Świąteczne porządki w stylu Vintage

Dawno, dawno temu…

kiedy nie było hipermarketów, marketów budowlanych i dyskontów ani nawet sklepów spożywczych. Były tylko piekarnie, mleczarnie, warzywniaki, a po mięso szło się do rzeźnika. Po kawę, herbatę i przyprawy do składu kolonialnego. Istniały sklepy zwane potocznie „Szwarc, mydło i powidło”, gdzie można było kupić w jednym miejscu różności w tym chemiczne choćby właśnie mydło i szwarc (czernidło czyli pasta do butów). Jednak o środkach czystości, które dziś są powszechnie dostępne nikt nie słyszał. Mimo to domy naszych prababć i praprababć lśniły czystością ponieważ do sprzątania i pielęgnacji domu używały poza mydłem takie specyfiki jak ocet, sodę oczyszczoną, denaturat czy wosk.

Starwax na fali nostalgii za „dawnymi, dobrymi czasami” stworzył markę The fabulous, która łączy w sobie stare składniki z nowoczesną wiedzą chemiczną. Tak oto powstałe preparaty, które można używać oddzielnie lub łączyć ze sobą i sprzątać tak jak dawniej tyle, że skuteczniej.

43872 Ocet gospodarczy The fabulous silnie skoncentrowany bo 14% doskonale usuwa osad wapienny z kranów, umywalek, wanien, brodzików, zlewozmywaków, kabin prysznicowych oraz z płytek ściennych. Można nim umyć szyby i lustra, odświeżyć kryształowe i szklane wazony. Zapewni blask stołowej świątecznej zastawie, wystarczy spryskać czyste naczynia, zostawić na 15 minut, spłukać wodą i wytrzeć. Do zmywarki: wymieszać 500 ml. Octu z 25 kroplami cytrynowego olejku eterycznego i wlewać do pojemnika na płyn do płukania w zmywarce. Jest też doskonałym odplamiaczem, usunie plamy z kawy, herbaty, warzyw i owoców ze zlewozmywaków i naczyń. Nie dopuści do powstania plam na dywanach i wykładzinach gdy wylejemy kawę, herbatę czy czerwone wino. Zapewni idealną czystość bez plam bieliźnie stołowej i ubraniom gdy zamoczymy je w wodzie z octem na dwie godziny przed praniem.

43860 Soda czyszczona gospodarcza The fabulous doskonale wyczyści kuchnię i łazienką. Lekko ścierna usuwa osady z mydła, kosmetyków i osad z wody. Zmyje czarne ślady po pleśni. Pozwala domyć przypalone naczynia i płyty kuchenne. Woda z Sodą idealnie umyje lodówkę i usunie z jej wnętrza brzydkie zapachy. Tak samo zadziała w zmywarce, wystarczy posypać nią naczynia przed myciem. Gdy dokucza nam brzydki zapach wydobywający się z odkurzacza wystarczy zassać do niego łyżkę Sody z 2 -3 kroplami olejku eterycznego np. lawendowego.  Soda wysypana na żwirek zmniejszy odczuwalność kociej kuwety.

Żadna prawdziwie francuska marka środków czystości nie może się obyć bez prawdziwego mydła marsylskiego. Mydło może się nazywać marsylskie jeśli powstaje w procesie powolnego zmydlania oliwy z oliwek sodą w tradycyjnych kotłach i zawiera co najmniej 72% kwasów tłuszczowych. Pierwsza mydlarnia powstała w Marsylii w 1370 roku, a w 1688 Colbert słynny minister finansów króla Ludwika XIV wydał edykt zezwalający na używanie określenia mydło marsylskie tylko dla tradycyjnie robionych mydeł na oliwie w Marsylii.

Mydło marsylskie jest najbardziej uniwersalnym środkiem czystości zarówno do higieny osobistej (nie zawiera substancji zapachowych ani konserwantów) doskonale i bez przesuszania myje ciało i włosy, jest bezpiecznym kosmetykiem dla psiej sierści oraz wszechstronnym artykułem do mycia i konserwacji różnych powierzchni w domu.

43872 Mydło marsylskie w kostce The fabulous odplamia odzież i bieliznę stołową, pozwala doprać kołnierzyki i mankiety koszul. Wystarczy natrzeć zaplamione lub brudne miejsca i wyprać jak zwykle w pralce z używanym zwykle detergentem. Wilgotna gąbka natarta Mydłem idealnie wyczyści naturalne skóry licowe: buty, galanterię czy obicia. Mydło świetnie usuwa brud i tłuszcz z frontonów mebli kuchennych (z wyjątkiem tych na wysoki połysk, które trzeba myć płynem do szyb), marmurowych parapetów i blatów, płytek ściennych. Jest idealnym produktem do mycia, na wilgotno, drewnianych mebli w domu i ogrodzie oraz laminatów.

43869 Szare mydło na oliwie z oliwek The fabulous oraz 43875 Szare mydło na oliwie z oliwek z olejkiem eukaliptusowym są silnie skoncentrowanymi mydłami w formie żelu. Używane bez rozpuszczania w wodzie są doskonałymi odplamiaczami (należy nanieść mydło na tłuste plamy i wyprać odzież jak zwykle w pralce) i odtłuszczaczami, wilgotną gąbką należy nanieść mydło na powierzchnię kuchenki, płyty ceramicznej, okapu lub piekarnika. Odczekać 1 – 2 godziny, w przypadku piekarnika całą noc a następnie umyć często płukaną w gorącej wodzie gąbką. Roztwór wody z mydłem idealnie myje i odtłuszcza: panele, lakierowane parkiety, płytki podłogowe i ścienne, marmur, kamień naturalny, lastriko, wykładziny PCW i winylowe, boazerie, zmywalne tapety, stolarkę okienną i drzwi.

43862 Biel meudońska The fabulous to drobniutka mączka mineralna, która poleruje bez rysowania czyszczonych powierzchni. Idealnie i na wysoki połysk wyczyści srebra stołowe (sztućce, patery, naczynia, lichtarze), miedziane i mosiężne naczynia, klamki, akcesoria.

Ocet, Sodę oczyszczoną, Mydła, Biel meudońską można łączyć ze sobą i tworzyć samodzielnie nowe środki czystości.

Oto kilka przykładów:

Czyszczenie i dezodoryzowanie odpływów: do każdego odpływu wsypać 1 – 2 łyżki stołowe Sody oczyszczonej The fabulous, odczekać 15 minut. Rozpylić do każdego odpływu Ocet gospodarczy The fabulous. Soda pod wpływem octu zacznie się silnie pienić. Starą szczoteczką do zębów wyczyścić odpływ i spłukać zimną wodą.

Mycie kabiny prysznicowej: wymieszać 125 ml. Octu z 1 łyżką Sody oczyszczonej, można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Dobrze wstrząsnąć rozpylić, myć gąbką, spłukać czystą wodą.

Odwapnianie i dezodoryzowanie muszli WC: 6 łyżek Octu wymieszać ze 100 ml. wody i 10 kropli olejku eterycznego. Rozpylić do muszli. Zostawić na 10 – 20 minut, wyszorować szczotką, spłukać wodą. Dobrze wstrząsnąć przed każdym użyciem.

Mycie parkietów i paneli: w 5 litrach wody rozpuścić 4 łyżki Szarego mydła i 4 łyżeczki Octu. Parkiet dokładnie odkurzyć i umyć na wilgotno przygotowanym roztworem.

Zmiękczanie prania: Wymieszać 1 litr wody z 500 ml. Octu, dodać ok. 75 kropli ulubionego olejku eterycznego. Wymieszać, przechowywać, przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce po starym płynie, wlewać 1 nakrętkę do pojemnika na płyn do zmiękczania.

Czyszczenie różnych powierzchni w kuchni i łazience: wymieszać 4 łyżki Bieli meudońskiej, 2 łyżki Sody oczyszczonej z 1 łyżką Szarego mydła, można dodać do 30 kropli ulubionego olejku eterycznego, wymieszać, pozostawić na 2 dni, żeby mieszanina stężała. Czyścić brudne powierzchnie wilgotną gąbką, spłukać czystą wodą.

Doczyszczenie blendera: wlać gorącą wodę z łyżką Szarego mydła, uruchomić blender, odczekać kilkanaście minut, dokładnie wypłukać.

Uwaga, Ocet jest drażniący dla skóry dlatego należy używać rękawic ochronnych.