Czym umyć lodówkę?

Przechowywanie żywności, zwłaszcza w upalne dni w higienicznych warunkach jest bardzo ważne. Równocześnie współczesne lodówki kuszą do chomikowania zbyt dużej ilości jedzenia, co czasem kończy się jego psuciem. Pleśń i zgnilizna powodują nie tylko brzydki zapach, ale mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

W trakcie upałów lodówkę najlepiej umyć przed większymi zakupami, rano lub wieczorem gdy nie jest bardzo gorąco. Zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Po opróżnieniu lodówki z żywności należy wymontować wszystkie ruchome elementy i w zależności od ich wielkości wsadzić do zlewozmywaka lub wanny.

Preparat Starwax 43190 Lodówka & mikrofalówka pozwala na szybkie umycie pustego wnętrza lodówki, uszczelki w drzwiach i obudowy. Pistolet rozpyla płyn lekko go spieniając, dzięki czemu nie spływa on z pionowych powierzchni. Pozostawiamy preparat na chwilę. Środek doskonale rozpuszcza brud, kolorowe plamy po sokach i owocach, lepkie plamy po dżemach, tłuste po maśle i mięsie. Myjemy przy pomocy często płukanej w ciepłej wodzie 1399 Gąbki z mikrofibry Starwax lub 1331 Myjki z mikrofibry wielofunkcyjnej Starwax. Dzięki zawartości alkoholu w preparacie w trakcie mycia nie powstają zacieki. Trudno dostępne miejsca takie jak prowadnice półek lub zawiasy można doskonale doczyścić 1686 Szczotką do spoin Starwax. Umyte powierzchnie nie wymagają spłukiwania czystą wodą, należy je wytrzeć do sucha. Detergent pozostawi przyjemny i świeży zapach.

Wyciągnięte z lodówki akcesoria można umyć w kąpieli wodnej z dodatkiem 43438 Żelu do naczyń Soluvert, a następnie spłukać czystą wodą i dokładnie osuszyć lub spryskać dokładnie preparatem Lodówka & mikrofalówka, odczekać kilka minut, czyścić gąbką lub myjką. Plastikowe boczne osłony półek należy ostrożnie ściągnąć (trzeba uważać, żeby nie pękły) i dokładnie wyczyścić ich wnętrza. Pracę ułatwi Szczotka do spoin.

Bardzo uporczywe zabrudzenia doskonale doczyści 43600 Uniwersalna pasta Soluvert. Uwaga Pasta jest ścierna nie należy jej stosować na wrażliwych na tarcie obudowach.

Bardzo brudne i zapuszczone lodówki z wyraźnymi śladami pleśni należy umyć specjalistycznym preparatem biobójczym dedykowanym do powierzchni zimnych. Nie wolno stosować środków na bazie chloru. I nie chodzi o dokuczliwy zapach, chlor jest trujący i nie może być stosowany do powierzchni mających bezpośredni kontakt z żywnością.

Tradycyjnie do usuwania pleśni i brzydkich zapachów stosuje się sodę oczyszczoną. 43860 Soda oczyszczona Starwax The fabulous wymieszana w proporcji 3 łyżki z 1 łyżką wody tworzy bardzo skuteczną pastę, która nie może być jednak stosowana do powierzchni, na których nie wolno stosować środków ściernych. Jeśli chcemy otrzymać doskonały płyn do mycia i odświeżania wystarczy jednak dodać więcej ciepłej wody (250 – 300 ml) i poczekać aż soda się rozpuści. Aby skutecznie walczyć z brzydkimi zapachami wystarczy do tej mieszaniny dodać od kilku do kilkunastu kropli eterycznego olejku cytrynowego. Spodeczek sody oczyszczonej trzymany w lodówce działa jak odwadniacz.

Obudowy lodówek ze stali nierdzewnej doskonale i bez smug można oczyścić 43142 Aluminium inox chrom Starwax. Jest to preparat w aerozolu na bazie rozpuszczalnika, dlatego błyskawicznie usuwa ślady rąk, brud, tłuszcz. Bardzo ładnie nabłyszcza myte powierzchnie. Uwaga! Srebrna obudowa nie zawsze oznacza stal nierdzewną, dlatego należy zapoznać się z zaleceniami producenta lodówki co zasad konserwacji jej obudowy.

W nowo zakupionych lodówkach elementy wyposażenia jej wnętrza są często unieruchomione taśmami i mają różnego rodzaju nalepki. Niestety z powodu jakości plastiku nie można w tym przypadku stosować Rozpuszczalnika i odplamiacza Starwax ponieważ może pozostawić matowe ślady. Miejsca z nieodlepionymi taśmami i etykietkami należ natrzeć nierozpuszczonym w wodzie mydłem np. 43869 Szarym mydłem na oliwie z oliwek Starwax The fabulous, odczekać kilka godzin, ale nie dopuszczać do wyschnięcia mydła. Czyścić 1393 Zmywakiem do szorowania bez zarysowań Starwax, spłukiwać ciepłą wodą.