Jak usunąć kamień z toalety? Praktyczne porady.

jak usunąć kamień z toalety?

Jak usunąć kamień z toalety? Sprawdź nasze praktyczne porady.

Usuwanie kamienia z muszli WC to odwieczny problem każdego gospodarstwa domowego. W związku z licznymi pytaniami, prezentujemy praktyczny poradnik z wykorzystaniem produktów marki Starwax. Sprawdź, jak usunąć kamień z toalety.

Jak powstaje kamień w toalecie?

Osad mineralny z wody może pojawiać się na dnie muszli, pod jej obrzeżami lub z formie szpecącego zacieku. Najczęściej w sytuacji, gdy przez dłuższy czas spłuczka była nieszczelna i z rezerwuaru ciekła woda. Kamień wytrąca się, gdy woda jest twarda, oraz gdy do czyszczenia muszli stosowany jest środek o niewystarczająco kwaśnym odczynie. Osad w muszli jest trudny do usunięcia i wymaga bardzo kwaśnego preparatu.

Jak usunąć kamień z toalety?

  • Silny odwapniacz w żelu, Toaleta zapach lawendy lub Soluvert Czyste WC doskonale nadają się zarówno do bieżącego mycia, jak i usuwania starych złogów. Dzięki butelce z „dziubkiem”, preparaty można łatwo nanieść pod obrzeża muszli. Środki powinny być wlane na dno muszli, na jej brzegi, pod obrzeża i pozostawione na co najmniej 20 minut. Następnie muszlę należy dokładnie wyszorować i spłukać. Gdy osadu jest dużo, zalecane jest pozostawienie preparatu na całą noc i powtórzenia zabiegu.
  • Środek Soluvert jest na bazie kwasów owocowych i kwasu mlekowego z buraków cukrowych. Zalecany jest do stosowania w toaletach podłączonych do szamba i biologicznych oczyszczalni. Silny odwapniacz i Toaleta zapach lawendy mogą z kolei być stosowane do instalacji z szambem lub biologiczną oczyszczalnią.
  • Inaczej działa Aktywny puder musujący do WC, który w kontakcie z wodą wydziela gaz, powodując silne musowanie, dzięki czemu odlepia osad. Przed zastosowaniem tego preparatu należy spuścić wodę, żeby zwilżyć brzegi muszli, następnie oprószyć muszlę i nasypać proszek na jej dno. Pozostawić na minimum 30 minut lub na całą noc w przypadku, gdy osadu jest dużo, a następnie wyszorować i spłukać. Należy pamiętać, że proszek nie może być stosowany w toaletach chemicznych i instalacjach z rozdrabniaczami.
  • W sytuacji, gdy spłuczka zaczyna źle działać z powodu zwapnienia wnętrza, można do odkamieniania rezerwuaru użyć Koncentrat do urządzeń z hydromasażem.

Kiedy nie używać kwaśnych środków?

Należy pamiętać, że nigdy nie wolno stosować kwaśnych środków zaraz po lub przed użyciem preparatów zawierających chlor. Dojdzie wtedy do niebezpiecznej reakcji chemicznej, w wyniku której chlor będzie się wydzielał w postaci bardzo szkodliwego gazu. Dlatego ze względów bezpieczeństwa należy stosować środki odwapniające i chlorowe w odstępie tygodniowym.