Jak wyczyścić kostkę brukową?

Bruk jest często wykorzystywany do wykańczania podjazdów,
miejsc parkingowych, patio czy ścieżek ogrodowych. Czyszczenie tej nawierzchni
i jego skuteczność zależą od materiału z jakiego bruk jest wykonany. Bruk może
być wykonany z odlewanych kostek lub płytek betonowych, ciosanych kamieni
wapiennych lub ciosanego granitu.

Odlewane kostki betonowe są bardzo porowate. Brud a zwłaszcza tłuszcze (spożywcze np. podczas grillowania lub mineralne – olej samochodowy) łatwo wnikają w głąb i są bardzo trudne do usunięcia. Świeże, tłuste plamy należy natychmiast bardzo obficie zasypać chłonnym miałem, drobniutkim piaskiem, drobnymi trocinami lub 43864 Glinką z Sommieres Starwax The fabulous. Silnie higroskopijny proszek należy zostawić na wiele godzin, żeby jak najwięcej tłuszczu zostało „wyciągnięte” z podłoża. Po dokładnym zebraniu Glinki całą powierzchnię należy wyczyścić wodnym roztworem 43374 Koncentratu czyszczącego powierzchnie na zewnątrz Starwax, dokładnie szorując miejsca plam lub myjką ciśnieniową z odpowiednio dobranym niepieniącym się detergentem.

Bruk z betonowych, odlewanych kostek nie jest odporny na kwasy. Nawet wodny roztwór silnie kwaśnych preparatów może odbarwić podłoże i zostawić trwałe plamy. To bardzo utrudnia usuwanie zacieków z rdzy i wykwitów soli wapiennych, które wymagają użycia kwaśnych preparatów. Można próbować zastosować 43801 Specjalny zmywacz zaprawy do marmur Starwax. Bieżące zabrudzenia, ptasie odchody, ślady po liściach pomoże usunąć 43374 Koncentrat do czyszczenia powierzchni na zewnątrz  Starwax.

Ciosany bruk z kamieni wapiennych jest bardzo elegancki, ale kruchy i nieodporny na kwasy. Należy bardzo uważać, żeby nie zalać go winem czy kawą. Zacieki z rdzy można usuwać wyłącznie preparatami dedykowanymi do marmuru. Świeże tłuste plamy z kostki wapiennej można usuwać przy pomocy 43145 Grill & akcesoria lub 43193 Super odtłuszczacz. Najpierw na plamę należy przyłożyć chłonny papierowy ręcznik, przykładać aż do całkowitego wchłonięcia rozlanego tłuszczu. Potem rozpylić preparat, pozostawić na kilka chwil i wyszorować kamień niezbyt twardą szczotką. Na koniec dokładnie spłukać wodą.

Najłatwiejszy do czyszczenia jest bruk z ciosów granitowych. Granit to magmowa, twarda i odporna na kwasy skała. Nie jest chłonna, więc tłuste plamy nie wnikają w głąb. Bez wahania można użyć na granicie silnie kwaśne preparaty do usuwania zapraw i rdzy np. 43030 Zmywacz zapraw Starwax. Oczywiście zawsze w roztworze wodnym. Bo bieżącego czyszczenia dużych powierzchni najlepiej zastosować 43374 Koncentrat do czyszczenia powierzchni na zewnątrz, który poradzi sobie również ze śladami po tłuszczach spożywczych i oleju samochodowym. Ślady po smole usunie 00002 Rozpuszczalnikiem i odplamiaczem Starwax.