Czym umyć pleśń?

Pleśń, czyli grzyby, to organizmy, które rozwijają się na różnych związkach organicznych. Pleśń tworzy szare, czarne, zielonkawe lub białe naloty, które nie tylko szpecą, ale mogą być groźne dla zdrowia, ponieważ niektóre grzyby wytwarzają szkodliwe mykotoksyny.

Pleśń rozwija się wszędzie tam gdzie jest ciepło, wilgotno i gdzie ma „pożywienie”. W domach i mieszkaniach najczęściej mamy problem z grzybami w łazienkach, piwnicach oraz na ścianach, jeśli w domu czy mieszkaniu jest niewłaściwa wentylacja lub gdy wilgoć dostaje się do wnętrz z powodu wadliwie wykonanych dachów, rynien, okien czy drzwi.

Ślady po pleśni są bardzo trudne do usunięcia, ale najistotniejszą kwestią jest całkowite zniszczenie szkodliwego organizmu. Do tego służą specjalistyczne preparaty określane mianem biobójczych. Obecnie wszystkie środki deklarujące niszczenie pleśni mogą być sprzedawane na terenie Polski i UE pod warunkiem dowiedzenia ich skuteczności, specjalnego oznakowania i wpisania do Rejestru Środków Biobójczych.

Za najskuteczniejsze uważane są preparaty na bazie aktywnego chloru, który zabija mikroorganizmy i dzięki właściwościom wybielającym doskonale usuwa czarne ślady. Starwax posiada taki preparat: 43262 Pleśniobójczy i bakteriobójczy środek do fug, który jest wpisany do Rejestru Środków Biobójczych.

Stosowanie wszelkich preparatów z chlorem wymaga ostrożności. Chlor działa wybielająco, rozjaśnia kolorowe fugi i spoiny, nie może być używany na kolorowych ścianach i tapetach. Należy obserwować jego oddziaływanie na baterie. Żeby nie przebarwić miejsc obok pleśni, trzeba je zabezpieczyć. Należy uważać aby nie zachlapać odzieży (odbarwienia na jeansach są nie do usunięcia), stosować rękawice ochronne i wietrzyć pomieszczenia w trakcie i po zastosowaniu preparatu aż do zniknięcia charakterystycznego zapachu.

Preparat Starwax jest zaopatrzony w blokadę pistoletu rozpylającego, żeby nie doszło do przypadkowego rozpylania. Sam pistolet jest osadzony na zatrzask, dzięki czemu nie ma ryzyka, że np. dziecko odkręci go i będzie miało kontakt z tą niebezpieczną mieszaniną.

Środek należy rozpylić na zaatakowane grzybem miejsca. Odczekać 15 minut, umyć lub wyszorować i bardzo dokładnie spłukać wodą. Okres 15 minut to potwierdzony badaniami czas całkowitego wyniszczenia grzybów i bakterii. W razie konieczności zabieg należy powtórzyć.

Najtrudniej usunąć pleśń pod uszczelkami silikonowym. Jeżeli uszczelka przylega bardzo szczelnie i mimo kilku prób preparat nie zadziałał, konieczne jest usunięcie silikonu, zniszczenie pleśni i aplikacja nowego silikonu.

Uwaga! Środki na bazie chloru należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Najlepiej przechowywać je w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach.

Żeby w łazience nie pojawiała się pleśń należy pamiętać o zapewnieniu dobrej wentylacji pomieszczenia, wietrzeniu po każdej kąpieli, regularnym osuszaniu kabin prysznicowych i płytek ściennych oraz obrzeży wanien, brodzików i umywalek. Regularnym myciu powierzchni dobrej, jakości preparatami, które usuną osad mineralny oraz resztki kosmetyków.

43262 Pleśniobójczy i bakteriobójczy środek do fug Starwax może być również stosowany do odkażania urządzeń sanitarnych, gdy, ktoś z domowników choruje na grzybice lub zakażenia bakteryjne. Doskonale wybiela ceramikę sanitarną. Jedno „psiknięcie” pozwala na błyskawiczne doczyszczenia jasnego zlewu (uwaga powierzchnie, na których stosuje się jakikolwiek środek z dodatkiem chloru nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością).

Żmudne czyszczenie spoin i trudno dostępnych miejsc potrwa zdecydowanie krócej, jeśli użyjemy do tego 1686 Szczotkę do spoin. Długa powierzchnia z włosiem i wygodna rączka zdecydowanie ułatwią pracę, również przy czyszczeniu nasady krany czy narożników.