Jak skutecznie wyczyścić łazienkę?

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, w których pragniemy zachować higieniczną czystość, a wysokie koszty remontu i wyposażenia podsycają w nas chęć zachowania jej ładnego wyglądu na lata. Woda, wysoka wilgotność w pomieszczeniu, osad mineralny, osady i zacieki z mydeł i kosmetyków, czasem pleśń oto wyzwania, których pokonanie wymaga dyscypliny i regularnego sprzątania oraz odpowiednich preparatów i akcesoriów.

W łazience usuwamy bieżące zabrudzenia wraz z powstających w momencie odparowywania  wody osadem mineralnym. Na nowych płytkach, kabinie prysznicowej lub bateriach na początku osad jest niemal niewidoczny. Ale jest i powoduje, że powierzchnia jest bardziej porowata czyli będzie zatrzymywać więcej wody, która będzie odparowywać, przez co powstanie jeszcze więcej osadu. Z czasem będą widoczne grube osady i zacieki. Bardzo twarde i trudne do usunięcia. Dlatego preparaty do mycia łazienki muszą być kwaśnie, ponieważ kwas rozpuszcza osad mineralny, a łazienka musi być sprzątana przynajmniej raz w tygodniu. O tym, że usuwanie osadu mineralnego wymaga stosowania artykułów o kwaśnym pH warto pamiętać w trakcie remontu i urządzania łazienki i zadbać oto, żeby płytki ścienne i podłogowe oraz baterie, umywalki, wanny i kabiny prysznicowe były wykonane z materiałów odpornych na kwasy. 43803 Toaleta i łazienka, 43630 Łazienka zapach lawendy, 43061 Akryl mycie i odwapnianie , 43868 Starwax The fabulous łazienka oraz 43440 Soluvert Łazienka to preparaty które łatwo usuwają bieżące zabrudzenia, osady z mydła i kosmetyków. Dzięki odpowiedniej gęstości i lepkości oraz specjalnej budowie rozpylaczy płyny są spieniane i nie spływają z pionowych powierzchni, dlatego zawarte w nich substancje aktywne mogą działać w konkretnym miejscu. 1398 Gąbki sanitarne Starwax ułatwią mycie. Jedna strona z szorstką włókniną doskonale czyści powierzchnie spryskane odpowiednimi środkami myjącymi, a druga z chłonnej gąbki celulozowej świetnie zmywa i osusza.

Bardziej złożone chemicznie są preparaty, które myją, usuwają bieżący osad wapienny i dodatkowo zostawiają „śliską” warstwę ochronną z której woda łatwo spływa, wtedy więc osad trudniej powstaje, a powierzchnie delikatnie błyszczą. To 43388 i 43389 Kabina prysznicowa oraz 43186 Aktywna pianka do mycia. W przypadku kabin zachowanie ładnego wyglądu ich ścianek bardzo ułatwia użycie po każdej kąpieli 1622 Zbieraka do kabin prysznicowych Starwax. Wygodna, ergonomiczna rączka i odpowiednio sprofilowana gumowa końcówka gwarantują szybkie i wygodne użytkowanie.

Szczególnie niewdzięczne do czyszczenia są baterie, na których łatwo powstaje szpecący osad, zwłaszcza na spodzie. Warto sięgnąć po 1686 Szczotkę do spoin Starwax, która pomoże doczyścić każdy zakamarek. Nowe baterie warto od początku czyścić płynną pastą 43170 Aluminium, inoks & chrom Starwax, która zostawia błyszczącą warstwę ochronną, a jej regularne stosowanie gwarantuje, że osad nigdy nie powstanie.

Do usuwania już powstałych złogów osadu mineralnego przeznaczony jest bardzo silny i bardzo kwaśny 43187 Super odwapniacz Starwax. Ten specjalistyczny preparat może być stosowany wyłącznie miejscowo na osad. Należy ściśle przestrzegać zaleceń z etykiety, a ręce zabezpieczyć Rękawicami Starwax Silna ochrona. Silne właściwości odwapniające ma również 14% 43872 Ocet gospodarczy Starwax The fabulous.

Coraz częstszym problemem w łazienkach jest pojawianie się czarnych śladów pleśni, soprofitycznych grzybów zawierających szkodliwe mykotoksyny. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, ciepło, duża wilgotność, kosmetyki na bazie tłuszczów zwierzęcych i roślinnych oraz zmywanie podczas kąpieli martwego naskórka wszystko to sprzyja namnażaniu się tych organizmów. Do ich zwalczania trzeba używać specjalistyczne preparaty biobójcze, które zgodnie z prawem muszą być wpisane do Rejestru środków biobójczych. 43262 Pleśniobójczy i bakteriobójczy środek do fug Starwax zawiera podchloryn sodu, który zabija grzyby i dezynfekuje czyszczoną powierzchnię, dodatkowo działa silnie wybielająco na czarne ślady. Ponieważ smugi pleśni najczęściej pojawiają się w na spoinach oraz na brzegach brodzików, umywalek i wanien czyszczenie ułatwi 1686 Szczotka do spoin Starwax.

Trudnym wyzwaniem w łazienkowych porządkach jest czyszczenie instalacji hydromasażu. Do wanien z hydromasażem dedykowany jest 43804 Koncentrat do urządzeń z hydromasażem Starwax. Preparat zawiera kwas mlekowy, który odwapnia, higienicznie myje i usuwa uciążliwe zapachy.

Gdy w umywalce, wannie czy brodziku zaczyna wolno spływać woda warto sięgnąć po 43184 Odtykacz mikrogranulki Starwax, który zawiera sodę kaustyczną i opiłki aluminium. W kontakcie z zimną wodą dochodzi do gwałtownej reakcji termicznej, woda błyskawicznie zagotowuję się i dochodzi do rozbicia powstającego zatoru. Należy pamiętać, że w przypadku instalacji z PCW można wsypać najwyżej pół nakrętki preparatu. Do likwidacji zatorów, które całkowicie blokują odpływ wody służy 43181 Odtykacz w żelu Starwax. Gęsty, ciężki żel opada przez stojąca wodę bezpośrednio do zatoru. Zawarta w nim soda kaustyczna działa chemicznie na włosy i mydło, a ciężar żelu powoduje stopniowe przepchanie zatoru. Uwaga! Nigdy bezpośrednio po użyciu jakiegokolwiek udrażniacz w granulkach, gdy nie dojdzie do odblokowania zatoru, nie wolno użyć Odtykacza w żelu Starwax. Zawarty w granulkach wypełniacz, kreda w reakcji z żelem doprowadzi do całkowitego zaczopowania odpływu. Jednym ratunkiem będzie wtedy użycie spirali hydraulicznej.

Ze względów bezpieczeństwa warto pamiętać również, że nie wolno używać bezpośrednio po sobie środków odwapniających (silnych kwasów) i środków wybielających (silnych zasad) ponieważ dochodzi wtedy do wydzielania się trującego gazu, który może uszkodzić drogi oddechowe.