Jak wyczyścić mosiądz?

Mosiądz to stop miedzi i cyny o pięknym kolorze starego złota, który jest łatwy w obróbce plastycznej i odlewniczej. Mosiądz ma szerokie zastosowanie w przemyśle i produkcji elementów wyposażenia wnętrz o wysokich walorach estetycznych. Klamki, baterie, karnisze, lampy, samowary, ozdobne naczynia, dekoracyjne okucia i gadżety to najczęściej spotykane mosiężne akcesoria.

Mosiądz z czasem traci swój pierwotny blask, staje się matowy, pokrywa się ciemną lub zielonkawą patyną (śniedzią), na polerowanych powierzchniach widać ślady palców.
Czyszczenie mosiądzu wymaga dobrych specjalistycznych preparatów, które usuną brud i śniedź, ale nie zarysują powierzchni.
Preparat Starwax 43168 Mosiądz – miedź – brąz jest lekko kwaśną zawiesiną drobniutkiej mączki krzemionkowej. Środek działa chemicznie i mechanicznie. Mączka krzemionkowa czyści i poleruje, a kwas jabłkowy rozpuszcza brud i utlenienia. Ponieważ mączka opada na dno, opakowanie należy zawsze mocno wstrząsnąć przed i podczas czyszczenia. Preparat wylewamy na gąbkę lub szorstką, ale nie rysującą myjkę. Czyścimy okrężnymi ruchami. Miejsca cyzelowane lub grawerowane łatwiej będzie wyczyścić starą szczoteczką do zębów. Małe przedmioty spłukujemy pod bieżącą wodą, większe mikrofibrą, często płukaną w czystej wodzie. Na koniec zawsze należy dokładnie wytrzeć powierzchnię do sucha miękką szmatką. Polerowanie zawarty w preparacie środek ochronny, który delikatnie nabłyszcza i opóźnia ponowne utlenienie mosiądzu.
Do mosiężnych powierzchni można również użyć Uniwersalną pastę Soluvert (43600), która również ma delikatne właściwości ścierne, a zawarty w niej gliceryd nabłyszcza i tworzy ochronny film.

Preparaty ścierne mogą być używane jedynie do przedmiotów i powierzchni z litego mosiądzu. Nie wolno ich używać na powierzchniach mosiądzowanych ponieważ mogą stopniowo ścierać mosiądz. Niektóre przedmioty mosiężne, zwłaszcza lampy i karnisze, są lakierowane. Lakier nabłyszcza i chroni metal przed utlenieniem. Lakierowany mosiądz można jedynie odkurzać miękką szmatką. Używanie preparatu z mączką krzemionkową z czasem usunie lakier.

Podziel się z nami swoją opinią dotyczącą omawianego tematu wysyłając do nas wiadomość na adres: marketing@starwax.pl. Jeśli interesują Cię inne porady napisz do nas, a zajmiemy się ich rozwiązaniem.