Jak czyścić drewniane powierzchnie w domu?

Jak czyścić drewniane powierzchnie w domu?

Jak czyścić drewniane powierzchnie w domu?

Drewno jest popularnym materiałem wykończeniowym (podłogi, ściany, sufity) oraz surowcem do produkcji mebli lub ich elementów. W trakcie domowych porządków trzeba pamiętać, że drewno, aby zachowało na długo swój ładny wygląd, wymaga specjalnego traktowania. Oto kilka zasad, które warto przestrzegać:

Drewno nie lubi wody

Wszelkie drewniane powierzchnie nie mogą być intensywnie moczone. Woda wnika w drewno przez mikro rysy w wykończeniu, przetarcia lub niezabezpieczone brzegi (np. w klepkach parkietowych) powodując powstawanie szarych, brzydkich smug.

Mokre naczynia, które stawiamy na drewnianych blatach mogą spowodować powstanie szpecących trudnych do usunięcia „kółek”. To woda pod wpływem ciężaru np. wazonu przeniknęła przez mikro uszkodzenia w wykończeniu do drewna.

Drewno nie lubi wysokich temperatur

Nie wolno na drewnianych powierzchniach stawiać gorących naczyń. Wysoka temperatura może spowodować odklejenie wykończenia od drewna lub jego uszkodzenie. Uszkodzeń termicznych nie da się naprawić chemicznie.

Drewno nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne

Na drewnianych podłogach nie wolno przesuwać ciężkich mebli. Nogi krzeseł muszą być zabezpieczone grubym, regularnie wymienianym filcem. Przesuwanie mebli będzie powodowało szpecące rysy, które z czasem będą sięgały surowego drewna. Odsłonięte drewno będzie szarzeć pod wpływem wilgoci. Ciężkie naczynia, wazony czy bibeloty powinny stać na podkładkach i z podkładkami powinny być przesuwane.

Drewno wymaga regularnej konserwacji

Prawidłowe usuwanie zabrudzeń i odpowiednia konserwacja wykończenia drewna pozwolą na długo cieszyć się jego ładnym wyglądem.

Jakie środki do drewnianych powierzchni?

Lakierowane drewno na podłodze musi być na bieżąco odkurzane oraz myte wyłącznie na wilgotno wodą z dodatkiem dedykowanych, specjalnych detergentów przy użyciu miękkich mikrofibr. Do zabezpieczania parkietów przed zużyciem należy stosować specjalistyczne preparaty z dodatkiem żywic polimerowych, które opóźnią ścieranie się powierzchni lakieru np. Pielęgnacja i nabłyszczanie lub Emulsja ochronna. Do gruntownego wyczyszczenia mocno zabrudzonych lakierowanych podłóg można zastosować Intensywny zmywacz skoncentrowany, który pozwala również usunąć stare nabłyszczenia.

Podłogi olejowane należy myć na wilgotno wyłącznie specjalnymi środkami jak Mydło pielęgnacyjne do olejowanych parkietów, ale nie częściej niż raz na 2 tygodnie, żeby nie osłabić olejowej impregnacji.

Podłogi pastowane pastami na bazie parafiny oraz woskowanymi należy regularnie odkurzać i polerować. Żeby wyczyścić brud bez usuwania pasty czy wosku należy użyć wodny roztwór Zmywacz wosku ekstra mocny w proporcji 1:1 i Gąbkę do prac remontowych. Gąbkę należy często płukać w czystej wodzie i zawsze dobrze odsączać.

Drewniane lakierowane boazerie oraz meble nie powinny być myte przy użyciu wody lecz specjalnych preparatów zawierających odtłuszczający alkohol i konserwujące olejki np. Spray do pielęgnacji mebli lub rozpuszczalniki, wosk i pigmenty np. Wosk w aerozolu drewno ciemne. Są to preparaty 2 w 1, które usuwają bieżące zabrudzenia i wzmacniają wykończenie drewna.

Prawdziwym wyzwaniem są jednak bardzo brudne i zaniedbane meble i boazerie. Zwłaszcza te, które bardzo długo były odkurzane środkami z dodatkiem silikonu lub tylko odkurzane, co powoduje pojawienie się trudnej do usunięcia, tłustawej warstwy brudu. Najłatwiej taki stary brud będzie usunąć przy użyciu Zmywacza wosku, który zawiera mydło. Tym razem nie robimy roztworu wodnego. Drewnianą powierzchnię pokrywamy Zmywaczem przy pomocy pędzla. Zostawiamy na chwilę, a następnie czyścimy Mikrofibrą wielofunkcyjną lub Gąbką remontową często płukanymi w ciepłej – ale nie gorącej –  wodzie, i dobrze odsączanymi. Zabieg powtarzamy do skutku.

Proszę pamiętać, że wyczyszczenie drewna nie zawsze oznacza jego rozjaśnienie ponieważ niektóre jasne lakiery ciemnieją pod wpływem czasu, temperatury, powietrza i np. oparów gazu (np. w kuchniach z termami gazowymi). Nie da się rozjaśnić pociemniałego czy zżółkniętego lakieru.