Jak dbać o blaty kuchenne?

Jak dbać o blaty kuchenne - poradnik - Starwax

Od blatów w kuchni wymagamy zdecydowanie więcej niż od innych powierzchni w naszym domu.
To na nich wykonujemy wszystkie czynności kuchenne: kroimy, stawiamy gorące naczynia i niemal zawsze czymś go zachlapiemy, stąd wymaga stałego czyszczenia.
Jest powierzchnią najbardziej narażoną na uszkodzenia.
Jednak o sposobie czyszczenia i konserwacji blatu decyduje materiał z jakiego jest wykonany.

Jak więc prawidłowo dbać o blaty kuchenne?

Mycie blatu w trzech krokach:

  1. Zbierz okruchy, resztki i obierki.
  2. Umyj powierzchnię wilgotną gąbką nasączoną łagodnym detergentem,
    a plamy zetrzyj okrężnymi ruchami.
  3. Spłucz wilgotną myjką, następnie wytrzyj do sucha ściereczką.

Uwaga: jeżeli pod drewnianym blatem jest ustawiona zmywarka, nie wolno jej otwierać zaraz
po zakończeniu programu. Gorąca para będzie stopniowo powodować puchnięcie drewna.
Z czasem wilgoć w drewnie może spowodować jego pękanie.

Blaty laminowane

Blaty laminowane są funkcjonalne i najpopularniejsze ze względu na dostępność w wielu kolorach i wzorach. Są również najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Blaty z laminowanych płyt wymagają natomiast sporo uwagi w trakcie użytkowania. Nie są odporne na bardzo wysokie temperatury, więc nie wolno na nich kłaść gorących naczyń. Łatwo je pociąć ostrym nożem. Z czasem w wyniku przetarć zewnętrznej warstwy ochronnej ulegają głębokiemu zaplamieniu.

Do bieżącej pielęgnacji należy stosować łagodne detergenty z lekkim efektem odłuszczania np. Koncentrat uniwersalny werbena z cytryną (43328) lub Koncentrat uniwersalny na olejku sosnowym Starwax (43179). Ewentualnie płyny do rozpylania: Uniwersalny płyn do mycia werbena z cytryną (43254) lub Kuchnia Respect (43781). Gdy pojawią się trudne plamy i odbarwienia pomoże wtedy Pasta uniwersalna Respect (43788).

Aby blat dłużej ładnie wyglądał, był bardziej odporny na wodę i plamy warto zakonserwować go Olejem do konserwacji powierzchni drewnianych Starwax (43118). Ten specjalistyczny preparat doskonale sprawdzi się również na blatach laminowanych. Nacieramy czysty i suchy blat olejem Starwax i zostawiamy go na całą noc. Rano należy dokładnie wypolerować powierzchnię najlepiej chłonną szmatką w celu usunięcia resztek oleju. Blat zyska na wyglądzie i połysku oraz wytrzymałości. Jedyny minus: Olej jest na bazie rozpuszczalnika, który pomaga równomiernie rozprowadzić żywice ochronne, ale powoduje,
że zaimpregnowana powierzchnia nie może mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością.
Dlatego produkty spożywcze po impregnacji trzeba kłaść na podkładkach.

Blaty drewniane

Są bardzo estetyczne i długowieczne, wykonane z różnego gatunku drewna: liściastego, żywicznego lub egzotycznego, wymagają głębokiej ochronny.
Drewniane blaty kuchenne są przeważnie wykończone akrylowym lakierem lub olejowane. Zarówno lakier, jak i olej źle znoszą bardzo wysokie temperatury. Traktowanie drewnianego blatu jak deski do krojenia i siekania szybko może skończyć się uszkodzeniem wykończenia i wnikaniem plam bezpośrednio do drewna. Należy tego absolutnie unikać. Unikać należy również namaczania blatu, dlatego jego powierzchnia powinna być na bieżąco osuszana.

Blat drewniany musi być regularnie impregnowany olejami, które mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością (chronią przed plamami i zachowują naturalny aspekt drewna) lub wykończony specjalnym lakierem do kuchni, również mogącym mieć bezpośredni kontakt z żywnością.
Jeśli na olejowanym blacie pojawi się kolorowa plama, należy natychmiast natrzeć ją ściereczką zwilżoną sokiem z cytryny, spłukać wilgotną szmatką i wysuszyć.
Tłuste plamy należy obficie posypać Glinką z Sommieres Starwax The Fabulous (43864) i pozostawić na całą noc.

Blat lakierowany można myć płynem na bazie naturalnych substancji czynnych Uniwersalny Respect (43782). Gdy w drewnie pojawią się uciążliwe plamy niezastąpiona będzie wtedy Pasta uniwersalna Respect (43788). Polakierowany blat można konserwować Olejem do konserwacji powierzchni drewnianych (43118).

Blaty olejowane bardzo ładnie wyglądają, podkreślają rysunek włókien drewna i zachowują fakturę.
Jednak zabieg olejowania musi być powtarzany w odstępie kilku miesięcy. Taka powierzchnia bardzo nie lubi wilgoci i wszelkie rozlane płyny muszą być szybko usuwane. Blat olejowany olejem na bazie wody nie może być myty detergentami.

Blaty kompozytowe

Blaty kompozytowe są bardzo trwałe i występują w niezliczonych wersjach wzorów i kolorów.
Bywają bardzo odporne na wysokie temperatury i są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne niż laminat czy drewno. Jasne kompozyty jednak łatwo ulegają zaplamieniu przez kawę, herbatę, czerwone wino
czy soki z jarzyn i owoców. Bardzo zatłuszczony kompozyt można bezpiecznie umyć produktem
Super odtłuszczaczem Starwax (43193). Z wszelkimi trudnymi plamami doskonale poradzi sobie
Pasta uniwersalna Respect (43788). Do codziennej pielęgnacji polecamy Uniwersalny Respect (43782).

