Jak pozbyć się wilgoci?

Chmurno, durno,
nieprzyjemnie,
luźna plomba dzwoni w zębie,
a za oknem, w środku maja,
dudni grad jak strusie jaja.

Strofy piosenki nieodżałowanego Jana Kaczmarka oddają nastrój ostatnich dni. Zimna Zośka nas nie oszczędziła. Co gorsza, ta zimna wilgoć może dać się teraz we znaki, nawet gdy wróciły ciepłe dni.

Wilgoć sprzyja pleśni. Szare lub zielonkawe plamy grzybów
mogą pojawić się na ścianach, spoinach, zasłonach prysznicowych lub uszczelkach
kabin, w altanach, przyczepach kempingowych czy kamperach, na tynkach. Pleśń
nie tylko szpeci, ale niszczy zaatakowane powierzchnie i jest szkodliwa dla
zdrowia. Mieszkanie w zapleśniałych pomieszczeniach jest źródłem migren,
alergii, bezsenności, spadku odporności, złego samopoczucia.

Grzyb trzeba zwalczać i zapobiegać jego powstawaniu. Starwax preparat biobójczy: pleśń, grzyby & bakterie jest zarejestrowanym w rejestrze środków biobójczych preparatem o potwierdzonej skuteczności. Zawiera aktywny chlor, który całkowicie niszczy grzyba i usuwa czarne, szare czy zielone ślady. Chlor działa wybielająco, nie może więc być stosowany na kolorowych spoinach czy ścianach. Preparat należy rozpylić, pozostawić na 15 minut, następnie wyszorować i bardzo dokładnie spłukać czystą wodą. Do spoin i trudno dostępnych miejsc najlepiej użyć Szczotkę do spoin Starwax. Długa, wąska szczotka z odpornym nylonowym włosiem ułatwi pracę.

Tradycyjnym środkiem, który używały nasze babcie jest soda oczyszczona, której przypisuje się nie tyle właściwości pleśniobójcze co wysoką skuteczność przy zmywaniu czarnych śladów. Soda gospodarcza The fabulous dobrze myje i działa ściernie. Drobniutkie kryształki sody należy nanieść na zwilżoną starą szczoteczką do zębów lub Szczotką do spoin i wyszorować zaplamione miejsca, następnie spłukać wodą. Zasłonę prysznicową lub antypoślizgowe wkładki do wanny najlepiej zamoczyć na 30 minut w wodnym roztworze sody, po czym wypłukać w czystej wodzie.

Co zrobić, żeby nie mieć grzyba? Po pierwsze dobrze wietrzyć wszystkie pomieszczenia, zwłaszcza łazienkę i kuchnię. Po drugie osuszać na bieżąco brzegi wanny, brodzika i umywalki  wzdłuż silikonowych spoin. Zbierać wodą, np. Zbierakiem do kabin Starwax, z kabin i parawanów nawannowych. Dbać o sprawną wentylację i odpowiednie ogrzewanie.

Zarówno pleśń, jak i stosowanie środków na bazie chloru powoduje powstanie w domach i mieszkaniach uciążliwych zapachów. Odór pleśni i stęchlizny może wywoływać ból głowy, a nawet wymioty. Jest szczególnie uciążliwy dla alergików i astmatyków. Zapach chloru również działa drażniąco i dusząco. Tym uciążliwym dolegliwością można zapobiec umieszczając w wilgotnych pomieszczeniach lub po zastosowaniu wszelkiego typu środków chlorowych Neutralizator zapachów Starwax. Ten opatentowany w USA preparat na bazie aktywnego węgla wchłania każde nieznośne dla ludzkiego powonienia zapachy i odory. Już po pierwszej nocy, po umieszczeniu otwartego pudełka będzie można poznać moc tego niezwykłego preparatu stosowanego w Ameryce Północnej, Europie i Azji w szpitalach, domach opieki, schroniskach dla zwierząt, składach odpadków, na siłowniach, w szafkach na buty, w samochodach.  Wszędzie tam, gdzie chcemy się pozbyć uciążliwych zapachów bez maskowania ich tzw. odświeżaczami powietrza, a które wiele osób jest uczulona.