Jak wyczyścić blachę w piekarniku?

Blachy piekarnikowe ze względu na swoją wielkość są bardzo niewygodne do mycia, a utrzymanie ich w czystości wymaga dyscypliny, ponieważ wielokrotnie przypalony tłuszcz staje się niemal nieusuwalny.

Najlepiej myć blachę po każdorazowym użyciu, nawet jeśli służyła tylko za półkę w piekarniku, na której stała foremka czy naczynie do zapiekania. Do tego wystarczy odrobina płynu 43784 Respect Naczynia na gąbce. Zimną blachę można położyć na blacie, przetrzeć gąbką nasączoną płynem, zostawić na chwilę i spłukać mokrą mikrofibrą.

Jeśli podczas pieczenia mocno pryskał tłuszcz (pieczenie mięsa bez przykrycia) najlepszą opcją będzie użycie 43193 Super odłuszczacza Starwax. Na zimną blachę położoną na blacie rozpylamy preparat, dosłownie 1 góra 2 psiknięcia, zostawiamy na chwilę, myjemy wilgotną gąbką i spłukujemy mokrą mikrofibrą.

Najtrudniej poradzić sobie ze starymi przypaleniami, ale jest na szczęście kilka sprawdzonych sposobów. Ponieważ blacha będzie intensywnie czyszczona dobrze jest położyć na blacie pod blachą ścierkę do naczyń, która jest już przeznaczona do prania, żeby zabezpieczyć powierzchnię blatu przed ewentualnymi zarysowaniami. Blat będzie musiał być obficie spłukany można to zrobić w wannie lub brodziku kabiny prysznicowej. Tu też trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu ich przez zadrapaniami.

  1. 43192 Piekarnik & akcesoria Starwax drobniutka pianka rozpuszcza tłuszcz i przypalenia. Na zimną blachę rozpylamy piankę i zostawiamy na 30 min. Czyścimy 1393 Zmywakami do szorowania bez rysowania Starwax, następnie gąbką i obficie spłukujemy. Jeśli pozostały brązowe ślady ponownie rozpylamy preparat i po kolejnych 30 minutach delikatnie zeskrobujemy je 1610 Skrobakiem do płyt indukcyjnych Starwax i i spłukujemy.
  2. Czyścimy blachę 43788 Pastą Respect. Dołączoną do opakowania gąbkę zwilżamy w wodzie i energicznie pocieramy twardą powierzchnię pasty. Czyścimy mocną trąc przypalenia. Obficie spłukujemy wodą i wycieramy do sucha. Pasta pozostawi ochronną warstewkę, która opóźni ponowne szybkie zabrudzenie.
  3. Zimną blachę obficie posypujemy 43860 Sodą oczyszczoną Starwax The fabulous. Zostawiamy na 5 minut. Zalewamy blachę wrzątkiem. Zostawiamy na 15 minut. Wylewamy większość wody. Czyścimy szorstką myjką i obficie spłukujemy.
  4. Przy pomocy wilgotnej gąbki obficie smarujemy zimną blachę nierozcieńczonym  43869 Szarym mydłem na oliwie z oliwek Starwax The fabulous. Pozostawiamy na całą noc. Myjemy szorstką myjką i dokładnie spłukujemy.

Dobra rada: już na etapie kupowania kuchenki warto
zainteresować się wymogami co do jej czyszczenia i konserwacji. Jest to
szczególnie ważne jeśli jest pokryta stalą nierdzewną, która jest nieodporna na
zarysowania. W takim przypadku nie można stosować żadnych past, szorstkich
zmywaków, skrobaków a nawet szorstkiej włókniny na gąbce.