można użyć wody z mydłem.

Obicia z tkanin tapicerskich można odświeżyć środkiem Czyszczenie i odświeżanie, tapicerka & obicia, który zawiera alkohol, lub suchą pianką Ekspresowa pianka, oczyszczanie & odświeżanie.

Meble z laminatów, drewna lakierowanego i politurowanego łatwo odświeżyć antystatycznym Sprayem do pielęgnacji mebli, który usunie lepkie plamy, ślady po palcach. Drewno lakierowane i woskowane, które straciło swój pierwotny blask, ma wyblakły kolor i plamy bardzo łatwo zregenerujemy Odnawiaczem do mebli. Zawarte w nim składniki gruntownie oczyszczą meble (rozpuszczalnik), wyrównają i odświeżą kolor (pigment), zalepią drobniutkie rysy i nadadzą połysk (żywica).

  • Podłogi.

Płytki i gresy, nawet te regularnie myte wymagają od czasu do czasu gruntownego wyczyszczenia. Intensywny koncentrat czyszczący usuwa brud, odtłuszcza, doskonale czyści spoiny. Preparat sprawdzi się nawet w garażu i warsztacie. Szczególnie niewdzięczne do czyszczenia są gresy polerowane. Ich subtelny blask nieco zwodzi. Połysk został bowiem uzyskany przez mechaniczne polerowanie a to oznacza, że płytka ma otwarte pory i bardzo łatwo ulega zabrudzeniu. Gres polerowany wymaga użycia minimalnej ilości detergentu do płytek, może być Koncentrat do częstego mycia i dedykowanego, najlepiej nie używanego do innych powierzchni mopa lub mikrofibry. Gres polerowany myjemy wyłącznie na wilgotno.

Lakierowane parkiety i laminowane panele możemy łatwo zregenerować (zamaskować rysy i zmatowienia, nadać połysk i warstwę ochronną) dzięki gamie artykułów Starwax. Intensywny zmywacz skoncentrowany gruntownie czyści, odtłuszcza i usuwa resztki wcześniej stosowanych preparatów. Emulsja ochronna wylana i rozprowadzona na tak przygotowanej czystej i suchej podłodze, stworzy twardą, lśniącą powierzchnię, która nie tylko poprawi wygląd parkietu lub panele, ale ochroni je na długo przez zużyciem i plamami. Emulsję zawsze rozprowadzamy czystym i wilgotnym mopem lub mikrofibrą. Dla tych co zabiegani jest dostępna nieco mniej ambarasująca opcja. Koncentrat Pielęgnacja i nabłyszczanie, zawiera ten sam polimer co Emulsja i też może być aplikowany na podłogi bez rozcieńczania, ale łatwiej i szybciej użyć w go w roztworze wodnym. Stosowany raz na dwa tygodnie (na zmianę z Koncentratem do mycia) pozwala na bieżącą konserwację, nabłyszczanie i ochronę podłogi.

Dywany można odświeżyć Ekspresową pianką lub Szamponem. Oczywiście nic nie wyczyści tak gruntownie dywanu czy wykładziny jak odkurzacz piorący i specjalny Koncentrat. Należy jednak pamiętać, że mimo funkcji odsysającej dywan na długo zostanie wilgotny, a drewniany parkiet nie lubi długotrwałej wilgoci.

  • Finis coronat opus.

Gdy skończymy porządkowy maraton nasze mieszanie lub dom odwdzięczą się pięknym wyglądem. Ład i porządek wokół nas działa kojąco również na nas. Jeszcze tylko wyrzucamy opróżnione pojemniki po detergentach: frakcja żółta* i czujemy się dobrze.

*od 1 kwietnia obowiązują w Polsce nowe zasady segregacji odpadów: