JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O ODPŁYWY?

Odpływy w łazience i kuchni często pojawiają się w zasięgu naszego zainteresowania dopiero wtedy, gdy brodzimy w kuchni zalanej wodą lub stoimy w niespływającej w brodziku wodzie. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli uniknąć domowych katastrof.

KUCHNIA

Zlewozmywak i zmywarka są podłączone do jednego pionu kanalizacyjnego. Zwłaszcza odpływ zlewozmywaka nie ma lekko. Tłuszcz, niewielkie ale często spływające resztki jedzenia, fusy z kawy i herbaty, drobiny obierek, czasem ziemia z jarzyn. Wszystko to i nie tylko trafia do odpływu. Odkręcenie sitka przy zlewozmywaku i zajrzenie do jego wnętrza może czasami przyprawić o zawrót głowy. Tłuszcz i resztki spożywcze osadzają się po bokach odpływu. Procesy gnilne powodują powstanie uciążliwego osadu, który stopniowo zmniejsza światło odpływu, aż do jego całkowitego zablokowania i to często na całej długości w pionie kanalizacyjnym. Pierwszymi oznakami jest wolniej spływająca woda i brzydki zapach.

43184 Odtykacz mikrogranulki Starwax zawierający sodę kaustyczną i opiłki aluminium działa przez reakcję termiczną. Soda i aluminium w kontakcie z wodą doprowadzają do jej gwałtownego zagotowania, gotująca się woda bulgocze powodując rozluźnienie zatoru i po wlaniu strumienia wody jego spłynięcie. Bywa niestety, że tylko częściowe lub w jednym miejscu odpływu. W reszcie rury kanalizacyjnej ciągle zalega gęstniejący osad, dlatego czynność warto powtórzyć.

Gdy woda przestała w ogóle spływać należy sięgnąć po 43181 Odtykacz w żelu Starwax. Gęsty, ciężki żel zawierający aż 30% sody kaustycznej nie wymaga usuwania stojącej wody, ponieważ spływa bezpośrednio do zatkanego odpływu. Przez 30 minut stopniowo osłabia chemicznie zator i pod wpływem swojego ciężaru przepycha rurę.

Aby nie dochodziło do powstania zatorów i wydzielania się kłopotliwych zapachów, należy regularnie konserwować odpływ zlewozmywaka. Wlewanie gorącej wody nie jest wystarczające. Sam wrzątek spłukuje tylko część tłuszczu, dlatego do 2 litrów wrzątku należy ostrożnie dodać 2 łyżki 43861 Sody kalcynowanej The fabulous i 1 szklankę 43872 Octu gospodarczego The fabulous. Mieszaninę należy wlać do odpływu i zostawić na 1 godzinę, następnie spłukać strumieniem wody. Inny klasyczny sposób wymaga odkręcenia sitka zlewu, wsypania do odpływu 43860 Sody oczyszczonej The fabulous, pozostawienia na 10-15 minut, a następnie obfitego rozpylenia do odpływu 43872 Octu gospodarczego. Ocet w zetknięciu z Sodą gwałtownie musuje i odlepia zabrudzenia z rury. Aby dokładniej oczyścić odpływ warto sięgnąć po wąską i długą 1686 Szczotkę do spoin Starwax. Uwaga w trakcie rozpylania Octu i jego musowania nie wolno pochylać nad odpływem.

Innym skutecznym sposobem zapobiegania zatykania się rur odpływowych jest stosowanie preparatów biologicznych na bazie enzymów. Środek wlewa się do odpływu i zostawia na cała noc. Enzymy dosłownie zjadają osadzony na ściankach tłuszcz.

ŁAZIENKA

Źródła zatorów w odpływach w łazience są inne niż w kuchni. Mydło, pasta do zębów, olejki kąpielowe, preparatu do peelingu, ścierany podczas mycia naskórek i przede wszystkim włosy stopniowo osłabiają przepływ wody.

Jeżeli w umywalce głównym problemem jest nieprzyjemny zapach z odpływu związany z myciem zębów to brodziki kabin prysznicowych i wanny zatykają się przede wszystkim z powodu włosów. Budowa syfonu tuż pod sitkiem powoduje, że część włosów, które wypadają nam podczas mycia głowy gromadzi się w tym miejscu. Z czasem „sieć” gęstnieje zatrzymując coraz więcej resztek mydła, naskórek i inne kosmetyki. Tak jak w kuchni procesy gnilne powodują powstanie odoru. Woda coraz wolniej spływa, gdy nie reagujemy może dojść do całkowitego zaczopowania odpływu.

Zarówno umywalki jak wanny i brodziki możemy przy wolno spływającej wodzie udrażniać 43184 Odtykaczem w mikrogranulkach Starwax, a gdy woda przestaje odpływać 43181 Odtykaczem w żelu Starwax. Ważne jest przede wszystkim zapobieganie.

W umywalce doskonale sprawdza się regularne stosowanie produktów z serii Starwax The fabulous (opis powyżej). Dodatkowo dla uzyskania dodatkowego zapachu do mieszanki wody, Sody kalcynowanej i Octu można dodać kilka kropli olejku eterycznego cytrynowego, lawendowego lub sosnowego.

Uwaga! Jeżeli po użyciu jakiegokolwiek udrażniacza w granulkach woda dalej będzie wolno spływać, albo co gorsza odpływ całkowicie się zablokuje, to ABSOLUTNIE NIE WOLNO natychmiast stosować 43181 Odtykacza w żelu, ponieważ jest wysokie ryzyko całkowitego zablokowania w takim stopniu, że udrożnienie będzie możliwe jedynie za pomocą mechanicznej sprężyny hydraulicznej.

W odpływach wanny i kabiny warto raz na 1 – 2 miesiące odkręcić sitko i wyjąć np. pęsetą nagromadzone włosy, a następnie zastosować jeden ze sposobów The fabulous.