Udrażnianie odpływów czyli jak uniknąć totalnej katastrofy

Udrażnianie odpływów czyli jak uniknąć totalnej katastrofy

Udrażnianie odpływów czyli jak uniknąć totalnej katastrofy

Włosy i mydło w łazience czy tłuszcz i resztki jedzenia w kuchni są powodem zatykania się kanalizacji w domu. Jeżeli do odpływu nie wpadnie jakiś mały przedmiot, zator może powstawać pomału, towarzyszy temu nieprzyjemny zapach i stopniowe coraz wolniejszy odpływ wody w wannie, brodziku czy zlewie.

Jak nie dopuścić do całkowitego zapchania odpływu?

Żeby nie dopuścić do całkowitego zapchania odpływu, gdy woda wyraźnie wolniej spływa trzeba użyć Odtykacz mikrogranulki Starwax. Drobne kuleczki zawierają mieszaninę sody kaustycznej, opiłków aluminium i drobniutkie mineralne spoiwo. W wyniku kontaktu sody kaustycznej i opiłków aluminium z zimną wodą dochodzi do gwałtownej reakcji termicznej. Woda w jednej chwili zagotowuje się co powoduje gwałtowne bulgotanie zawartości odpływu, ten ruch rozluźnia zgromadzone odpady. Po 30 minutach należy spłukać odpływ mocnym strumieniem zimnej wody w celu wypłukania rozbitego zatoru. Odtykacz w mikrogranulkach należy przechowywać w suchym miejscu. Miarkę preparatu jest nakrętka: 1 przy odpływie metalowym, ½ przy odpływie z PCW. Uwaga! Soda kaustyczna jest żrąca dlatego zawsze przy wsypywaniu granulek do nakrętki należy używać Rękawice silna ochrona Starwax. Jeżeli granulki rozsypią się po podłodze należy je zamieść na sucho np. Zmiotką i szufelką na drążku Starwax.

Co robić gdy doszło do całkowitego zablokowania odpływu?

Jeżeli doszło do całkowitego zablokowania odpływu i woda nie spływa i stoi, niezastąpiony jest Odtykacz w żelu Starwax zawierający 30% sody kaustycznej. Nie trzeba wybierać stojącej wody wystarczy do niej wlać pół opakowania Odtykacza, pamiętając o ochronie dłoni. Ciężki, gęsty żel opadnie prosto do zapchanego odpływu. Należy go zostawić na 30 minut przez ten czas będzie działał chemicznie i mechanicznie, osłabiając zator i przepychając się przez niego co udrożni kanalizację. Na koniec należy obficie spłukać odpływ zimną wodą.

Jak radzić sobie z małym zatorem? Najczęściej popełniane błędy.

Bywa niestety, że walcząc z małym zatorem powodujemy całkowite i bardzo mocne zablokowanie odpływu. Dzieję się tak, gdy zaraz po użyciu udrażniacza w granulkach, gdy woda dalej spływa wolno, wpadamy na niefortunny pomysł użycia mocniejszego Odtykacza w żelu. Tymczasem zator + granulki + żel = całkowite zaczopowanie odpływu i nie ma znaczenia jakiej marki granulki i żel zostaną użyte. Skąd ten efekt? Gdy granulki zagotują wodę, a powstający zator był bardzo zbity i np. odpływ zawapniony, to nie dochodzi do jego rozbicia, tylko zagęszczenia przez mineralne spoiwo granulek. Zalanie tego „wzmocnionego” mineralnie zatoru żelem powoduje reakcję odwrotną od zamierzonej. Żel działa jak cement. Jedyne co może pomóc w takiej sytuacji to udrażnianie mechaniczne spiralą hydrauliczną. Dlatego jeżeli udrażnianie Odtykaczem w mikrogranulkach nie powiodło się, należy odczekać kilka dni, najlepiej tydzień i dopiero wtedy zastosować Odtykacz w żelu.