Jak skutecznie wyczyścić nagrobek?

Jak skutecznie wyczyścić nagrobek?

Jak skutecznie wyczyścić nagrobek?

Nawiedzanie grobów w dniach 1 i 2 listopada to piękna polska tradycja. Tradycja nakazuje również uporządkować cmentarze i wyczyścić groby zanim zapalimy znicze i złożymy kwiaty.

Czyszczenie nagrobków nie jest łatwe bez ciepłej wody, a zakres prac i użycie określonego sprzętu i detergentów zależy od wielu czynników.

Materiał, z którego wykonany jest nagrobek

Poniżej wymieniamy najpopularniejsze odmiany nagrobków oraz przedstawiamy ich charakterystykę.

Marmur

Najbardziej kosztowny, piękny, ale najtrudniejszy w utrzymaniu jest marmur. Marmur jest kruchą skałą wapienną wrażliwą na kwasy. Powierzchni marmurowych nie wolno szorować drucianymi szczotkami, gdyż można je zarysować. Na marmurze absolutnie nie wolno stosować kwaśnych preparatów – nawet na bazie stężonego octu czy stężonego kwasku cytrynowego – ponieważ powstaną zmatowienia lub plamy, które będzie można usunąć wyłącznie mechanicznie przez polerowanie.

Granit

Granit to magmowa, odporna na kwasy i trudne warunki atmosferyczne skała. Doskonale nadaje się na nagrobek. Granit jest dużo twardszy od marmuru, a wypolerowany mechanicznie ma na tyle gładką powierzchnię, że brud się w nią nie wżera.

Piaskowiec

Piaskowiec to ziarnisty minerał o dużej palecie kolorów. Wypolerowany jest słabo nasiąkliwy, jednak z czasem wietrzeje i staje się chłonny, co powoduje wnikanie brudu, ciemnienie i łatwość narażenia na porastanie mchem. Piaskowiec jest odporny na kwasy, ale łatwo go zarysować.

Lastriko

Lastriko to wypolerowana mechanicznie wylewka będąca mieszaniną wody, cementu i grysów, formowana w płyty i bloki. Lastriko nie jest odporne na kwasy, z czasem wietrzeje i się kruszy. Od grubości użytych grysów zależy stopień jego porowatości, co ma wpływ na łatwość wnikania brudu i ryzyko porastania mchem.

Nagrobki, zwłaszcza w dużych miastach, powinny być czyszczone częściej niż raz w roku. Miejski brud jest tłusty, zawiera bowiem nie tylko spaliny i sadzę, ale również tłusty pył ze ścierających się opon, klocków hamulcowych i asfaltowych jezdni. Opadające i zalegające na nagrobkach liście pod wpływem deszczu i śniegu pozostawiają trudne do usunięcia plamy. Nagrobki porowate w zacienionych i wilgotnych miejscach cmentarzy porastają stopniowo mchem. Ptasie odchody i plamy po stearynie są dodatkowym wyzwaniem.

Czym czyścić nagrobki?

Czysty nagrobek Starwax jest specjalistycznym preparatem, który można używać na marmurze, piaskowcu, granicie i lastriko. Praktyczne opakowanie 250 ml. wystarcza do wyczyszczenia co najmniej dwóch nagrobków przy minimalne ilości wody. Najpierw nagrobek należy dokładnie odkurzyć zmiotką. Rozpylamy preparat Starwax, pozostawiamy na kilka minut. Czyścimy w zależności od stopnia zabrudzenia i porowatości podłoża Myjką wielofunkcyjną z mikrofibry, Gąbką do prac remontowych lub szczoteczką, ale zawsze wyłącznie z nylonowym włosiem. Spłukujemy nagrobek polewając go czystą wodą np. z konewki. Nadmiar wody można usunąć zbierakiem lub dokładnie wypłukaną Gąbką do prac remontowych, która jest z zrobiona z celulozy, a więc jest bardzo chłonna. Jeśli to możliwe zalecane jest wytarcie do sucha czyszczonej powierzchni, co pomaga rozprowadzić zawartą w preparacie substancję konserwującą.

Porastający nagrobki mech należy usuwać specjalnymi preparatami biobójczymi, które są wpisane do rejestru środków biobójczych. Nie wolno stosować środków na bazie chloru.

Jak usunąć plamy po stearynie?

Plamy po stearynie można usunąć benzyną lakową lub przy użyciu produktu Zmywacz wosku ekstra mocny Starwax. Polewamy plamę Zmywaczem. Zostawiamy na chwilę, czyścimy nylonową szczotką lub drewnianą szpachelką. Gdy stearyna się rozpuści przykładamy np. chłonny papier kuchenny. Zmywacz wosku Starwax zawiera mydło, dlatego doskonale nadaje się do gruntownego czyszczenia oraz do usuwania starych warstw wosku konserwującego, który bywa używany na marmurach. Aby jednak dobrze zmyć Zmywacz z dużej powierzchni pomocna jest ciepła woda, o co na cmentarzu trudno.

Czego unikać przy czyszczeniu nagrobków?

W trakcie czyszczenia nagrobków należy unikać szorowania złoconych lub srebrzonych liter. Ubytki w złoceniu wykonanym płatkami prawdziwego złota nie da się naprawić farbkami metalicznymi. Pozłoty z metalicznych pigmentów używane na zewnątrz powinny być na bazie rozpuszczalnika ponieważ będą trwalsze. Warto w tej sytuacji

Pozłoty Starwax są wyprodukowane na bazie wody i żywić akrylowych. Dają ładny efekt dekoracyjny, ale należy się liczyć z tym, że w wyniku mrozu złocenie może odkleić się od podłoża.