Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Niewyczyszczone żelazko utrudnia prasowanie i jeszcze bardziej się przypala. Dodatkowo prasowanie syntetycznych tkanin zbyt gorącym żelazkiem lub nieopatrzny najazd na guzik kończą się mniejszym lub większym śladem na stopce żelazka.

Im dłużej zwlekamy z czyszczeniem tym trudniej będzie przypalenie usunąć. Ślad nie jest łatwy do usunięcia, a wybór metody czyszczenia zależy od typu stopki żelazka. Mogą być one wykonane z aluminium, który jest dobrym przewodnikiem ciepła. Niestety jest to metal miękki, który łatwo się rysuje, co powoduje słaby poślizg stopki, prasowanie jest niewygodne i mniej dokładne. Aluminiowe stopki są pokrywane różnymi materiałami bardziej odpornymi mechanicznie oraz ograniczającymi przypalanie.

Stopka szafirowa

Stopka szafirowa jest najbardziej odporna na ścieranie i może być czyszczona mechanicznie druciakami lub wełną stalową oraz pastami.

Stopka ceramiczna

Ma również wysoką odporność i może być czyszczona pastami ściernymi.

0015 Pasta polerska Starwax wymaga przed użyciem dokładnego wymieszania. Suchą gąbką nanosimy Pastę na przypalenie i zostawiamy na chwilę, żeby odparowała woda. Czyścimy suchą Nierysującą gąbką Starwax (1397) stroną ze srebrnej siateczki z włókien poliestrowych, uzupełniając Pastę. Czyszczenie wymaga nieco siły i cierpliwości. Dopiero gdy usuniemy całkowicie ślad spłukujemy dokładnie stopkę i wycieramy do sucha.

43600 Uniwersalna Pasta Soluvert jest preparatem na bazie miału z naturalnej glinki z dodatkiem aktywnych substancji roślinnych. Dołączoną do opakowania gąbką zwilżamy wodą i pocieramy nią powierzchnię twardej pasty, aż do jej spienienia. Czyścimy przypalone miejsce. Pasta dobrze przywiera do wżartego brudu i przypaleń. Na koniec dokładnie płuczemy stopkę i wycieramy ją do sucha.

Stopka stalowa

Jest bardziej wrażliwa na zarysowania i stosowanie ściernych past może spowodować powstanie w miejscu przypalenia zmatowienia. Nie wolno do jej czyszczenia używać druciaków i bardzo szorstkich zmywaków. Nierysująca gąbka 1397 w połączeniu z 0015 Pastą polerską będzie skuteczna, ale może porysować czyszczone miejsce.

Stopkę stalową najbezpieczniej czyścić chemicznie. Preparat Starwax 43192 Piekarnik & akcesoria pozwala usunąć przypalenie bez konieczności szorowania. Na zimną stopkę, na przypalenie rozpylamy piankę i pozostawiamy na 30 minut. Następnie przecieramy miejsce wilgotną szmatką lub gąbką. W razie konieczności powtarzamy zabieg.

Stopka teflonowa

Wymaga największej ostrożności przy czyszczeniu ponieważ jest wrażliwa na ścieranie. Również stosując preparat do Piekarnika należy zachować czujność i nie przekraczać, a nawet zmniejszyć czas działania preparatu. Zapomniana na teflonie pianka pozostawiona na kilka godzin spłynie. Przypalenie odlepi się przy płukaniu stopki, ale w jego miejscu może powstać matowy ślad.

Czyszcząc żelazko należy pamiętać o wyłączeniu kabla z gniazdka i poczekaniu aż stopka wystygnie.