Jak dbać o boazerię?

Boazeria to dekoracyjne wykończenia ścian, czasem również sufitów, drewnianymi elementami. W Polsce popularne są okładziny z desek. Pionowe podwyższają optycznie niskie pomieszczenia, poziome „poszerzają” wąskie. Okładziny ramowe i kasetonowe są popularne we Francji, Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej. Z drewna robi się również lamperie, a pozostałą część ścian maluje się lub okleja tapetą.

W Polsce boazerie z sosnowych lakierowanych desek były niezwykle popularne w latach 80-tych, gdy deficyt wszystkiego, w tym również farb i tapet, oraz zła jakość nielicznych oddawanych do użytku mieszkań, wymagały trwałego wykończenia maskującego pęknięcia i nierówność ścian. Boazeria była też izolatorem co, zwłaszcza w budynkach z wielkiej płyty, było dodatkową zaletą.
Boazeria z sosnowych lakierowanych desek potrafi przetrwać dekady, niestety nieładnie się starzeje. Drewno i lakier żółkną, uszkodzenia mechaniczne wykończenia powodują penetrację pary wodnej, która sprzyja szarzeniu drewna. Drewno sosnowe jest miękkie łatwo więc o wgniecenia. Ładniejsza i trwalsza jest boazeria dębowa. Należy pamiętać, że dębina z wiekiem ciemnieje.

Drewniane lakierowane boazerie mogą być myte jednie na wilgotno. Doskonale nadają się do tego preparaty do parkietów. Roztwór wodny 43358 Koncentratu do mycia, parkiety & panele, Starwax i 1331 Myjka wielofunkcyjna Starwax z mikrofibry pozwolą na dokładne a zarazem delikatne oczyszczenie.

Boazeria w kuchni jest narażona na osadzanie się tłustego brudu. Wymaga więc użycia specjalnego środka, który usunie tłuszcz bez uszkadzania wykończenia i ryzyka przebarwień w drewnie w miejscach drobnych rys i zadrapań. Idealnie do tego nadaje się 43058 Zmywacz wosku ekstra mocny Starwax, który jest mieszaniną rozpuszczalnika i mydła. Wilgotną, często płukaną w ciepłej wodzie i starannie odsączaną 1365 Gąbką naturalną Starwax starannie czyścimy okładzinę. Na koniec przecieramy całą powierzchnię wilgotną gąbką i wycieramy do sucha. Taką dokładnie oczyszczoną i odtłuszczoną boazerię można zakonserwować 43118 Olejem do konserwacji drewna Starwax. Suchą powierzchnię nacieramy olejem wzdłuż usłojenia i pozostawiamy na całą noc. Na drugi dzień polerujemy boazerię czystą szmatką w celu usunięcia nadmiaru oleju. Olej poprawi wygląd desek i powstrzyma proces penetracji pary wodnej, ponieważ zalepi drobne rysy i zadrapania.

Lakierowane drewniane okładziny w przedpokojach i pokojach można odświeżać 43117 Odnawiaczem do lakierów Starwax. Jeżeli lakier wyblakł i ma nierówny kolor, można boazerię zregenerować jednym z Odnawiaczy Starwax. Te specjalistyczne preparaty zawierają rozpuszczalnik, który doskonale czyści lakier; żywicę, która poprawia wygląd lakieru i pigment, który wyrównuje kolor.
Do usuwania bieżących zabrudzeń z olejowanych boazerii doskonale nadaje się 43176 Mydło do pielęgnacji olejowanych parkietów. Olejowane drewno również myjemy na wilgotno bez namaczania powierzchni.

Stara boazeria z przetarciami i zszarzeniami wymaga gruntownej renowacji. Najłatwiej przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i zamalować specjalnymi farbami, które można kłaść na wyszlifowane i odpylone stare podłoże. Bejcowanie okładziny wymaga bardzo skrupulatnego usunięcia starego wykończenia, aż do surowego drewna. Po zabejcowaniu i utrwaleniu bejcy boazerię można zawoskować lub polakierować.
Boazerie w stylu francuskim czy angielskim są przeważnie malowane farbami na jasne kolory. Tak wykończone okładziny można delikatnie myć wodnym roztworem uniwersalnych detergentów np. 43179 Koncentratem sosnowym Starwax lub 43328 Koncentratem uniwersalnym werbena z cytryną Starwax przy pomocy mikrofibry.
Boazerie przeżywają renesans. Okładziny z przecieranych i postarzanych (43560 Pasta do wybielania lub Woski barwiące Starwax) desek świetnie sprawdzają się w loftowych wnętrzach. Styl glamour to ramowe okładziny wykończone pastelowymi kolorami.