Jak usunąć bejcę z drewna? Praktyczny poradnik

Jak usunąć bejcę z drewna?

Jak usunąć bejcę z drewna?

Co to jest bejca?

Bejca to barwnik, który wprowadza pigment we włókna drewna. Bejca wyłącznie barwi, dlatego zabejcowaną powierzchnię trzeba wykończyć woskiem, lakierem lub politurą. W zależności od rozcieńczalnika użytego w bejcy barwnik ma różny stopień penetracji drewna. Bejce wodne i alkoholowe penetrują płytko. Bejce rozpuszczalnikowe głębiej.

Jak usunąć bejcę z drewna?

W trakcie prac renowacyjnych, gdy  usuwamy stare wykończenie drewna chemicznie zmywaczem zdarza się, że choć na powierzchni nie ma już wosku, politury czy lakieru, drewno jest ciągle mniej lub bardziej wybarwione starą bejcą. Konieczne jest dokładne wyszlifowanie drewna. W przypadku tego typu prac na fornirze (okleina ze szlachetnego gatunku drewna na mniej dekoracyjnym drewnie konstrukcyjnym) trzeba szlifować bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić forniru. Bywa, że mimo szlifowania wciąż zostają ślady czy smugi starej bejcy. W takim przypadku można użyć preparat Starwax Czyszczenie zszarzałego drewna na bazie kwasu szczawiowego.

Środek można wyłącznie stosować na surowym lub oczyszczonym drewnie i trzeba go aplikować na całej powierzchni ponieważ po zastosowaniu  miejscowym powstaną jaśniejsze ślady. Kwas szczawiowy wytrawia powierzchnię i powoduje, że zacieki, plamy czy smugi stają się jaśniejsze. Aplikujemy produkt pędzlem i pozostawiamy na powierzchni przez ok. 10 – 15 minut. Spłukujemy często płukaną w czystej wodzie gąbką.

Kolejny etap prac renowacyjnych

Przed przystąpieniem do kolejnych etapów prac renowacyjnych należy poczekać do całkowitego wyschnięcia powierzchni. Jeśli ciągle zostaje ślad starej bejcy warto pamiętać, że renowacja to odnawianie, a nie robienie ze starocia nowego mebla. Poza tym, gdy mebel od nowa zabejcujemy, a potem zawoskujemy, pokryjemy politurą lub lakierem, ślady starej bejcy będą bardzo słabo lub w ogóle niewidoczne.

Jeżeli chcemy usunąć świeżo nałożoną bejcę postępujemy analogicznie. W przypadku bejcy alkoholowej można najpierw przemyć powierzchnię bezbarwnym denaturatem. Bejcę rozpuszczalnikową najpierw czyścimy drewno rozpuszczalnikiem White Spirit, dostępnym w najlepszych sieciach budowlanych.

Korekta kolorów nowo nałożonej bejcy zawsze jest możliwa w ciemniejszym odcieniu. Nakładamy kolejną warstwę w ciemniejszym kolorze. Nie należy działać odwrotnie, dlatego gdy nie jesteśmy pewni jaki kolor będzie się nam podobał zacznijmy od najjaśniejszego. Bejca inaczej wygląda gdy jest jeszcze mokra, inaczej gdy wyschnie i jeszcze inaczej, gdy zostanie pokryta wykończeniem.

Podsumowanie

Na ostateczny efekt kolorystyczny wpływ ma też wiek, gatunek drewna i jego własny kolor, dlatego przed przystąpieniem do realizacji poważnego projektu, warto poświęcić czas na próby na kawałku drewna lub na niewidocznym fragmencie mebla (spód, plecy, itp.). Jeżeli bajca nie zawiera filtru UV, a mebel lub element drewniany będzie używany na zewnątrz, koniecznie trzeba nałożyć na bejcę środek wykończeniowy z filtrem, który ochroni kolor przed blaknięciem.