Jak czyścić blaty kuchenne? Praktyczne porady.

Jak czyścić blaty kuchenne? Praktyczne porady.

Jak czyścić blaty kuchenne? Praktyczne porady.

Blaty w kuchni mają ciężkie życie. Są zalewane, plamione, siekane, ogrzewane, rysowane, zatłuszczane. Sposób ich czyszczenia i konserwacji zależą od materiału z którego są zrobione.

Blaty laminowane

Najpopularniejsze ze względu na cenę i bogactwo wzornictwa, blaty z laminowanych płyt wymagają sporo uwagi w trakcie użytkowania. Nie są odporne na bardzo wysokie temperatury, więc nie wolno na nich kłaść bardzo gorących naczyń. Łatwo je pociąć ostrym nożem. Z czasem w wyniku przetarć zewnętrznej warstwy ochronnej ulegają głębokiemu zaplamieniu.

Do bieżącej pielęgnacji należy stosować łagodne detergenty z lekkim efektem odłuszczania np. Koncentrat uniwersalny, werbena z cytryną Starwax lub Koncentrat uniwersalny na olejku sosnowym Starwax, ewentualnie płyny do rozpylania: Uniwersalny płyn do mycia werbena z cytryną lub Meble i inne powierzchnie Soluvert. Gdy pojawią się trudne plamy i odbarwienia pomoże Uniwersalna pasta Soluvert.

Żeby blat dłużej ładnie wyglądał i był bardziej odporny na wodę i plamy warto zakonserwować go Olejem do konserwacji drewna Starwax. Mimo nazwy ten specjalistyczny preparat doskonale sprawdza się na laminatach. Nacieramy czysty i suchy blat Olejem i zostawiamy na całą noc. Rano należy dokładnie wypolerować powierzchnię chłonną szmatką w celu usunięcia resztek oleju. Blat zyska na wyglądzie i połysku oraz wytrzymałości. Jedyny minus: Olej jest na bazie rozpuszczalnika, który pomaga równomiernie rozprowadzić żywice ochronne, ale powoduje, że zaimpregnowana powierzchnia nie może mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością. Dlatego produkty spożywcze po impregnacji trzeba kłaść na podkładkach.

Blaty drewniane

Jak czyścić blat kuchennyEleganckie i długowieczne blaty drewniane są wykonane z różnego gatunku drewna: liściastego, żywicznego lub egzotycznego. Zwłaszcza te ostatnie doskonale sprawdzają się w wilgotnej i ciepłej kuchni. Drewniane blaty kuchenne są przeważnie wykończone akrylowym lakierem lub olejowane. Zarówno lakier jak i olej źle znoszą bardzo wysokie temperatury. Traktowanie drewnianego blatu jak deski do krojenia i siekania szybko kończy się uszkodzeniem wykończenia i wnikaniem plam bezpośrednio do drewna. Należy tego absolutnie unikać. Unikać należy również namaczania blatu, dlatego jego powierzchnia powinna być na bieżąco osuszana.

Blat lakierowany można myć płynem na bazie naturalnych substancji czynnych Meble i inne powierzchnie Soluvert. Gdy w drewnie pojawią się uciążliwe plamy niezastąpiona będzie Uniwersalna pasta Soluvert. Polakierowany blat można konserwować Olejem do konserwacji drewna.

Blaty olejowany bardzo ładnie wyglądają, podkreślają rysunek włókien drewna, zachowują fakturę. Jednak zabieg olejowania musi być powtarzany w odstępie kilku miesięcy. Taka powierzchnia bardzo nie lubi wilgoci i wszelkie rozlane płyny muszą być szybko usuwane. Blat olejowany olejem na bazie wody nie może być myty detergentami.

Blaty kompozytowe

Bardzo trwałe, w niezliczonych wersjach wzorów i kolorów. Powstają z formowania miałów mineralnych z lepiszczami syntetycznymi. Bywają bardzo odporne na wysokie temperatury, są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne niż laminat czy drewno. Jasne kompozyty łatwo ulegają zaplamieniu przez kawę, herbatę, czerwone wino czy soki z jarzyn i owoców. Bardzo zatłuszczony kompozyt można bezpiecznie myć Super odtłuszczaczem Starwax. Wszelkie trudne plamy doskonale usunie Uniwersalna pasta Soluvert.

Blaty marmurowe

Elegancki marmur będzie ozdobą każdej kuchni, ale to kruchy i wrażliwy na kwasy materiał. Uwaga: Cola, ocet, czerwone wino czy sok z cytryny mogą spowodować uszkodzenie marmurowej powierzchni. Bezpiecznym preparatem do mycia z efektem konserwacji jest Blaty & okładziny Starwax. Po rozpyleniu środka należy umyć blat nierysującą myjką np. Gąbkami z mikrofibry Starwax, pozostawić na kilka minut, dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha miękką niezostawiającą kłaczków szmatką. Gdy marmur zostanie mocno zatłuszczony śmiało można użyć Super odtłuszcza. Uciążliwe plamy usunie Uniwersalna pasta Soluvert. Natomiast nigdy nie wolno na stosować marmurowych blatach preparatów do odwapniania, które są bardzo kwaśne.

Blaty granitowe

Bardzo trwałe, praktyczne i długowieczne. Granit, jest odporny na wysokie temperatury, kwasy i zdecydowanie mniej kruchy od marmuru. Można go czyścić Uniwersalną pastą Soluvert, odtłuszczać Super odtłuszczaczem Starwax i konserwować Blaty & okładziny. Do bieżącego mycia można wybrać dowolny uniwersalny detergent.