Jak wyczyścić torebkę ze skóry?

Zanim przystąpimy do czyszczenia skórzanej torebki warto zapoznać się z zaleceniami jej producenta co do zasad jej konserwacji. Tego typu informacje powinny się znajdować w karcie gwarancyjnej wyrobu. Jeśli dokument się zapodział zawsze należy robić wstępną próbę preparatów do czyszczenia w mało widocznym miejscu.

Naturalna skóra licowa głęboko farbowana

Wysokiej jakości skóra o gładkim licu, wybarwiona na wskroś jest najwyższej jakości surowcem do wyrobu eleganckiej galanterii. Aby skóra na długo zachowała ładny wygląd nie należy dopuszczać do je silnego zabrudzenia i poddawać ją zabiegom konserwacyjnym. Bieżące stosowanie Jednorazowych chusteczek Starwax 1356 zapobiegnie powstaniu silnych zabrudzeń. Torebki ze skór delikatnych należy regularnie myć preparatem Starwax 43008 Mleczko bez spłukiwania na bazie lanoliny. Czystą bawełnianą szmatką należy równomiernie masować powierzchnię skóry. Zostawić do wyschnięcia i przepolerować w celu usunięcia resztek produktu. Ponieważ torebka jest narażona na różne warunki atmosferyczne warto zakonserwować ją Woskiem ochronnym Starwax 43006, który pozostawi na jej powierzchni ochronny film o delikatnym połysku, który zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i brudu. Dodatkową zaletą produktu jest przyjemny zapach pszczelego wosku.

Odnaleziona w głębinach szaf vitage’owa torebka z licowej skóry może wymagać intensywniejszych zabiegów. Jednak uwaga, jeżeli jest zrobiona z delikatnej skóry można ją wyczyścić wyłącznie Mleczkiem bez spłukiwania 43008. Silnie zabrudzone lub zatłuszczone grubsze skóry można umyć Delikatnym mydłem 43004, które gruntownie czyści bez przesuszania. Sztywna skórę warto zakonserwować Kremem odżywczym do skór 43005. Bezbarwny krem na bazie lanoliny wnika w głąb skóry, stopniowo ją zmiękczając i przywracając oryginalną miękkość.

Zamsz i nubuk

Porowate, szlifowane skóry wymagają bardzo specjalistyczny zabiegów i, żeby nie dopuścić do powstania „wyświeceń”, warto torebkę oddać do czyszczenia do specjalistycznej pralni.

Czysty zamsz lub nubuk można ochronić przed plamami i wnikaniem wilgoci  rozpylają równomiernie na powierzchni Impregnatem do skór 43003.

Jeżeli torebka zostanie zalana lub zaplamiona płynem należy jak najszybciej użyć Glinkę a Sommieres serii Starwax The fabulous 43864. Ta drobniutka, silnie higroskopijna glinka potrafi uratować niejedno cacko. Zaplamione miejsce należy bardzo obficie zasypać glinką i zostawić na kilka godzin, a nawet całą noc. Ostrożnie wytrzepać i delikatnie wyszczotkować.

Skóra surowa

Surowa skóra jest bardzo ciekawa i stylowo się starzeje, ale galanteria z niej wykonana wymaga impregnacji ponieważ łatwo się plami. Duże torby podróżne z grubych skór rustykalnych doskonale oczyści i zabezpieczy preparat Starwax Ekspresowa pielęgnacja nabłyszczająca 43002. Dzięki formie aerozolu preparat łatwo równomiernie nanieść na lico skóry. Preparat zawiera olejek terpentynowy, olej kostny i lanolinę, środek głęboko wnika i odżywia skórę. Po wyschnięciu i wypolerowania na licu powstaje delikatny połysk. Naturalne surowe skóry zawsze ciemnieją po zastosowaniu preparatów konserwujących.

Stare i wyschnięte, grube skóry można poddać renowacji przy pomocy preparatu z serii Starwax The fabulous Olej kostny 43874. Płynny tłuszcz należy dokładnie i równomiernie wetrzeć okrężnymi ruchami na całej powierzchni torby lub nanieść pędzlem. Pozostawić na całą noc. Gdy olej zostanie wchłonięty powierzchnię skóry należy dokładnie wypolerować. Skóra odzyska intensywność koloru i sprężystość. Olej nada jej powierzchni delikatny połysk i impregnację.

Naturalne skóry licowe, głęboko farbowane i surowe można również czyścić szarym mydłem ługowanym z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Mydło marsylskie 43870 doskonale usunie zabrudzenia bez przesuszania skóry.

Torebki z tzw. skór ekologicznych lub skór typu bycast (pokryte licem z poliuretanu) nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Zabrudzenia z ich powierzchni można usuwać Mleczkiem lub Jednorazowymi ściereczkami Starwax.