Jak usunąć stary lakier z drewna? Praktyczne porady

Jak usunąć stary lakier z drewna? Praktyczne porady

Jak usunąć stary lakier z drewna? Praktyczne porady

Stary lakier można usunąć chemicznie lub mechanicznie. Na rynku są dostępne specjalne zmywacze, przeważnie w postaci żelu, które należy nanieść obficie pędzlem na powierzchnię lakieru i odczekać zalecany przez producenta czas. Żel stopniowo przenika przez lakier, rozpuszcza go i powoduje pęcznienie jego warstw. Spęczniały lakier należy ostrożnie zeskrobać szpachelką, żeby nie porysować drewna. Następnie całą powierzchnię trzeba spłukać wilgotną, często płukaną w czystej wodzie gąbką. Po wyschnięciu należy sprawdzić czy cały lakier został usunięty. Jeżeli nie, a przeważnie nie da się za jednym razem dokładnie usunąć lakieru, trzeba miejscowo kolejny raz nałożyć zmywacz. Po usunięciu lakieru i wyschnięciu drewna całą powierzchnię należy dokładnie przeszlifować i odpylić. Żeby nie uszkodzić drewna należy wyłącznie stosować zmywacze przeznaczone do drewna.

Jak usunąć chemicznie stary lakier z drewna?

Usuwanie chemiczne jest dość uciążliwe ponieważ rzadko udaje się usunąć cały stary lakier po jednorazowym zastosowaniu zmywacza. Sam proces spłukiwania lakieru jest długotrwały ponieważ wymaga dokładnego wyschnięcia podłoża, żeby zobaczyć czy cały lakier został usunięty. Można przyspieszyć ten etap stosując do zmywania zamiast wody Zmywacz wosku ekstra mocny Starwax. Środek Starwax zawiera mydło i rozpuszczalnik. Mydło pomaga szybko zmyć resztki lakieru i zmywacza. Miejsca, gdzie lakier nie został usunięty są widoczne od razu przed wyschnięciem, a samo schnięcie trwa krócej bo rozpuszczalnik szybko odparowuje. Na koniec spłukujemy powierzchnię wodą tylko jeden raz. Doskonale do pracy z drewnem sprawdza się naturalna, celulozowa Gąbka do prac remontowych Starwax. Jest bardzo odporna na mechaniczne zużycie i chemiczne działanie zmywaczy. Jest chłonna i ma dużą powierzchnię, dzięki czemu znacząco przyspiesza pracę.

Jak usunąć mechanicznie stary lakier z drewna?

Niektóre stare lakiery mogą być odporne na działanie zmywaczy i będzie je można usunąć wyłącznie mechanicznie. Usuwanie mechaniczne wymaga szlifierki nawet przy niezbyt dużych powierzchniach. Szlifowanie wyłącznie ręcznie jest w przypadku lakieru bardzo żmudne i męczące. Szlifujemy stosując nakładki od większej do mniejszej gradacji, zawsze zgodnie z kierunkiem włókien drewna. W przypadku powierzchni rzeźbionych, konieczne będzie ręczne szlifowanie wełną stalową, szczotkami stalowymi, papierem ściernym lub dłutkami. Powierzchnia musi być następnie bardzo dokładnie odpylona.

Warto pamiętać

Usuwanie starych warstw lakieru przed ponownym wykończeniem drewna wymaga dużej sumienności. Źle przygotowane drewno z resztkami starego lakieru, niewygładzone i nieodpylone będzie powodem powstawania plam w trakcie bejcowania, lakierowania czy woskowania lub w trakcie użytkowania na nowo wykończonej powierzchni.