Jak myć i dbać o swój samochód?

Jak myć i dbać o swój samochód - Starwax - poradnik

Aby mieć sprawny i dobrze działający samochód, nie wystarczy go tylko od czasu do czasu zatankować. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o swój pojazd, aby w pełni wykorzystać jego możliwości, zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!

Louis to francuski miłośnik i pasjonat motoryzacji oraz użytkownik produktów Starwax od ćwierć wieku. Z wielką troską i uwagą pielęgnuje swojego Chevroleta z lat 70, i chęcią podzieli się z nami swoimi wskazówkami, dotyczącymi sprzątania samochodu.

Jak czyścić zewnętrzną stronę samochodu?

Czyszczenie karoserii
„Jak każdy szanujący się entuzjasta, wolę sprzątać samochód ręcznie, wyjaśnia Louis. Nie chcę podejmować żadnego ryzyka przy czyszczeniu strumieniem ciśnieniowym. W jedną niedzielę w miesiącu rozpieszczam swój samochód i używam do tego sprawdzonych metod oraz możliwie najdelikatniejszych produktów.” Przed przystąpieniem do polerowania karoserii należy skropić ją gorącą wodą, aby zlikwidować kurz i brud, który na niej osiadł. Szorowanie karoserii na sucho może tylko porysować lakier. Nigdy nie pracuj na gorącej, nagrzanej karoserii, która tylko wysuszy środki czyszczące, pozostawiając trudne do usunięcia ślady. Unikaj również godzin słonecznych, a jeśli maska jest jeszcze ciepła, schłodź ją spryskując zimną lub letnią wodą. Podczas czyszczenia, należy zawsze postępować od góry do dołu, ponieważ kapiąca brudna woda zostawi ślad w niższych partiach, powodując pójście Twojej pracy na marne. Takie rozwiązanie spowoduje również usunięcie błota z podwozia, ułatwiając jej czyszczenie. „Przy zachowaniu tych środków ostrożności, poleruję karoserię szmatką ze skóry syntetycznej, która posiada materiał, odtwarzający skórę zamszową, dzięki czemu wychwytuje najmniejsze zanieczyszczenia, nie pozostawiając śladów wody ani produktu, który mógłby wysuszyć i zmatowić powierzchnię” – radzi Louis!

Czyszczenie felg, plastików i chromów
Do czyszczenia felg, chromu i tworzyw sztucznych Louis używa Pasty uniwersalnej Respect – to lekko pieniąca się pasta, pochodzenia roślinnego, która umożliwia czyszczenie, odtłuszczanie i polerowanie, tworząc jednocześnie efekt hydrofobowy, który zapobiega osadzaniu się wody. Jest to bardzo praktyczne w przypadku złej pogody. „Używam go na wielu rodzajach powierzchni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zwłaszcza przydaje się na wakacjach w kamperze, ale najbardziej nadaje  się do czyszczenia samochodu. Wystarczy tylko zwilżyć gąbkę dołączoną do Pasty, a następnie przetrzeć czyszczone miejsca, aby uzyskać idealną precyzję.” Jeśli chcesz mniej drobiazgowego, a bardziej zdecydowanego czyszczenia, możesz użyć myjki wysokociśnieniowej oraz Gąbki naturalnej Starwax (1365). Wystarczy wtedy wlać odpowiedni preparat bezpośrednio do zbiornika myjki i spryskać samochód. Sposób ten jest wielozadaniowy i wydajny, dzięki czemu pozwoli Ci to usunąć najbardziej zakorzenione zabrudzenia. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzesz, na końcu należy spryskać zimną wodą w celu dokładnego spłukania pojazdu.

Czyszczenie okien i luster
Na koniec, aby usunąć kurz, odchody lub różnego rodzaju owady, które przykleiły się do szyby, Louis zaleca użycie płynu Czyste szyby Starwax (43157), który jest na bazie alkoholu. Ułatwia on czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni. Jego właściwości przeciwdeszczowe opóźniają również proces kolejnego czyszczenia. Po zastosowaniu płynu Czyste szyby Starwax (43157), następnie używa zbieraka do szyb z mikrofibrą w zestawie Starwax (1624), który dzięki mikrofibrze idealnie czyści i odtłuszcza, jednocześnie usuwając nadmiar produktu, a szyby odzyskują przejrzystość.

