Jak skutecznie umyć panele drewniane?

Jak skutecznie umyć panele drewniane? Jak utrzymać efekt czystości przez długi czas? W związku ze sporym zainteresowaniem tym tematem postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Panele drewniane są nowoczesnym i bardzo estetycznym wykończeniem podłóg. Panel może być z drewna litego lub klejony z 3 prostopadłych do siebie warstw drewna. Klejenie prostopadłe gwarantuje ochronę przed odkształcaniem się paneli. Ostatnia jest zrobiona z najbardziej szlachetnego i dekoracyjnego gatunku.

Panele świetnie sprawdzają się w naszym klimacie, mają bowiem wysokie właściwości izolacyjne, mogą też być montowane z ogrzewaniem podłogowym. Nowoczesne panele drewniane są wykańczane lakierami utwardzanymi promieniami UV (jak plomby w zębach). Takie wykończenie jest bardzo trwałe i gładkie.

Utrzymanie paneli w czystości jest łatwe. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:

  1. Regularnie odkurzać lub zamiatać powierzchnię zwłaszcza, gdy mamy psa, który choćby nie wiadomo jak dokładnie miał czyszczone łapy, to zawsze naniesie do domu piasek i ziemię, czyli ścierne drobiny, które uszkadzają mechanicznie lakier na panelach. Sam pies to chodzący papier ścierny. Im większy i cięższy, tym bardziej będzie rysował i wgniatał powierzchnię paneli, wstając lub przeciągając się na podłodze.
  2. Zawsze zmieniać obuwie w domu i nie nosić butów z ostrymi obcasami.
  3. Przy wejściu do pomieszczeń publicznych warto położyć bardzo dobrej jakości wycieraczki do butów, żeby zmniejszyć do maksimum nanoszenie ściernego brudu, wody, śniegu, a zwłaszcza błota śniegowego z solą.
  4. Drewniane panele muszą być myte bez namaczania powierzchni – na wilgotno – żeby woda nie dostawała się między panele i nie powodowała ich puchnięcia, a w przypadku przetarć lakieru szarzenia drewna.
  5. Nie wolno do mycia stosować detergentów zawierających chlor.
  6. Najskuteczniej myje się drewniane panele dedykowanymi produktami, stosując się do zaleceń i przeciwwskazań z etykiety preparatu.

Koncentrat do mycia, parkiety & panele Starwax jest bardzo skutecznym i wydajnym preparatem. 1 nakrętkę koncentratu należy rozpuścić w 5 litrach letniej lub zimnej wody. Przy takim dozowaniu 1 opakowanie o pojemności 1l. wystarczy w cotygodniowym cyklu sprzątania na 25 tygodni.

Najlepiej myć panele ścierką lub płaskim mopem z mikrofibry. Mikrofibra nie jest ścierna, ma za to bardzo dużą powierzchnię przylegania do podłoża, dzięki czemu dokładnie zbiera zabrudzenia i plamy rozpuszczone przez Koncentrat Starwax.Jeżeli panele są bardzo brudne i chcemy usunąć z ich powierzchni stare, przetarte nabłyszczenie, należy zastosować Intensywny zmywacz skoncentrowany, parkiety & panele Starwax. Pół opakowania należy rozpuścić w 5 litrach zimnej lub letniej wody, a następnie umyć panele bez namaczania ścierką lub mopem z mikrofibry i zostawić powierzchnię do wyschnięcia.

Nie trzeba przecierać podłogi czystą wodą, należy przy pomocy zbieraka lub dokładnie wypłukanej w czystej wodzie i odciśniętej ścierki z mikrofibry „zamieść” powierzchnię, żeby zebrać odlepiony brud i stare nabłyszczenie.

Starwax oferuje również produkt 2 w 1 łączący mycie z ochroną: Pielęgnacja i nabłyszczanie zawiera żywice polimerowe, dzięki czemu równocześnie usuwa bieżące zabrudzenia i zostawia ochronny połysk. Preparat wystarczy stosować raz na dwa tygodnie.