Blaty marmurowe, granitowe i kamienne

Każdy z tych trzech blatów, jest bardzo elegancki i trwały. Odporne na cięcia (zwłaszcza granit) i wysokie temperatury. Nie lubią natomiast wody, która zostawia ślady wymagające użycia kwaśnych preparatów (marmur jest wrażliwy na kwasy). Dlatego blaty z takich materiałów trzeba regularnie osuszać.

Kwasy takie jak ocet, sok z cytryny czy środki odwapniające mogą uszkodzić chemicznie marmur
i kamienie wapienne. Należy również unikać chloru, który powoduje porowatość kamieni.

Elegancki marmur jest ozdobą każdej kuchni, ale to bardzo kruchy i wrażliwy na kwasy materiał.
Uwaga: produkty takie jak Coca cola, ocet, czerwone wino czy sok z cytryny mogą spowodować uszkodzenie marmurowej powierzchni.
Bezpiecznym preparatem do mycia z efektem konserwacji jest produkt Blaty & okładziny Starwax (43375). Po rozpyleniu środka należy umyć blat nierysującą myjką, pozostawić na kilka minut, dokładnie spłukać
i wytrzeć do sucha miękką niezostawiającą kłaczków szmatką.
Gdy marmur zostanie jednak mocno zatłuszczony, śmiało można użyć Super odtłuszczacza Starwax (43193). Uciążliwe plamy natomiast usunie Pasta uniwersalna Respect (43788). Nigdy nie wolno stosować na marmurowych blatach preparatów do odwapniania, które są bardzo kwaśne.

Blaty granitowe są bardzo trwałe, praktyczne i długowieczne. Granit jest materiałem odpornym na wysokie temperatury, kwasy i jest zdecydowanie mniej kruchy od marmuru. Można go czyścić Pastą uniwersalną Respect (43788), odtłuszczać Super odtłuszczaczem Starwax (43193) i konserwować przy użyciu produktu Blaty & okładziny Starwax (43375), a do bieżącego mycia można wybrać dowolny uniwersalny detergent.

Blaty z gresu i płytek szkliwionych

Płytki ceramiczne i gresowe są obecnie mniej modne. Są one odporne na wysoką temperaturę i działanie środków chemicznych, jednak są bardzo wrażliwe na uderzenia (ryzyko pęknięcia glazury), co w efekcie może spowodować dostanie się brudu i wilgoci do pęknięcia.
Spoiny również nie należą do najłatwiejszych materiałów w utrzymaniu czystości, należy więc je koniecznie zaimpregnować, żeby ochronić przed wnikaniem plam i tłuszczu.
Takie płytki można odtłuszczać Super odtłuszczaczem Starwax (43193) i konserwować przy użyciu produktu Blaty & okładziny Starwax (43375).

Dezynfekcja chlorem? Z dużą ostrożnością!

Podstawowa z zasad to przed dezynfekcją zawsze należy umyć i spłukać podłoże. Ze względu na niskie ceny
i silne właściwości dezynfekcyjne preparaty na bazie chloru są bardzo popularne. Jednak przed użyciem
ich w kuchni koniecznie trzeba sprawdzić na etykiecie produktu czy mogą być stosowane do powierzchni mających bezpośredni kontakt z żywnością. Chlor nie ma nic wspólnego z ekologią.

Stosując preparaty z chlorem, należy je używać z umiarem, spłukiwać zimną wodą (gorąca woda spowoduje parowanie produktu, a pary są przeważnie szkodliwe, oraz mocniej wydziela się wtedy nieprzyjemny zapach). Produkty z chlorem należy obficie spłukiwać.

Zasadniczo w kuchni preparaty chlorowe można używać do dezynfekcji koszy na śmieci i ewentualnie posadzek, z wyjątkiem tych nabłyszczanych żywicami polimerowymi. Chlor może uszkodzić wtedy nabłyszczenia.

Można natomiast użyć ekologicznego środka do dezynfekcji kuchni Odtłuszczanie & dezynfekcja kuchnia Starwax (43414).

To produkt bezpieczny do mycia i dezynfekcji różnych powierzchni. Doskonale dezynfekuje, myje
i odtłuszcza. Nie zawiera chloru. Jest idealny do wszelkich powierzchni zmywalnych na mokro:
kuchenki, piekarniki, lodówki, mikrofalówki, garnki, naczynia, blaty, płytki ścienne, fronty mebli, parapety.
Nie należy go stosować jednak na powierzchniach wrażliwych na kwasy. Produkt ten jak najbardziej nadaje się do kontaktu z żywnością. Jest w 100% biodegradowalny i posiada 100% składników pochodzenia roślinnego i mineralnego.

Ocet gospodarczy? Nie do wszystkiego!
Ocet wydaje się optymalnym preparatem do czyszczenia kuchni. Są jednak przeciwwskazania.
Marmur, kamienie wapienne, kamień belgijski (niebieski) są nieodporne na kwasy i nie można na nich używać nie tylko octu, ale preparatów odwapniających, soku z cytryny, a nawet coli!

Uwaga!
Nie wolno mieszać preparatów zawierających chlor z żadnymi kwasami. Dochodzi do reakcji chemicznej
i wydzielania toksycznych oparów.