Jak wyczyścić brudny piekarnik? Praktyczne wskazówki

Jak wyczyścić brudny piekarnik? Praktyczne wskazówki

Jak wyczyścić brudny piekarnik? Praktyczne wskazówki

Piekarnik jest bardzo niewdzięcznym sprzętem do czyszczenia. Cechuje go mała, ciasna przestrzeń, przeważnie nisko położona, co zmusza do pracy na kolanach. Dodatkowo utrzymanie piekarnika w idealnej czystości wymaga dużej dyscypliny, czyli czyszczenia niemal po każdym użyciu.

Niemal, bo np. po pieczeniu ciasta czy chleba nie jest to konieczne, ale już  kurczak czy kaczka pieczone na chrupko (rumiana chrupka skórka wymaga pieczenia bez przykrycia i regularnego podlewania) oznaczają zachlapane i przypalone tłuszczem i sokiem z mięsa wnętrze. Dodatkowo, jeżeli nie usunie się przypalonego tłuszczu na bieżąco po wielokrotnym przypaleniu, to staje się niemal nieusuwalny.

Jak czyścić wnętrze piekarnika?

Piekarnik i akcesoria Starwax to specjalny produkt opracowany do czyszczenia piekarnika. Jest w aerozolu, dzięki czemu bez trudu można go rozpylić pod każdym kątem we wnętrzu piekarnika. Co ważne, trzeba pamiętać o wstrząśnięciu opakowania przed i w trakcie rozpylania, żeby dobrze wymieszać preparat z gazem. Silnie zasadowa mieszanina rozpyla się w formie drobniutkiej pianki i szczelnie przylega do ścianek i grzałki.

Konieczne jest cierpliwe odczekanie zalecanego na etykiecie czasu: 10 minut, gdy piekarnik jest ciepły i 30 minut, gdy jest zimny. Przez ten czas substancja aktywna stopniowo rozpuszcza tłuszcz i przenika w głąb zabrudzeń. Po zalecanym czasie należy czyścić powierzchnie nie rysującym zmywakiem lub szorstką gąbką, często płucząc akcesorium w gorącej wodzie.

Jeżeli piekarnik jest bardzo brudny potrzebnych będzie kilka gąbek, bo będą szybko wchłaniać duże ilości brązowego tłuszczu. Następnie myjemy piekarnik często płukaną szmatką z mikrofibry, która usunie resztę zabrudzeń i preparat. Na koniec włączamy na chwilę piekarnik z uchylonymi drzwiczkami, żeby odparować resztę środka.

Czyszczenie zewnętrznej części piekarnika

Jeżeli chcemy wyczyścić samą szybę piekarnika można to zrobić przy użyciu produktu Pasta uniwersalna Soluvert, która szybko odlepi zacieki i zachlapania, a po spłukaniu i wytarciu do sucha pozostawi warstwę ochronną, która zapobiegnie przywieraniu zabrudzeń.

Alternatywne metody czyszczenia piekarnika

  • Tradycjonaliści mogą wyczyścić piekarnik Szarym mydłem na oliwie z oliwek Starwax The Fabulous. Gęste mydło nanosimy na powierzchnie we wnętrzu piekarnika wilgotną gąbką i zostawiamy na całą noc. Nazajutrz czyścimy piekarnik nierysującym zmywakiem lub szorstką gąbką, często płucząc w gorącej wodzie. Na koniec myjemy szmatką z mikrofibry często płukaną w czystej wodzie.
  • Opcja dla mniej cierpliwych: mieszamy 1 łyżeczką Sody kalcynowanej Starwax The Fabulous z 2 łyżeczkami ciepłej wody, następnie dodajemy 2 łyżki Szarego mydła na oliwie z oliwek Starwax The Fabulous, dokładnie mieszamy i dodajemy 2 kolejne łyżki mydła ponownie mieszając. Następnie nakładamy mieszaninę na powierzchnie w piekarniku i pozostawiamy na 10 do 15 minut. Szorujemy szorstką gąbką i spłukujemy mikrofibrą często płukaną w czystej wodzie.