Jak wyczyścić dywan?

Dywany dekorują, ocieplają wizualnie i realnie pomieszczenia, chronią parkiety i panele przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dywany muszą być regularnie czyszczone, ponieważ zalegający w nich kurz może być źródłem roztoczy, maleńkich pajęczaków, które żywią się głównie martwym naskórkiem. Ich odchody zawierają szkodliwe dla człowieka enzymy, które powodują reakcje alergiczne: katary, zapalenia spojówek, bóle zatok i głowy, wysypki.

Nasze babcie miały najróżniejsze sposoby na czystość dywanów. Począwszy od trzepania na trzepaku (dziś rzadko widziany obiekt małej architektury), poprzez trzepanie na śniegu po czyszczenie kiszoną kapustą. Trzepanie dywanów ciągle jest popularne, ale kurz wytrzepany z jednego dywanu rozwiewany przez wiat osiada na dywanach w innych mieszkaniach.

Odkurzacze są współcześnie podstawowym sprzętem utrzymania czystości dywanów i wykładzin, ale urzędnicy unijni stopniowo osłabiają ich moc w imię oszczędności energii i ochrony planety. Oznacza to konieczność częstszego odkurzania, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z czystością i utrzymaniem ładnego wyglądu dywanu.

Żeby usunąć brud trzeba sięgnąć po odpowiedni detergent. 43015 Szampon do wykładzin i dywanów jest silnie pieniącym się koncentratem do rozpuszczania w wodzie. 2 – 3 nakrętki preparatu należy rozpuścić na każde ½ litra zimnej lub letniej wody. Żeby uzyskać więcej piany najpierw wlewamy Szampon, a potem wodę. Moczymy i wyciskamy gąbkę w roztworze a następnie czyścimy pianą. Plamy lub ślady po starych plamach należy najpierw spryskać 43392 Odplamiaczem ekspresowym Starwax, co zwiększa szansę ich całkowitego usunięcia. Do czyszczenia dywanów najlepsza będzie 1365 Gąbka naturalna Starwax. Wykonana w 100% z celulozy jest odporna na tarcie i bardzo chłonna. Czyścimy powierzchnię dywanu okrężnymi ruchami na wilgotno tylko pianą z Szamponu i pozostawiamy do wyschnięcia.

Czyszczenie ręcznie nie usunie brudu i roztoczy u nasady włosia i splotów dywanów. Konieczne jest czyszczenie z użyciem urządzeń  rozpylająco – odsysających określanych, jako odkurzacze piorące. Roztwór wody z detergentem jest wprowadzany do dywanu pod ciśnieniem, odlepia zabrudzenia i natychmiast je odsysa. Do tego typu urządzeń jest potrzebny detergent, który nie pieni się. Takim preparatem jest 43020 Koncentrat do odkurzaczy piorących Starwax. 1 – 2 nakrętki koncentratu należy rozpuścić na każdy litr wody i czyścić powierzchnię zgodnie z instrukcją urządzenia. Mimo odsysania dywan będzie mocno zwilżony, dlatego ta metoda nie jest zalecana do dywanów, które są rozłożone na parkietach, ponieważ może dojść do ich zawilgocenia.

43011 Ekspresowa pianka czyszczenie & odświeżanie Starwax działa niemal na sucho. Po odkurzeniu dywanu, aerozol należy bardzo dobrze wstrząsnąć, odwrócić do góry nogami i rozpylić piankę na powierzchni. Rozprowadzić równomiernie za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki. Pozostawić preparat na 15 minut a następnie odkurzyć dywan. Środek jest przeznaczony do bieżącego sprzątania i lekkich zabrudzeń.  W miejscach bardziej zabrudzonych należy potrzeć dywan wilgotną gąbką.

Preparaty Starwax mogą być stosowane do włókien naturalnych i syntetycznych. Poprawiają sprężystość włosia i odświeżają kolory.

Największym wyzwaniem są plamy na dywanie. Można ich uniknąć pod warunkiem natychmiastowego działania. W przypadku płynów należy natychmiast przyłożyć na zalaną powierzchnię chłonny ręcznik papierzany lub chłonną tkaninę. Przykładamy tak długo jak na ręczniku zostaje wilgotnych ślad. Gdy dywan został zaplamiony czymś gęstym np. tłustym kremem najpierw usuwamy to, co na powierzchni nożem. Zawsze ruchem od zewnątrz do środka. Następnie przykładamy papierzany ręcznik. Potem plamę spryskujemy Odplamiaczem Starwax ( wszelkie plamy, zwłaszcza tłuste) lub 43872 Octem gospodarczym Starwax The fabulous (przede wszystkim plamy kolorowe: soki, czerwone wino, owoce). Pozostawiamy na chwilę, delikatnie trzemy wilgotną, często płukaną w czystej wodzie gąbką, ruchem od zewnątrz do środka, tamponujemy a na koniec przykładamy papierowy ręcznik, aż do usunięcia plamy.