„… błękitne szerokie okna…”

Czy wers wiersza, Józefa Czechowicza pięknie śpiewany przez Marka Grechutę, może być tytułem do tekstu o tak trywialnej czynności jak mycie okien?

Czyste szyby, przez które widać urodę wiosennego nieba,
słoneczne promienie oświetlają wnętrza, kwitnące drzewa,… czyż to nie jest
zachęta i nagroda za wysiłek.

Do dzieła!

Cała praca będzie trwała szybciej jeśli najpierw odkurzymy szyby i stolarkę (wstępnie je przygotujemy). Szczególnie w miastach na oknach osiada pył, który zmywany na mokro tworzy irytujące smugi. Ramy okien na górze, w środku i na częściach poziomych można odkurzyć odkurzaczem z miękką szczoteczką do mebli. Szyby świetnie wyczyści 1523 Elektrostatyczna miotełka Starwax lub papier kuchenny.

Po odkurzeniu czas na mycie stolarki. Gdy jest z lakierowanego drewna można użyć, w zależności od stopnia jej zabrudzenia jeden z preparatów do parkietów: 43500 Intensywny zmywacz skoncentrowany lub 43358 Koncentrat do mycia. Ramy z PCV i aluminium doskonale wyczyści 43562 PCW & aluminium Starwax, który dzięki zawartości przemysłowego alkoholu świetnie odtłuszcza i zapobiega powstawaniu trudnych do spłukania zacieków. Bardzo trudne zabrudzenia jak np. ślady po gumowych uszczelkach lub stolarkę od strony zewnętrznego parapetu, która najszybciej się niszczy (gdy pada uderza w nią odbity od parapetu deszcz przez co staje staje się porowata i wchłania brud) najlepiej wyszorować  43600 Pastę uniwersalną Soluvert. Pasta na bazie mączki krzemionkowej z dodatkiem substancji z orzecha kokosowego usunie nawet wżarty brud i rozjaśni odbarwienia.

Na koniec szyby. Sekret błyskawicznie umytych szyb to bardzo dobry płyn + odpowiednio dobrane akcesoria. 43157 Czyste szyby Starwax z 10% zawartością alkoholu idealnie usuwa brud, osad z deszczu, odtłuszcza i nabłyszcza. Zwolennicy bardziej naturalnych środków mogą sięgnąć po 43866 Szyby i lustra Starwax The fabulous na bazie 14% octu i alkoholu z buraków cukrowych. Po rozpyleniu należy zostawić środek na chwilę, żeby rozpuścił i odlepił zabrudzenia. Jeżeli szyby nie były dawno myte i są naprawdę bardzo brudne niezastąpionym narzędziem jest 1621 Zbierak do czyszczenia szyb Starwax. Można go użyć nawet na bardzo dużych i wysokich oknach ponieważ mała rączka nadaje się do mocowania na drążku. Z jednej strony ma kosmatą mikrofibrę, która doczyści najbardziej oporne zabrudzenia, a z drugiej odpowiednio wyprofilowany zbierak do usunięcia odklejonego brudu. Ostatni retusz to przetarcie do sucha szyb 1334 Mikrofibra do szyb Starwax ze specjalnym splotem do osuszania i polerowania bez najmniejszych smug.
Bo smugi mogą być tylko jasne od lamp: https://www.youtube.com/watch?v=_KA2jLGf7GM