Jak czyścić wnętrze samochodu?

·        Odkurzanie deski rozdzielczej
Aby odkurzyć i usunąć odciski palców z deski rozdzielczej, użyj Ściereczki do polerowania Starwax (1350). Bardzo miękka, nie uszkadza najbardziej delikatnych powierzchni. Do stosowania zarówno na sucho, jak i na mokro. To dobry sprzymierzeniec, który nie zabiera dużo miejsca w samochodzie.

·        Czyszczenie dywaników podłogowych
Jeśli chodzi o dywany, posiadające włosie, to każda, nawet najmniejsza ilość brudu dostaje się z naszych butów. Dodatkowo z czasem dywaniki te zużywają się w wyniku tarcia. Sprzątanie należy zacząć od ich odkurzania. Gdy te największe zanieczyszczenia znikną, przetrzyj dywany szczotką silikonową Starwax (1687), która wychwytuje włosie, sierść i najdrobniejszy kurz. Dodatkowo jest to produkt wielokrotnego użytku, wystarczy ją opłukać pod ciepłą wodą. Nie wymaga wymiany wkładu.
Po zakończeniu etapu odkurzania zastosuj specjalną ekspresową piankę do czyszczenia & odżywiania dywanów Starwax (43011), która czyści, usuwa plamy i nie moczy podłoża, ożywiając jednocześnie wyblakłe kolory tkanin. „Jeśli plama jest naprawdę uporczywa, wybieram wtedy środek czyszczący, z którego moja mama nigdy nie zrezygnowała: Glinkę Sommières Starwax The Fabulous (43864). Jest to bardzo chłonny środek, którym posypuję plamę, zostawiam na kilka minut, potem odkurzam proszek i wszystko znika. To cudowny produkt, który działa tak samo dobrze na dywanach, jak i na skórze moich foteli, a nawet na ubraniach poplamionych tłuszczem”.

Dezynfekcja powierzchni
Musimy również pamiętać, że w samochodzie często gromadzą się różne rodzaje bakterii i mikrobów. Dlatego ważne jest, aby regularnie go dezynfekować w środku.

Jak zdezynfekować swój samochód i jakich produktów należy używać?

Aby zdezynfekować samochód, potrzebujesz produktu Mycie & dezynfekcja płyn uniwersalny Starwax (43413). To środek do mycia i dezynfekcji różnych powierzchni. Doskonale odkaża, myje i odświeża. Nie zawiera chloru, jest 100% biodegradowalny i posiada 100% składników pochodzenia roślinnego i mineralnego.
Idealnie nada do dezynfekcji deski rozdzielczej, drzwi, siedzeń itp.  
Dezynfekuje i czyści wszystkie zmywalne powierzchnie (o ile nie ma przeciwwskazań producenta). … Nie pozostawia wilgotnej, tłustej lub lepkiej warstwy na tkaninie, a po zastosowaniu pozostawia delikatny miętowy zapach!

Jak dezynfekować powierzchnie zmywalne na mokro?
Aby zdezynfekować powierzchnie zmywalne na mokro, spryskaj środkiem dezynfekującym Starwax, deskę rozdzielczą i inne plastikowe powierzchnie wewnątrz samochodu.
Pozostaw na 5 minut, aby wyeliminować 99,9% bakterii* i 30 minut, aby wyeliminować 99,9% wirusów*.
Jeśli to konieczne przetrzyj gąbką i gotowe! Produkt nie wymaga spłukiwania!

Jak dezynfekować tekstylia?
Aby zdezynfekować tekstylia, przed użyciem wstrząśnij butelką i rozpyl środek w odległości ok. 30 cm od powierzchni, które mają być poddane działaniu preparatu. Pozostaw na 5 minut, aby wyeliminować 99,9% bakterii* i 30 minut, aby wyeliminować 99,9% wirusów*.
I gotowe! Produkt nie wymaga spłukiwania!